Opera 12.01 Final yayınlandı ! Yaz dönemine girdik, tatiller başladı ve yavaşlamaları mazur görün lüten :)

Opera 12.02 ilk Derleme Yayınlandı ! Windows 32bit Kullanıcıları için

Yazan: zahek | 15 Ağustos 2012 | 12.02 derleme Eklenti flash OOPP Opera 12.02 Stabilite

Son zamanlarda bazı Windows (32 bit) kullanıcılarınan, Opera’nın -eklenti içeren Flash gibi- bazı sayfalarda kararsız davrandığı, performans kayıplarına sebep olduğu yönünde şikayetler alınıyordu. Kısa sürede Opera kullanıcılarının bu sorunlarını  daha fazla yaşamamaları amacıyla ve var olan sorunları daha detaylı incelemek amacıyla, bugün 12.02 nolu bir derleme yayınlandı

Hatırlarsanız Opera daha evvel işlem dışı kalan eklentileri daha kolay yönetebilmek amacıyla OOPP (Out of Process Plugins) özelliği eklemişti Opera’ya. Bu sürümde bu özellik devre dışı bırakılarak sorunun kaynağı araştırılarak çözüm bulunmaya çalışılacaktır. Bu sorun şu an için sadece 32 bit mimarisi kullanan Windows işletim sistemlerinde görülmektedir. 

Eğer siz de 12.01 Final sürümü sonrası benzer sorunlar yaşıyorsanız, geçici olarak bu sürümü deneyebilirsiniz.

Değişiklik sadece Windows32 bit sürümlerinde mevcuttur. Diğer işletim sistemleri için olan indirme adresleri sadece versiyon numarası değişikliği(yükselmesi) içermektedir. Yakında birçok değişiklik içeren yeni derlemeler gelecektir.
 

 

İndirme Adresleri

Bu derlemeler geliştirme derlemeleridir. Opera Software tarafından yapılan son değişiklikleri içerir. Hata tespiti ile yeni özellikleri ve düzeltmeleri kullanmak isteyen kullanıcıların hata bildirimi yapması ile daha iyi bir Opera yapılmasını sağlamak amacı güder. Normal kullanıcılara tavsiye edilmez. Bilinen bazı sorunları içerir. Bunlara çökmeler, veri kayıpları gibi durumlar da dahildir.

 

 • Misafir

  Vallahi arkadaşlar 3-4 kez kaldırıp kurdum özellik bazında çok iyi ama Opera 12 soğuk açılış sayfa yükleme süreleri vs. çok ağır geldi bana 11.64 sürümünü kullanıyorum bu yüzden…

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Geri bildiriminiz için teşekkürler. İleteceğiz bu görüşlerinizi.

   • Misafir

    Birde ek olarak şunu ekleyeyim Opera’da sekmelerin hepsi tek bir işlem olarak görünüyor. Chrome’da her sekme ayrı işlem olarak görünüyor. Chrome’da bir sekme kapanınca işlem sonlandırılıyor ancak Opera’da sekme kapandığında bellek kullanımı düşmüyor tarayıcıda şişme yapıyor kapatıp açınca rahatlıyor tarayıcı. Opera çok sayıda sekme açıldığında daha iyi performans veriyor ama sekmeleri kapattığımda bellek kullanımı çok fazla oluyor azalma olmuyor.

    • http://www.operaturkiye.net zahek

     Merhaba, Opera’nın sekmeleri çalıştırma mantığı -sizin de bahsettiğiniz üzere- Chrome’daki gibi değil. Chrome her sekmeyi farklı bir işlemmiş gibi işliyor ve herhangi bir çökmede/kararsızlıkta o işlemin sonlandırılması ile sorun aşılabiliyor. Opera’da bunu OOPP ile aşmaya çalışıyor şu an, bu farklı bir konu elbette :)

     RAM kullanımı Opera tarafından en iyi optimize edilecek şekilde otomatik olarak ayarlanmaktadır. Chrome’un RAM kullanımı konusuna açıkçası çok da azımsanamayacak kadar fazla görünüyor. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.
     http://ompldr.org/vZjRlbA/chrome.jpg

     Chrome’da bir sekme kapatma sonrası dediğiniz gibi o sekmenin işlemi ayrı olduğundan bu hemen fark edilebiliyor, Opera’da ise bu azalma belirli bir zamanda ve optimizasyon sonrasında oluşuyor.

     Bu konu elbette farklı bir tartışma ve ilerleyene dönemlerde, sekmeler için bu şekilde bir çalışma stili belirlenir mi bilemiyorum ama artı eksi yönleri her ikisinin de var ve tartışılmaya devam edecek elbette..

     Bildiriminiz için teşekkürler ayrıca.

     • Misafir

      İlginiz için ben teşekkür ederim. Sorun bu resimde daha iyi görülüyor. 
      http://ompldr.org/vZjRodQ
      Daha önce sekmeleri kapattığım halde yani Opera’da tek bir sekme açık olmasına rağmen bellek kullanımı düşmedi. 

 • Asdasd

  win7 64bit kullanıyorum. Operanın 12 sürümünü hiç beğenmedim. Kararsızlıklar,yavaşlık, linke tıkladığımda sayfanın çok beklemesi ve açılmaması gibi sorunlarla karşılaşıyorum. Operayı hız için kullanıyorum. Eklenti özellik vs. ekleyip şekil yapaıcaz diye operayı da diğer tarayıcılara benzettiler. İnternette hızlı gezinti yapalım yeter.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Teşekkürler bildirim için. Rica etsem profilinizde sorun olup olmadığını denetler misiniz.
   http://www.operaturkiye.net/sorunun-opera-profilimde-olup-olmadigini-nasil-anlayabilirim/

   • Asdasd

    Birinin sorunla ilgilendiğini görmek çok şaşırtıcı. Teşekkürler.

    4 saat kadar önce operayı tamamen kaldırdım. Kayıt defteri dahil pc deki opera ile alakalı tüm dosyaları temizleyip son sürüm operayı kurdum. 

    4 saattir daha önce sorunla karşılaştığım sitelerde bir sorun yok. Daha önceki sürümlerden kalan kalıntılar sorunlara sebep olmuş diye düşünmeye başladım.

    • http://www.operaturkiye.net zahek

     Açıkçası yorumunuz da ba na bir şaşırtıcı geldi, zira bizler 7/24 elimizden geldiğince gönüllü oalrak sizlere elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ayrıca her an da bizlere her şekilde ulaşabilirsiniz. Tabii bizlerin de normal hayattaki yoğunluklarını göz önünce bulundurmanız iyi olacaktır…

     Şimdi gelelim sorununuza; bu benzer sorunlar sürekli oalrak karşılaşmakta olduğumuz problemler. Genellikle bir kurulum sonrası yapılan yeni bir kurulumda , ya da farklı sorunlar nedeniyle zaman zaman profil dosyalarınızdaki bazı sorunlar Opera’nızın performansında sorunlara neden olabilmektedir.

     Bu yüzden -eğer deneyimli bir kullanıcı değilseniz- mümkün olduğunca temiz bir kurulum ile başlamanızı öneriyoruz.

     Sorununuzun çözülmüş olmasına çok sevindim bu arada.

 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Değişiklik sadece 32bit sürümde yapıldı bildiğim kadarıyla. 64 bit sadece sürüm no yükseltmesi içeriyor olmalı. OOPP var mı kontrol eder misin lütfen.

G+ OT