Opera 12 Final yayınlandı ! Yaz dönemine girdik, tatiller başladı ve yavaşlamaları mazur görün lüten :)

Opera 12 Beta Yayınlandı

Yazan: greench | 26 Nisan 2012 | beta Opera 12 Beta WebGl yenilik

 

Opera 12 Beta sürümü nihayet indirilmeye hazır durumda. Opera 12 Final sürümüne yaklaşırken bir önceki nesilden Opera 12′ye kadar olan değişimlerin tamamını inceleyelim istedilk. Eminiz bir solukta okuyacaksınız…

 

Akıllı Adres Çubuğu

 

Malum Opera’nın en yeni özelliklerinden biri sayılabilir akıllı adres çubuğu. Bu yeniz özellik çok daha hızlı bir şekilde aradığınız içeriklere ulaşmanıza olanak veriyor. Ayrıntılı bilgi

 

Kamera Desteği

 

Çok kısa bir zaman önce eklenen bu özellik ile en yeni web teknolojileri kullanılarak tarayıcınızın kameranıza erişimi sağlanmaktadır. Denemek için bu siteleri (Photo Boothh, Polaroid)  gezinebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi

 

Yeni Temalar ve Arayüz Değişiklikleri

 

Bu sürümle beraber yepyeni temalar da eklendi. Yeni temalarla Opera’nı hem eskisinden daha şık görünecek hem de sisteminiz ile çok daha uyumlu bir şekilde çalışacak. Yine ayrıca Opera arayüzünde de bazı görsel değişiklikler fark edeceksiniz. Örneğin hızlı erişim ekranındaki ön izlemelerin kenarları daha küçültülmüş ve ovalleştirilmiş bir durumda. Bunun yanı sıra e-posta ekranında da bazı değişiklikler mevcut. 

 

E-posta Yazma Ekranı Güncellemesi

 

 

Bu sürümle beraber e-posta yazma ekranında da bazı değişikler, iyileştirmeler göreceksiniz. Örneğin e-posta yazacağınız alan varsayılan oalrak daraltılmış şekilde geliyor. Bu alanı kolayca sağ taraftaki ayarlardan genişletebilirsiniz. Ya da üst kısımdaki bölümleri (cc, bc,ek, yanıtla, v.b.) kolayca ekleyebilir, kaldırabilirsiniz. İmzanızı kolayca değiştirebilir, varsayılan e-posta hesabınızı düzenleyebilirsiniz…

 

 

 

 

Bileşenlerin, Unite Uygulamalarının, Ses Desteğinin Kaldırılması

 

Yine bu sürümle beraber köklü bir değişiklik daha bulunuyor. Artık Opera bileşenleri, Unite uygulamaları ve ses desteği kaldırılıyor. Bu sürümle beraber bu özellikler kapalı olarak gelecek. Bileşenler ve Unite uygulaması tam anlamıyla yıl sonuna doğru sonlandırılacak ve bu projelerdeki teknolojiler farklı alanlarda değerlendirilecek. Bunların başında da elbette eklentiler gelmektedir. Bu nedenle yakın gelecekte Opera eklentilerinin çok daha fonksiyonel bir hal alacağını çok rahat söyleyebiliriz.

Ses desteği konusunda ise herhangi bir sonlandırma söz konusu değil fakat ilgili kodlar tamamen gözden geçirilerek yeniden yazılacak ve gelecek sürümlerde çok daha güçlü bir sesle kontrol desteği göreceğiz… 

 

İşlemci Kullanımını İzleme : opera:cpu

 

Opera’nın diğer bir yeniliği ise; kullanılan işlemci miktarını gösterebiliyor olması. Bunun için opera:cpu adlı dahili bir yeni sayfa tasarlanmış durumda. Bu sayfayı ziyaret ettiğinizde, o an açık olan sekmelerin, kullanılan eklentilerin o anki işlemci (CPU) kullanımını görebilirsiniz. Her ne kadar daha geliştirilme aşamasında olsa da ileriye dönük oldukça güçlü ve verimli bir sayfa. Ayrıntılı bilgi.

  

 

Yenilenmiş Bir Logo

Opera bu arada çok logosunda da ufak bir güncelleme yaptı. Her ne kadar çok göze batmasa da yeni logo üzerinde ufak tefek oynamalar yapılmış görünüyor. Yeni logo biraz daha ovalleştirilmiş, yukarıdan aşağıdaya doğru geçişlerle biraz daha belirginleştirilmiş ve açıkçası daha hoş duruyor. Ya sizce …

 

64-Bit Mimari Desteği ve OOPP (Out-of-process Plugins)

Daha evvel sizleri bilgilendirdiğimiz üzere, Opera artık hem Windows, hem de Mac sistemlerde 64-bit işletim sistemleri ile uyumlu bir halde çalışmaktadır. Yine bunun yanı sıra OOPP (işlem dışı kalan yan uygulamalar) desteği ile de yan uygulama kaynaklı kararsızlık, çökme gibi sorunların önüne geçilecektir.

 

WebGL Desteği ve Donanımsal Hızlandırma

Opera artık WebGl destekli donanımsal hızlandırmayı kullanarak web deneyiminizi çok daha verimli ve hızlı bir hale getirecek. Bu destekle beraber web uygulamalarını ve daha fazla grafik uygulaması gerektiren oyunları çok daha rahat bir şekilde oynayabileceksiniz. WebGl hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Yine aynı zamanda donanımsal hızlandırma ve benzer bir diğer yazımız bu konuyu daha net anlayabilmenize yardımcı olacaktır.

 

RTL Desteği (Sağdan Sola Yazılan Dil Desteği) 

rtl desteği 

Opera artık yepyeni dilleri ile konuşmaya başlıyor. RTL desteği ile beraber Opera, sağdan sola yazılan diller için de tam anlamıyla kullanıcı dostu bir hale geliyor. Arapça, Farsaça, İbranice ve Urduca olarak artık çok kolayca kullanılabilir duruda Opera.

 

Yeni Web Standartları

 

Opera’nın elbetteki olmazsa olmazları yeni web standartlarıdır. Opera her zaman en son web teknolojilerini takip ederek ve uygulayarak bu sektörün öncüsü olmasını bilmiştir. Unutmayın ki en son web teknolojilerin destekleyen bir tarayıcı, hem geliştiricilere çok daha gelişmiş web uygulamaları tasarlamayı sağlarken, aynı zamanda son kullanıcıya da doyumsuz bir web deneyimi yaşatacaktır. Aşağıda detaylı listeyi bulabilirsiniz. Şimdilik her ne kadar bu özellikleri kısa kısa geçiyor olsak da ilerleyen günlerde yeri geldikçe detaylı olarak sizleri bilgilendireceğiz. 

 • Kısmi XMLHttpRequest Level 2 desteği
 • Yeni SSL özelliklerinin desteklenmesi
 • MAPI desteği (Windows’un herhangi bir dosyayı e-posta ile gönder komutunun desteklenmesi.)
 • Do-Not-Track HTTP özelliğinin desteklenmesi. Bilgilendirme yazısı.
 • WebRTC 1.0 desteği
 • Media Queries desteği
 • WebIDL desteği
 • HTML5 Sürükle – Bırak Desteği
 • CSS3 – Animasyonları ve Geçişleri 
 • DOM Olayları
 • Clipboard API desteği
Yeni standarlara ilişkin ayrıntıları burada bulabilirsiniz.

 

İndirmek için tıklayın.

 

 • Pingback: Taptaze Opera 12 Beta Hazır « Operatör

 • Pingback: Anonim

 • Acarturk1299

  inadına opera

 • Taylan

  64 bit iyi olmuş belirgin bir performans göze çarpıyor.

 • Felasife

  Hayırlı olsun, biraz jan janlı bir sürüm olacağa benziyor :)
  Galiba yeni bir özellikte kurduktan sonra sonra bu pencere çıkması, tabiki evet :)
   http://i.imgur.com/hi6CN.png

 • Kadir

  Beklediğimize fazlasıyla değecek gibi betası bile ayrı bir güzel :D Yeni Firefoxvari tema çok güzel olmuş birde başlık çubuğunu kaldırabilseydim daha iyi olacaktı ama bunada şükür. :)

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   İşletim sisteminiz nedir?

   • Kadir

    Windows 7 ama klasik tema ile kullanıyorum.

  • Misafir

   aynen yeni temalar hoş olmuş. bu günde yeni 21 tema gelmiş.

  • Asdkrl

   Evet sekmeleri solda yada sağda göster olarak ayarlayınca en üstte kalan başlık çubuğu gereksiz  yer kaplıyor.
   Ayrıca 35 ten fazla sekme açınca aşağılarda kalan semelere ulaşmak için konulan ikili ok güzel bir ayrıntı fakat fare ile üzerine gelip tekeri çevirince de sekmeler aşağı yukarı hareket ettirilebilmeli.
   Birde sürekli açık kalmasını ama en üstte sıralanmasını istemedğimiz sekmeleri en altta gruplayabilmenin bir yolu var mı ?

 • Mustafa

  beta sürümü bile oldukça güzel!

 • Veysel

  “Bir Kullanıcı Neden Opera’yı Tercih Eder?” konusunda bileşenlerin vs. kaldırılması gerektiğini söylemiştim bana inanmamıştınız bakın noldu şimdi?

  link: http://www.operaturkiye.net/bir-kullanici-neden-operayi-tercih-eder/#comment-444896575

  • offchu

   “Extension” desteği eklendikten sonra zaten “Widget” ve “Unite” özelliklerinin -eklenti API’yı geliştikçe- er ya da geç yerlerini eklentilere bırakacağı belliydi. Ancak Posta ve Link özellikleri belki Opera’nın en çok kullanılan özelliklerindendir bu yüzden yakın zamanda eklenti olarak bunların yerini tutabilecek uygulamalar görebileceğimizi pek sanmıyorum.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Her şeyini kaldırmayı önermiştiniz. Ancak sadece üç özellik kaldırıldı. Biri tekrardan dahil edilecek: ses özelliği. Ancak Opera bir çok koldan çalışıyor. Sonuçlarını farklı alanlarda göreceğiz. 

 • http://my.opera.com/greench greench

  Disk üzerinde yapılan yoğun okuma ve yazma işlemleri bir süreliğine kitlenmeye yol açmakta.

  • Taylan

   kilitlenme çok uzun sürüyor.

 • Sanalmakina

  Kullanılmayan işlevlerin kaldırılması iyi olmuş bence, programı rahatlatmak gerek her zaman için.

 • Hop

  bu aralar takıntı yaptığın neden opera’da yok özelliği FF’te bulunan Twitter ve Facebook sayfaları açıkken arka planda yeni tweet/ileti gelince renk değiştirmesi… +sekmeyi sabitleyince ufak bi özellik olmasına rağmen etkisi büyük…

G+ OT