G+ OT

Opera 12 Beta RC yayınlandı. Mini ve Mobile güncellendi.

Bir Kullanıcı Neden Opera’yı Tercih Eder?

Yazan: zahek | 21 Şubat 2012 | link Masaüstü Neden Opera Tubo unite 488

Sizce bir kullanıcının Opera’yı tercih etmesindeki sebepler ne olabilir. Yeni çevirmenimiz Yiğit Ateş’in bu konudaki düşüncelerini sizlerle paylaşmak istedik.

Bir kullanıcının (kendisi aynı zamanda çevirmenimiz olur) neden Opera Tarayıcı‘yı tercih edebileceğini anlatan güzel ve gayet samimi bir yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

 

Neden Opera kullanıyorum?

 1. En önemli neden Opera’nın yenilikçi yapısı ve karşımıza her zaman şaşırtıcı yeniliklerle çıkması. Opera Link, Opera Turbo, Opera Unite, Tab Stacking gibi.
 2. Komple bir internet yazılımı olması. E-posta alıp gönderebilir, RSS bildirimlerini takip edebilir, IRC ağlarına bağlanabilir, torrent indirebilir ve hatta Opera Unite ile dosya paylaşabilirsiniz. Özellikle, e-posta istemcisi olağanüstü ve belki de Opera’nın en çok sevdiğim özelliği. 11.60 sürümüyle daha da mükemmelleşti. İnsanlar genelde web arayüzünden postalarını kontrol etmeyi tercih ediyorlar ama Opera’nın e-posta istemcisini denemenizi şiddetle öneriyorum. Hızına ve özelliklerine hayran kalacaksınız.
 3. Tab Stacking. Opera 11 ile gelen bu yenilik çok sayıda sekmeyi açık tutmayı seven kullanıcılar için gerçekten çok kullanışlı.
 4. Opera Turbo. İnternet hızları ülkemizde bile! giderek artsa da zaman zaman hepimiz dışarı çıktığımızda, bir kafeye gittiğimizde, yolculuk sırasında vs. ortak kablosuz ağlara bağlanıyoruz. Bu gibi durumlarda Opera Turbo hayat kurtarabiliyor. Mobil aygıtlarda ise Opera Turbo olmazsa olmaz gibi. Hem zamandan, hem de paradan kazandırıyor. Örneğin, Opera Türkiye’deki bu yazıda yan tarafta görülen resimde görebileceğiniz üzere % 80′lere varan oranlarda kazanç sağlayabiliyorsunuz.
 5. Opera Link. Modern tarayıcıların hepsinde bilgileri eşitleme özelliği olsa da Opera Link diğerlerinden daha kapsamlı bir servis. Opera Mini ile de entegre çalışması onu bir adım öne çıkarıyor.
 6. İçerik engelleme. Reklamlar, sitelerin en büyük gelir kaynağı olsa da bazı siteler insanı çileden çıkarabilecek düzeyde bu işi abartabiliyorlar. Özellikle de Flash reklamlar çoğunlukta ise. Pilin hızlıca tükenmesine ve bilgisayarın aşırı zorlanmasına da neden oluyorlar. Opera’nın içerik engelleme özelliği ile istediğiniz reklamları kolayca engelleyebilirsiniz. Hatta, Fanboy‘un hazır listesini kullanarak tamamen reklamsız bir şekilde internette gezinebilirsiniz.
 7. Paneller. Sol tarafta bulunan panel; yer imleri, e-posta, kişiler, notlar, indirmeler, geçmiş gibi pek çok özelliği bir araya toplayarak her şeyin elinizin altında olmasını sağlıyor.
 8. Parola yöneticisi. Başka hiçbir tarayıcıda bu kadar güçlü bir parola yöneticisi bulabilmeniz imkansız. Opera’nın en sevilen özelliklerinden biri kuşkusuz.
 9. Genişliğe uydur özelliği. Sayfaları ekrana sığdırmak için bu özelliği kullanabilirsiniz.
 10. Akıcı kaydırma. Sayfayı kesintisiz kaydırmanızı sağlıyor. Belki çok önemli bir özellik olarak görülmeyebilir ama benim en çok hoşuma giden özelliklerinden biri Opera’nın. Diğer tarayıcılardan çok daha başarılı çalıştığını göreceksiniz.

Kaynak

Sizce başka ne gibi sebepler olabilir Opera kullanmak için? Yorumlarınızı bekliyoruz…

 

 • Darqess

  Bunlar sadece özet :P

 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Bahsettiğiniz tüm bu özellikler varsayılan özellikler olarak dahili bulunsa da aktif halde değil biliyorsunuz.Dolayısıyla kullanıcıya herhangi bir ek hük getirmemekte boyutsal anlam dışında. Bunun bir dezavantaj olduğunu düşünmüyorum dolayıyla.

 • Celeborn1

  Bu özellikleri etkinleştirmediğiniz sürece zaten yoklar. Ne bellekten, ne de işlemciden götürürler. Durum çubuğunda duran bir Opera Link ya da Unite düğmesi yüzünden Opera kullanmamanızın nedenini pek anlayamadım açıkçası. Link özelliği artık tüm tarayıcılarda standartlaşmaya başladı zaten.

 • http://my.opera.com/greench greench

  Varsayılan olarak gelen arabirim oldukça sade değil mi sizce? Turbo, Link, Unite ve panel düğmeleri dışında bir fazlalık göremiyorum ben. Bu düğmeleri de özelleştirme kısmından kaldırabiliyorsunuz zaten. 

  Bu özellikler bahsettiğiniz kadar işlevsiz değilller. Şahsen Opera bu özellikleri barındırmasaydı Opera’ya olan ilgim bu kadar olmazdı. 

 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Gelecek için çok da hoş bir düşünce olabilir aslında Opera OS…:)

 • Atilla GÖĞÜSLÜ

  Çok iyi değil de iyi olurdu. Hem geliştirilmesi daha kolay olmuş olur. Kanımca.

  Eski proje: opera@USB
  Yeni proje: opera@lite:twitter  :)

 • Selim Eşki
  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Kısa ve güzel bir özet olmuş:)

 • Misafir

  opera link ve fare hareketleri… birde ismi hoş. :)

 • hasanTR

  Windows8 final çıkınca operanın metro uygulamasını belki daha sade yaparlar. Zaten tabletlerde de kullanılacağından bazı özellikler çokta gerekli olmayabilir.
   

 • http://profile.yahoo.com/UFGLVYPN2ULL5ZQ4PLXEFZTSHI Osman

  Opera ile bir süre önce tanıştım. Aslında ben uzun yıllardır Firefox kullanıyorum ancak Firefox’ta yaşadığım bazı sorunlar IE’yi bir türlü sevemediğim için başka tarayıcılar aradım. Daha önceden duyduğum Opera’yı yükleyerek Opera ile tanıştım… Opera’yı tam anlamıyla keşfedemedim henüz ama çalışmalarım devam ediyor :)

  Opera’da beni en çok cezbeden şey sekme gruplandırma oldu. Böylece benzer sekmelerin gruplandırmasıyla tarayıcıların sekme çöplüğüne dönmesine çözüm getirilmiş…