G+ OT

Opera 11.62 final sürümü yayınlandı. My Opera Mail artık Türkçe. Güle güle kullanın...

Opera, 2012 About.com Tarayıcı Ödüllerinin Gözdesi Oldu

Yazan: zahek | 01 Nisan 2012 | about.com Masaüstü mini mobil ödül 269

2012 yılı About.com okuyucu oylamaları sonuçlandı ve Opera Okuyucuların gözdesi olmayı bildi.

Her yıl About.com tarafından düzenlenen ve sizlere duyurduğumuz  okuyucu ödülleri oylaması kısa bir süre önce sonuçlandı. Birçok konuda değerlendirme yapılırken bizleri ilgilendiren tarayıcı kategorisindeki sonuçları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Aşağıdan da göreceğiniz üzere Opera, 2012 yılında masaüstü ve mobil versiyonda -3 farklı- alanda okuyucuların gözdesi olmuş durumda. 

Özellikle Mini’nin ön plana çıkmasını son dönemde yapılan yenilikler ve performans iyileştirme çalışmalarına bağlayabiliriz elbette. Özellikle geçtiğimiz ay Opera’nın mobil araçlardaki popülaritesinin düştüğü haberlerine bakıldığında, kullanıcılar tarafından halen ilk sırada tercih edildiği görülmektedir. 

Yine bunun yanı sıra masaüstü kategorisinde, pazar payının oldukça düşük seviyelerde gösterilen Opera’nın tercih edilen ilk tarayıcı olarak öne çıkması da oldukça manidar görünmektedir. Dolayısıyla bu alanda yapılan istatistiksel çalışmaların ne denli kullanıcı odaklı ya da doğru olduğu konusu da bir kez daha tartışma konusu olacak görünüyor… 

Tema kategorisinde ise Opera’nın tam anlamıyla saydamlık sağlayan teması Z1-Glass, yine 2011′deki yerini koruyarak birinci oldu. 

Katkıda bulunan herkese teşekkür ederiz.
  • hasanTR

    Opera nın masaüstünde gerilemekte olduğunu gösteren istatistikler bile var. Böyle bir şey mantıkla ne kadar bağdaşıyor?

    Mini nin gerilemesi gibi bir durumsa söz konusu değil. Android telefonlarda dahili tarayıcı nın gerisinde kalmış olabilir kullanıcı sayısı yönünden. Göreceli olarak opera mini yine de liderdir. Çünkü her kullanılan opera mini kullanıcının kendi isteğiyle yükleniyor. Ama telefonların dahili tarayıcıları öyle değil. Ve opera mininin kullanıcı sayısı artmaya devam ediyor.