Opera 12 Final yayınlandı ! Sitemizde de güncellemeler yapıldı, değişikleri fark ettiniz mi :)

Finansbank Online İşlemler Menüsü Sorunu

Yazan: zahek | 07 Haziran 2012 | Açık Web banka finansbank internet kod Opera tarayıcı

 

Finansbank’ın online işlemler menüsünde Opera ile işlem yapılamadığını biliyor muydunuz. Evet, garip ama gerçek…

Ülkemizin bankacılık sektöründeki en büyük firmalarından biri olan Finansbank, geçtiğimiz aylarda online bankacılık hizmetlerinde yaptığı modernizasyon çalışması kapsamında web sitesinde bir değişiklik yaptı. Bu değişiklikle beraber web sayfası daha güncel standartlara uyması gerekirken, sadece 4 internet tarayıcısını (IE, Chrome, Safari, Firefox) destekleyerek aksine çok daha daha sınırlı bir çerçeveye sıkıştırıldı.

Şu an itibariyle bu tarayıcılar dışındaki tarayıcılarla siteye erişim sağlanamamaktadır. Kısaca bu erişim sorununun kaynağı sunucu taraflı yapılan bir engelleme denilebilir. Muhtemelen sunucu üzerinde tarayıcıların kontrol edilmesini sağlayan bir sorgu var ve bu daha evvelden tanımlanmış bazı tarayıcılar dışındaki tarayıcıların sisteme erişim yapmasını engelliyor

Her ne kadar başlangıçta kendileri bu konuda bir engelleme yapmadıklarını belirtmiş olsalar da, aslında durumun bu şekilde olmadığı görülmektedir. Nasıl mı?

Opera 12′nin en son derlemelerinde getirilen Custom User Agent (özel kullanıcı tanımlaması) ile istediğiniz bir  tarayıcı tanımlamasını Opera’ya ekleyebiliyorsunuz. Biz de Chrome ve FF’nin kullandığı tarayıcı tanımını ekleyerek bir deneme yaptık. Bakın sonuç nasıl…Gördüğünüz üzere Finansbank online işlemler sayfası Opera içerisinde sorunsuz açıldı…Diğer bir deyişle Opera dışındaki bir tarayıcı ile sisteme giriş kabul edildi.  Buradan da apaçık görülmektedir ki tarayıcılara yönelik sunucu taraflı bir engelleme mevcut sitede.

 

 

Bu durum aynı zamanda sadece masaüstü tarayıcılarda değil mobil tarayıcılarda da böyle. İşin ilginç yanı her ne kadar Opera tarayıcının masaüstü platformlardaki kullanım oranı oldukça düşük olsa da, mobil alanda Türkiye pazarındaki payına bakıldığında ortalama %31′ler seviyesinde olduğu görülüyor. Açıkçası Finansbank almış olduğu bu kararla kendi bindiği dalı kesmiş, böylesine bir pazar potansiyelinden de vazgeçmiş bulunuyor.(Bundan banka yöneticilerinin haberi var mı bilemiyoruz elbette…) Açıkçası bunun mantıklı bir izahı da görünmektedir. 

 

 

Yukarıdaki bu tespitler sonrası konuyla ilgili kendileriyle sosyal ağlar üzerinden (Twiter, Facebook)  defalarca iletişime geçtik ve hatta bu konuda bir çalışma içerisinde olduklarını ve yapılacak düzenleme ile Opera tarayıcı ile de web sitesine erişimin mümkün olacağını belirtmiş olmalarına rağmen, halen bu konuda yapılan bir çalışma olmadığı gibi, konuyla ilgili herhangi bir cevap da verilmemektedir.

Yine ayrıca savunmakta olduğumuz Açık Web kapsamında; yapılacak yeni bir güncelleme ile sitenin Opera’yı destekleyecek hale getirilmesinden ziyade, (web geliştiricimiz Çağlar Yeşilyurt‘un belirttiği gibi) bizler site kodlarının güncel standartlara göre hazırlanmasını ve dolayısıyla tüm tarayıcılarda doğru bir şekilde görüntülenebilmesini arzuluyoruz. Bu çok daha doğru ve modern bir yaklaşım tarzı olacaktır…

Biz Opera Türkiye olarak sizler adına bu konuyu takip etmeye devam edeceğiz elbette. Fakat çok daha kısa sürede çözüme ulaşabilmek için sizlerin de desteğiniz rica ediyoruz…Bu yazıyı mümkün olduğu kadar sosyal ağlarda paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Saygılarımızla, 

 

 • Dasfasdas

  gayretinize hayranım. elimden geldiğince destek olucam bende.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   İnanmayacaksın ama günlerdir mantıklı bir cevap almaya çalışıyoruz kendilerinden ve bu sabahan beri de tüm sosyal ağlarda, telefon ile v.s. ulaşmaya çalışıyoruz…Lakin aynı tas aynı hamam’dayız :)

 • Johnsmith

  Türkiye İş Bankası’nın sitesini de İnteraktif Bankacılık için kullanıyorum. Sisteme giriş yapabiliyorum ama tüm özellikleri kullanamıyor ve her menüye erişemiyorum. Maalesef ticari sitelerde Opera tarayıcılar genelde desteklenmiyor. Hele hele birçok Devletin birçok resmi sitesi Internet Explorer dışındaki tarayıcılarda sorun çıkartıyor.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Zaten bizim de anlatmaya çalıştığımız başlıca sorun bu. Web sayfalarının kodlamaları gerektiği gibi düzgün yapılıyor olsa bu sorunların hiçbiri ile karşı karşıya kalmamış olursunuz.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Bankacılıkla çok içli dışlı biri değilim ama Opera ile İş Bankasının online işlemler bölümünde bir sorun yaşamadım. 

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Pardon bu arada ben banka ismime bakmadım sanırım. İş bankası ile ilgili herhangi bir yok bildiğim kadarıyla. Ben de süreli olarak kullanıyorum…

  • Ilker

   işbankasında bende sorun yaşamıyorum, tam olarak neresi menüde?

 • offchu

  Muhtemelen tarayıcı denetlemesi yapan düzenli ifadenin Opera bölümünde sıkıntı var. Opera tarayıcı tanımlaması ondalık sayı içerdiği zaman o sayfaya yönlendiriyor. Tarayıcı tanımlaması aşağıdaki gibi ayarlanınca sıkıntı olmuyor.

  Varsayılan:
  Opera/9.80 (Windows NT 6.1; Win64; x64; U; Edition Next; tr) Presto/2.10.289 Version/12.00

  Yeni:
  Opera/9 (Windows NT 6.1; Win64; x64; U; Edition Next; tr) Presto/2.10.289 Version/12.00

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Evet bu şekilde de sayfa aktifleşiyor.

 • Cancanx

  Finansbank internet şubesi Opera ile gayat güzel çalışıyor.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Maalesef halen tarayıcınızı değiştirin uyarısını veriyor…

G+ OT