Opera 12.11 Final sürümü yayınlandı.

Opera 12.02 Yayınlandı!

Yazan: zahek | 30 Ağustos 2012 | güncelleme Güvenlik Masaüstü Opera Opera 12.02 Performans

Opera için hem güvenlik, hem de kararlılık güncellemeleri içeren 12.02 kodlu yeni bir sürüm güncellemesi yayınlandı. Daha güvenli ve daha stabil bir Opera için tarayıcınızı güncellemenizi öneriyoruz.

Bir süre önce yayınlanan Opera 12.01 sürümü sonrası ortaya çıkan kimi güvenlik ve kimi performans problemleri araştırılarak kısa sürede sorunlar çözüme kavuşturuldu. Bu sürümde ayrıca kısa bir süre önce devre dışı bırakılan OOPP özelliği ile ilgili sorunlar da çözüldü ve tekrar bu sürüme dahil edildi.

Opera’larınızı güncellemeyi unutmayın lütfen…

 

Değişiklikler

 

İndirmek için tıklayın.

 

 • MUGOK

  Zahek bu güncellemeyi yükledikden sonra youtube’de aşağıdaki gibi video player ekranındaki butonlarda kayma oldu. Nasıl düzeltebilirim?

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Merhaba, şu an bende herhangi bir sorun görünmüyor.
   http://prntscr.com/eufzx

   Ama ilk olarak aklıma gelen bu sürümü eski sürümün üzerine yüklemeniz sonrası anlık veya kalıcı olmuş olabilecek bir sorun. Halen devam ediyor mu bilemiyorum ama , sayfaya ilişkin çerecleri silip tekrar bir deneyin.

   Olmazsa profilinizde bir sorun olup olmadığına da bakabilirsiniz. 
   http://www.operaturkiye.net/sorunun-opera-profilimde-olup-olmadigini-nasil-anlayabilirim/

   Bu şekilde de sorun oluyor ise temiz bir kurulum ile deneyin.

   Ama sürümle ilişkin bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

 • MUGOK

  zahek ilgin için teşekkürler. Sorun verdiğin adrestekileri uygulayınca, Opera2′yi Operaya tekrar aldığımda kendiliğinden düzeldi. Ancak başka bir sorun başgösterdi, youtube videoları tam ekran olmuyor. Temiz bir kurulum yapmak istiyorum. Eklentilerim, Hızlı Erişim’im vs..vs.. gitmemesi için hangi klasör ve dosyaları yedeklemem gerekiyor bilgilendirebilir misin?

  • http://my.opera.com/greench greench

   Youtube’u HTML5 destekli olarak kullanıyorsunuz. Tam ekran modu Opera 12.02 ve öncesinde sunulmuyor. Bu destek Opera 12.5 ile beraber sunulacak. Yalnız kontrol ettiğim kadarıyla Google’ın yazdığı kodda karakter hatası bulunuyor (http://dvcs.w3.org/hg/fullscreen/raw-file/tip/Overview.html önergesine göre). Opera bir güncelleme daha yapacak bu destek için. O zaman durum değişmezse browser.js ile çözülür tam ekran sorunu. 

   • http://my.opera.com/greench greench

    Evet sorun yukarıda yazdığım gibiymiş. Tarayıcılar arası fullscreen uygulaması farklı şuanda. W3C’ye uygun kod yazılması durumunda Opera videoları tam ekran çalıştıracaktır. 

    • http://www.operaturkiye.net zahek

     Herhalde çok yakında bu sorun hallolur.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Yedekleme yapmak için aşağıdaki yazı size yardımcı olacaktır.
   http://www.operaturkiye.net/operayi-nasil-yedekleyebilirim-2/

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=757024549 Alkan Cem

   http://www.youtube.com/html5 adresinden html5 ayarını kapat (leave)

 • http://twitter.com/MBKubat Mustafa Bora KUBAT

  Opera’nın kaydırma , sayfada içeriğin çoğalmasına ve flash’a bağlı olarak ağırlaşması sorunu ne zaman düzelecek acaba.Sayfamı aşağıya kaydırmak isterken yukarı kayması , kaydırırken zorlanması ve flash içerik bulunan sayfada kilitlenip kalması.Ne zaman çözümlenecek.4-5 sene önce kurulan Chrome’da bu hatalarla karşılaşmazken , neredeyse 20 yıldır bu piyasanın içinde bulunan Opera’dan bu hataları görmek insanı üzüyor gerçekten.

  • http://twitter.com/MBKubat Mustafa Bora KUBAT

   Umarım http://www.operaturkiye.net/sorunun-opera-profilimde-olup-olmadigini-nasil-anlayabilirim/#comment-4101 bu linki atmazsınız çünkü Opera’yı temiz bir şekilde kurmama rağmen sorun halen aynı.

   • http://www.operaturkiye.net zahek

    Örnek adres verebilir misiniz.

    • http://twitter.com/MBKubat Mustafa Bora KUBAT

     Twitter ve Facebook eski gönderilere baktıkça tarayıcıyı kilitliyor ve touchpad ile kaydırmada ciddi sorunlar çıkarıyor.Flash içerikli video sitelerinde tam ekrandan çıktıktan sonra kilitlenme problemi oluyordu.Şimdilik 12.02 versiyonunda problem çıkmadı.

 • Deniz-_g

  youtube videoları açılmıyorrrrrrrrrrr acil yardım 

G+ OT