Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera’da Otomatik Tamamlama – Buscomplete

Yazan: m | 4 Eylül 2010 | Betik Form Hatırlama Otomatik Tamamlama UserJS

Diğer tarayıcılarda varsayılan, yahut bir eklenti olarak karşınıza çıkabilen bir özellik olan otomatik doldurma fonksiyonunu Opera’da da rahatça kullanabilirsiniz.

Aslında tamamlama fonksiyonu Opera Tarayıcı’da mevcut ama alışılmışın dışında olduğundan pek tercih edilmiyor.

Bu özelliğe “O” Menü > Ayarlar > Tercihler (ya da kısayol ile Ctrl + F12) > Formlar kısmından ulaşabilirsiniz. Buraya gireceğiniz bilgiler ile web sitelerine üye olurken ya da diğer işlemleri yaparken, örneğin site adresi istenen kutucuktaki bilgiye Opera,  doğruca Tercihler’den eklemiş olduğunuz “Kişisel sayfa“nızı doldurmayı önerecek. Böylece Site Adresi kutusuna bilgiyi kolay ve etkili bir biçimde girmiş olacaksınız.

Fakat bu özellik daha önceden farklı bir bilgi girdiğinizi kutuya aynı sitede tekrar rastladığınızda eski girdiklerimizi sunmadığından bu eksikliği betik ile tamamlayacağız.

Bilgi

2006 yılında yazılan bir kullanıcı betiği sayesinde uzun zamandır kullanılabilmekteydi. Fakat 10. sürümlerin başlarında bu betiğin bir ara çalışmaması sonrası yeniden düzenlendi ve bunu hatırlarsanız sizlerle de paylaşmıştık.

Şimdi ise sizlere aynı işleve yarayan ve çok daha basit ve daha kullanışlı olan yeni bir kullanıcı betiğini -Buscomlete- tanıtmak istiyoruz. ismi size ilginç gelebilir ama yazar (BS-Harou) daha önceki betiğe (auto-complete > otomatik/araba tamamlama, buscomplete > otobüs tamamlama) bir gönderme yaparak bu betiğin adını Buscomplete yapmış. Yani ince bir latife yaparak otobüs (Bus), arabadan (auto) daha büyük demiş. :) İleri ki sürümler Train-complete (Tren tamamlama) olarak karşımıza çıkabilir.

Kullanım

Betiği aşağıdaki şekilde kurmanız sonrası girdiğiniz herhangi bir alanda otomatik olarak çalışacaktır. Siz geçmişe ilişkin kayıtları silmeyip, ön belleği temizlemedikçe bu kayıtlar saklanacaktır.

Kısayollar:

Shift+Klik : Daha önceki girdiğini bir veriyi siler.

Çift Klik : Form alanında fareniz ile çift tıklarsanız daha önce girilen tüm girdileri listelersiniz.

Kurulum

UserJS kurulumu hakkında bilgi almak için tıklayınız…

Betik bilgilerin tutulması için localStorage kullanmaktadır ve bu yüzden 10.5x sürüm sonrası Opera’da çalışmaktadır. Eğer yeni bir haftalık derleme kurulumu yaparsanız, localStorage çalışmayıa durdurabilmektedir. Bu yüzden yeni kurulum sonrası verilerinizi temizleyin.

Güncel Opera sürümlerine  operaturkiye.net/indir adresinden ulaşbilirsiniz.

Kaynak

Vivaldi Türkiye sitesi