Opera 20 masaüstü sürümü yayınlandı. | Opera Android 20 kararlı sürüm yayınlandı.

Opera 15 Yayında !

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 02 Temmuz 2013 | blink Final opera 15

 

Opera’nın en son teknolojileri yeni tarayıcısı Opera 15, Windows ve Mac kullanıcıları için bugün yayınlandı. Opera 15, size çok daha iyi bir internet deneyimi sağlamayı amaçlayan ve Opera’nın yeni nesil tarayıcısıdır. Hemen deneyebilirsiniz…

İlk test sürümlerinin yayınlanmasından bu yana bir ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen şu an 15 versiyon kodu ile kararlı sürüm olarak yayınlanmaktadır. Birçok eski Opera kullanıcısı için halen çoğu özelliklerin dahil edilememiş olması, popüler bazı özelliklerin tarayıcıdan çıkarılmış olması (Opera Mail gibi) ve yine Linux sürümlerinin henüz hazır olmayışı (ki şu an geliştirilmeye devam ediyor) büyük eksiklik gibi görünse de çok yakın bir gelecekte bu eksikliklerin giderileceğini düşünüyoruz.

Şöyle bir genel olarak baktığımızda; yeni Opera özellikle eski Opera’nın yaşadığı ve büyük bir sorun olan web sayfaları uyumsuzluğu sorununu ortadan neredeyse tamamen kaldırmış görünüyor. Bu elbetteki kullanıcıların Opera ile yaşadığı ve şikayet ettikleri en büyük sorunlardan birisiydi. Nihayet Opera’nın aldığı, tarayıcı motorunu değiştirme kararı ile bu sorun çözülmüş oldu. Yeni tarayıcı motoru olarak Blink kullanılacak…

Bunun yanı sıra elbetteki yeni Opera’da bazı değişiklikler de var. Bu hem başlangıç ekranında (hızlı başlat, cep, keşfet), hem indirme yöneticisinde, hem adres satırı arama kutusunda (akıllı kutu) ve hem de Opera’nın alışılagelmiş menü ve tema düzeninde karşınıza çıkacak. Bu özellikleri daha evvel sizlerle uzun uzun anlatmıştık. Konuyla ilgili öncelikle bu haberimizi okumanızı rica ediyoruz. İlk sürümün yayınlanmasından bugüne kadar ki geçen süredeki geliştirmelerin nasıl olduğuna dair ise bu haberimizi inceleyebilirsiniz.

Şimdi şöyle hızlıca bir göz gezdirelim…

 

Hızlı Erişim

op15-sd

Hızlı erişim ekranına istediğiniz kadar site ekleyebilir ve bunları klasörleyebilirsiniz. Herhangi bir sınırınız bulunmuyor. Yerleştirdiğiniz siteler çok mu fazla ve bulamıyor musunuz? Bu durumda sağ üst kısımdaki arama kutusunu kullanarak hızla arama yapabilirsiniz. 

 

Keşfet

op15-discover

Opera’nın yeni özelliklerin birisi olan Keşfet ile yüzlerce web sayfasından aynı anda birçok ilginç içeriğe ulaşabileceksiniz. Çok farklı dillerde ve kategorilerde içerik barındıran keşfet aynı zamanda istediğiniz gibi de özelleşebilmektedir. İstediğiniz bir ve birkaç dilde yine bir veya birkaç kategorideki içerikle ilgili haberleri alabilirsiniz. Henüz Türkçe içerik bulunmuyor fakat bu konudaki çalışmalarımız neredeyse bitmek üzere ve çok yakındaki sürümlerde Türkçe içeriklere de ulaşabiliyor olacaksınız.

 

Cep

op-15-stash

Yer imleri ile cep arasındaki fark nedir diye merak edenler olabilir. Cep ziyaret ettiğiniz web sayfalarının ekran görüntülerini kaydedebileceğiniz bir sayfadır. Alışılagelmiş yer imleri sadece sayfa bağlantısını kaydetmektedirler, dolayısıyla sayfa içeriğini gerebilmek için tekrar bağlantıyı tıklamanız gerekmektedir. Cep ise o an sayfadaki tüm içeriği görebileceğiniz şekilde bir ekran görüntüsü alarak anlık olarak kaydetmenize olanak sağlar. Sayfadaki ön izlemeleri yeniden boyutlandırabilirsiniz. Yine bu sayfada da hızlı erişimde olduğu gibi sağ üstteki arama kutusundan içerik arayabilirsiniz.

 

Akıllı Arama

op15-arama

Opera 15′in yeni akıllı arama fonksiyonu sayesinde tarayıcının adres çubuğundan ve istediğiniz arama motorunu kullanarak doğrudan arama yapabilirsiniz.

 

Eklentiler

eklenti

Opera 15′de tarayıcı motorunun değiştirilmesi ile beraber eklentiler tam anlamıyla yeniden yapılandırılmış durumda. Eklenti kataloğundaki mevcut eklentiler yavaş yavaş güncellenerek kullanılabilir hale geliyorlar. Örneğin  AdBlock,  FeedlyGismeteo ve Facebook eklentileri şu an kullanabileceğiniz en popüler eklentilerin başında geliyor. Bununla beraber Chrome mağazasındaki birçok eklenti de yeni Opera ile beraber kullanılabilir durumda. Bunun için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Temalar

op-15-tema

Temalar henüz daha çok başlangıç aşamasında olmasına karşın, yeni Opera ile birkaç tema beraber geliyor. Oldukça sade ve hızlı olan bu temalarla Opera’yı bir nebze de olsa özelleştirebilirsiniz. Yalnız şunu da belirtelim ki tem sisteminde ayrıca bir çalışma yapılmaktadır. Yakın gelecekte temaların daha kolayca özelleştirilebilmesi için bilgi verilecektir…

 

İndirme Yöneticisi

op15-downlad

Yeni indirme yöneticisi çok daha hızlı ve görsel anlamda çok şık. İndirmeye başladığınız anda, adres satırının sağ tarafındaki indirme simgesi altında indirilen dosyaları gösteren bir bildirim alacaksınız. Buradan dosyaya ait bilgilere ulaşabilirsiniz. Yine ayrıca Ctlr+J kısayolu ile tüm indirmelerinizi kolayca yönetebilirsiniz.

 

Opera 12′den Opera 15′e geçiş

Eğer sisteminizde daha evvel Opera 12x sürümlerinden birisi var ise Opera 15 otomatik olarak sürüm yükseltme yapacaktır, bilginiz olsun. Şayet bunu istemiyorsanız usdb bir kurulum da yapabilirsiniz. Opera 15′i varsayılan şekilde kurulum yaptığınızı düşünecek olur isek; 12. sürüm verileriniz otomatik olarak yeni profilinize kopyalancaktır. Bu veriler şifreleriniz, çerezleriniz, arama motorlarınız ve eklentilerinizden oluşmaktadır. Tüm verileriniz otomatik oalrak transfer edilse de bazılarında sorun oluşabilme olasılığına karşın ve bazı konuları net anlayabilme açısından aşağıdaki açıklamalar sizin için yararlı olacaktır.

E-posta istemcisi

Şayet Opera 12′de e-posta istemcisini kullanıyorsanız bu sürümde bunun olmadığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni e-posta istemcisinin tarayıcıdan bağımsız olarak, Opera Mail ismi ile yeni bir ürün şeklinde kullanıcıalara sunulması. Bu size çok daha hızlı ve rahat bir deneyim sunabilir…

Yeni Opera Mail’i bu adresten indirebilir ve deneyebilirsiniz. Kurulum sonrası otomatik olarak eski Opera 12 profilinizden tüm veriler çekilecektir.

Yer imleri

Yer imleri önceki şekilde değil hızlı erişimde toplanacak şekilde yapılandırılmış durumda. Sürüm yükseltme sonrası yer imlerinizde herhangi bir kayıp yaşamayacaksınız ve dahili yer imi aktarıcısı ile kolayca yer imlerinizi transfer edebileceksiniz.

Yer imlerinizi aktarmak için:

 • Opera menü => Daha fazla araç=>Yer imi aktarıcısı seçeneğini tıklayın
 • Açılan sayfadaki “Yer imlerini seç” düğmesine basın.
 • Yeni açılan sayfadan istediğiniz yer imlerini dönüştürün.

Notlar

Yükseltme sonrası notlarınız bir .html sayfası olarak masaüstüne kopyalanacaktır. Bu dosyadan kolayca erişebilirsiniz.Elbetteki bu oldukça verimsiz bir şey olmasına karşın en azından verilerinizin alınabilmesi anlamında yayralı olacaktır.

Opera Link

Opera’nın veri eşleştirme fonksiyonu üzerinde halen çalışılmakta ve yakın bir zamandak ullanıcılara sunulacak.  Bu özellik eklenene kadar Opera 12 ile senkronize olan tüm verilerinize Opera link web arayüzü üzerinden ulaşabiliyor olacaksınız.

 

Tüm bu bahsettiklerimiz elbette sadece bir başlangıç. Şu andan itibaren Opera’ya ait tüm yenilikler, güncelleştirmeler belirlenen bir program dahilinde devam edecek. Gerçekten birçok yeni ve güzel özellik yakında karşımızda olacak gibi görünüyor. Sadece biraz daha zamana ihtiyacımız var gibi…

Opera 15 ile ilgili tüm görüşlerinizi hem buradan hem de forumumuz üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

Bol Opera’lı günler dileriz…

 

 indir

 • katalugenta

  Yayımlanan videonun, Opera ile ne ilgisi var ? Tamamen göz boyama amaçlı yayımlanmış bir şey. Opera’nın özelliklerini göstermektense son çözünürlükte videoyu koyuyorlar, millet kansın da kullansın diye. Olmamış!

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Video elbette tanıtım amaçlı hazırlanan bir video. Buradaki tanıtım özelliklerin tek te tanıtılmasından ziyade bir konseptin amaçlanması. Reklamlardaki ana amaç zaten göz boyamak, algı çekmek, yönlendirmektir. Yoksa zaten onun adı bir tanıtım videosu değil de bir rehber olurdu, öyle değil mi…

   Detaylı tanıtım içeren videoları aşağıda bulabilirsiniz.

   http://www.youtube.com/user/operasoftware

   • katalugenta

    Tamam doğru söylüyorsunuz da videonun ” genel ” olarak da Opera ile bir ilgisi yok. Adamın birine “bu neyin tanıtım videosu” deseniz anlayamaz. Sokaktaki kedinin videosunu çekip ” Google ile her şey mümkün! ” reklamı yapamazsınız değil mi ?

    Not: Reklam dışında, Opera’nın bu sürümüne bayıldımm! Harika,güzel,enfes! :)

  • metude

   Farklı bir pazarlama videosu denemişler. Bu tarzı redbull’a benzettim ben. Mesela bu videoyu izleyen biri evet bu redbull’un tanıtımı demez: https://www.youtube.com/watch?v=IUTXXMdQnio

 • yuxel

  sanırım opera kullanmayı bırakıyorum :(
  evet evet kuzenim falan yazmıyor, baya ben yazıyorum

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Yapma panpa ya…Daha dur -. Neyse c.tesi ikna ederim seni :)

  • metude

   Opera15′i kullanmayı bırakıyorum demek istedi galiba. Opera 12 hala “rulez”.

   Yaşasın tam bağımsız Opera12.

   • yuxel

    yok tümden bırakıyorum. zira opera 12 de linux’da s*k gibi

    • metude

     Uzun süredir ondan da dert yanıyordun zaten. Bu adamlar ne yapmaya çalışıyor acaba? “Platform kullanıcı sayısı/platformdaki kullanılan tarayıcı ” oranında bile en başarılı oldukları alanı yıktılar.

 • dsadsa

  opera linkteki notlar özelliği duruyor dimi?
  eğer durmuyorsa 15. sürüme geçmenin manası yok cidden.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Hayır özellik şu an ekli değil. Senkronizasyon aktif değil. Fakat notlarınız masaüstüne bir .html dosyası olarak geliyor. Pek kullanışlı değil ve hatta saçma da biraz :)

 • anıl

  bende operayı bıraktım artık operadan pek umudum kalmadı açıkcası yandex browsera geçtim kısa zamanda çok fazla yol katetti son güncellemede enkronizasyon özelliğini de sundu notlarım özelliğiyle ilgili attığım mailime ise benzer bir servisin yakında hizmete gireceği cevabı geldi..

 • uozabaci

  ctrl+ Enter ile sonuna .com eklensin istiyoruz :)
  sonraaa eşitleme olsun
  sayfaları kaydırırken yumuşak kaydırmada güzel olur hani
  güzel güzel eklentiler istiyoruz.

  yer imlerimizi geri istiyoruz.
  chrome gibi opera değil opera gibi opera istiyoruz :D

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Sayfa kaydırmak için modern scroll eklentisini kullanabilirsiniz. İhtiyacınızı karşılayacaktır.

 • uozabaci

  alttaki mesaja ek olarak
  farenin sağ tuşuna basılı tutup topu çevirdiğimizde diğer sekmeye geçsin istiyoruz
  giden fare kısa yolları da geri gelsin istiyoruz :D

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Emin olun bunları sadece siz değil binlerce insan istiyor…

   • http://www.operaturkiye.net/ berce

    onu fonksiyonu çok kullanıyordum :) vazgeçilmezlerimdendi
    bu fonksiyonu neden iptal ettiler anlamadım :(
    eklenirse çok mutlu olacağım :)

   • http://www.operaturkiye.net/ berce

    birde bir linke tıklanıldığı zaman yeni ufak pencereler açılıyor aynı opera 12 olduğu gibi eklenitlerin bu yeni açılan pencere olmasını istiyoruz opera 15′te

  • metude

   Ctrl+Enter bile hala yok ama blog yazısında “visual tabs and so on” dediklerine göre yavaş yavaş kemikleşmiş Opera özelliklerini ekleyecekler galiba. Ağır Opera kullanıcıları için; muhtemelen 18. sürüm’e kadar bekleriz gibi. (Release cycle’ın sıklığını da atlamayalımt tabi.)

 • akifozkalay

  Hem 12 hem de 15 kullanmaya devam edeceğim. Operadan kolay kolay vazgeçmeyi düşünmüyorum

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Budur işte :)

  • cheshim

   Ben de aynı fikirdeyim, fakat opera yeni sürüme 12 deki özelliklerini eklemezse bir yerden sonra 12 versiyonu eskiyecek, diğer browserlerin gerisine kalacak ve büyük kullanıcı kaybı yaşayacaktır. Zira herşey hız değildir… öyle olsaydı android yerine iphone kullanırdım :)

   • akifozkalay

    Umuyorum 15deki eksikler giderilir de tamamen geçiş yaparız :)

    • http://www.operaturkiye.net zahek

     Açıkçası ben de ummak istiyorum :)

 • Anıl

  Merhabalar,

  Yeni sürümü denedim oldukça hızlı olmuş. Bir isteğim var acaba yeni bir sekme açtığımızda direk o sekmeye gidebileceğimiz bir ayar var mı? ya da eklenti? Teşekkürler.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Yeni bir sekme açıp direkt o sekmeye gitmek ile ne kastediyorsunuz. Yeni sekme açılınca otomatikman oraya yöneliyorsunuz zaten?

   • Anıl

    Yönlendirmiyor işte. Ben yine aynı sayfada kalıyorum. Tekrar tıklayarak açtığım sekmeye geçiyorum. Firefox’ta söyle bir secenek yeni bir sekme actıgımda hemen o sekmeye geç seklinde demek istediğim bu

    • http://www.operaturkiye.net zahek

     Ctrl+T kısayolunu dener misiniz bir de.

 • emre

  opera 12.15 sürümü kurulu. belirtildiği gibi ne opareyı açtıgımda direkt 15′i kurdu ne de güncellemeleri denetle dediğimde kurdu. ben de mi sorun var acaba ?

  • http://atillagoguslu.blogspot.com/ Atilla Göğüslü

   Büyük sürüm geçişlerinde normal kullanıcıyı bekletiyorlar biraz. Sıkıntı yok.

 • http://mustafahasturk.com/ Mustafa Hastürk

  Yeni Opera hayırlı olsun. Yeni kesim tarafından çok beğenildiğini söyleyebilirim. Eski Opera hayranları biraz daha bekleyecek.

  • metude

   “Liseliler bilmez Opera’da opera:config#Geolocation|LocationProviderURL değiştirerek kendimizi Norveç’te gösterip Facebook status güncelliyorduk” muhabbeti başlayacak mı yani? :)

   • http://www.operaturkiye.net zahek

    Kim bilir başlar belki :)

 • mamaska

  görüyorum ki verilen cevapların çoğu ne yazık ki ‘politik’..öyle de olmak zorunda ama kimseyi kandırmaya gerek yok arkadaşlar..opera, 12. sürümden sonra azalarak bitecektir..webkit motoru kullanan tarayıcıların birbirlerinden çok az farkları var..bu da onlardan biri..opera 15′i eski alışkanlıklar ile kullanmak için bir çok eklentiye ihtiyaç duyacağız ki bunu gidip başka bir webkit motoru kullanan tarayıcıda da yapabiliriz..hatta sırf bu yüzden eski opera desteklenmezse çoğunluk chrome’a geçecektir..çünkü ne yazık ki büyük ölçüde aynılar..bırakın göz boyamak için eklenen yeni ‘gereksiz’ özellikleri..önceki yorumlarda okudum ‘mail özelliği çok kullanılmadığı için kaldırıldı’ demiş birisi..yok öyle bir şey..webkit buna izin vermiyor..mecburen ortaya çıkan tarayıcı chrome’a benzeyecek..kaçış yok ;=) eski opera’ya şimdiki opera’dan daha yakın coolnovo var..hatta webkit kullanan maxthon 3 bile daha iyi iş görecektir..zamanla eklenecek özellikleri niye beklesin insanlar..ben sadece hız derdinde olsaydım gidip chrome kullanırdım..şüphesiz ki webkit daha hızlı presto’dan..istenilen şey böyle bir yenilik değil..evet çağa uymak zorundalar ama çağa daha erken uyanlardan çok sonra bu işe kalkışırsan kimse keyifli laflar etmez…

 • anaconda

  chrome’un aynısı olmuş.
  parola yöneticisi kaldırılmış.
  gelişmiş seçenekler menüsü ortada yok.

  5 yıllık opera kullanıcısıydım. 2 hafta önce opera’yı bırakmıştım. facebook, youtube, twitter gibi sitelerde kasım kasım kasıyordu.

  ama bugün üstteki negatif özelliklere rağmen yeniden dönüş yaptım. hızı gayet iyi. opera’nın şaha kalkacağını düşünüyorum. eski özellikler geri gelecektir. baskılara boyun eğemezler.

  ben sevindim bu sürüme. çünkü bu tarayıcı 9. sürümden sonra tutturamadı bir türlü. resmen hantal bir şeydi. inanıyorum ki opera en iyisi olacaktır.

  • mamaska

   zaten iki hafta önce bıraktığınız bir programın yeni versiyonuna dönüş yaptığınız zaman o tarayıcıda ‘chrome’ tadı yakaladığınız için elbette güzel gelecek..opera 12 hantaldı, ilk açılış süresi de uzundu ama sırf bu yüzden daha sağlamdı..opera 12, opera 15 ve diğer tarayıcılarda (maxthon hariç)10 tane sekme açıp lütfen ram kontrolü yapınız..hantallık nedir o zaman daha çok belli oluyor..ayrıca opera, 9. sürümden sonra da hep benim bilgisayarımda oldu..çünkü artılar eksilerden daha fazla..

  • asd

   Opera 9 sürümünden sonra tutturamadı mı bence 11.6 ve 11.64 sürümleri oldukça iyiydi hatta chrome’u bırakmama neden olmuşlardı ama sonrasındaki sürümler tekrar chrome’a döndürdü beni

 • ssakal88

  mail, notlar, parola yöneticisi, yer imleri, hızlı erişim kolaylığı ve bunların üstüne link desteği ile bunları sürekli yedekleyebilmem opera kullanmamın temel sebepleridir… bunlardan yarısının olmadığı bir sürüme opera bile denilemez bu dediklerim eklentilerle elbette sağlanabilir ama bunları eklentilerle yapacak olsam chrome kullanır onun orjinal eklentileri ile yapardım bunca yıllık kullanıcıları küstürmeyi nasıl göze almışlar anlamadım

 • celal

  Opera’yı bilgisayarımdan kaldırdım, #direnOpera12.15USB

 • Ramazan

  biri şaka olduğunu söylesin

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Maalesef değil :(

 • Abuzer kadayıf

  allah kahretsin yazıklar olsun uzun süre 11.64 kullanmaya devam edeceğim

 • Hoppala

  Opera açıldığında son kaldığım siteden değilde hızlı başlangıç sayfasını açmasını istiyorum ama ayarını bi türlü göremedim yahu.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Buna yönelik bir ayar yok henüz.

 • Sinan Tan

  Opera herşeyi tam yapmaz illa çökmeler eksikler olacak ki opera olsun :)))

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   :)

 • Mehmet Emin Akarsu

  Peki içerik engelleme mevcut mu ben göremedim ? Reklamlar boğdu bir anda.

 • echelonx

  Opera kendi kendini bitirmeye mi çalışıyor anlamadım doğrusu…

 • akifozkalay

  Sadık opera kullanıcıları beğenmedi ama opera ilk kullancaklar baya beğendiler.

 • dudududu

  tamam yeni operade teması güzel olmuş, hızlı olmuş birde cep şeysi güzelde.
  paneller,rss,alttaki durum çubuğu,opera link,notlar,paralo şeysi, birde fare hareketleri varda ayarlamaları yok ilginç bir şey.
  ne bilim yeni opera sadece internet sitesi açıyor. umarım operanın özellikleri gelir.

  • dudududu

   haaa birde sağ üstte sekme geçmişi vardı. oda yok.

   • faruk

    o dediğinizi son kapatılanlar olarak değiştirmişler opera menüsüne eklemişler

 • asd

  Bİr bakayım dedim Operadan geriye hiçbirşey kalmamış yazık. Adamlar kendilerini bitirmiş resmen

 • akifozkalay

  CTRL + TAB ile bir önceki sekmeler arasında geçiş yapıyordu Chrome gibi olmuş. Sıra ile değişiyor. Sevmedim bu değişikliği.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Açıkçası ben de sevmedim.

   • akifozkalay

    Bunun hakkında bir geri bildirim yapsak mı

    • http://www.operaturkiye.net zahek

     Elbette yapılabilir ama zamanı gelince sanırım. Forumlarda eminim konuşuluyordur. Şu an için ctrl+enter peşindeyim ve sorunun giderildiğini biliyorum :)

     • akifozkalay

      açılır pencereler sekme olarak açılmıyor.. bunu da sevmedim..

     • http://www.operaturkiye.net zahek

      Açılır pencereler zaten ayrı bir pencere olarak açılmıyor muydu ki? Ben mi yanlış hatırlıyorum.

     • akifozkalay

      Yeni bir sekme de açılıyordu.

     • http://www.operaturkiye.net zahek

      Örnek bir bağlantı istesem:)

     • akifozkalay
     • http://www.operaturkiye.net zahek

      Not ettim bunu.

 • Mehmet Ali

  Bir de anasayfa düğmesi olsaydı çok iyi olurdu. Çoğu sayfa görüntülenme sorunları çözülmüş. Çok beğendim şahsen.

  • Mehmet Ali

   Bir sorun var, Opera’nın 12.16 sürümünde Google Çeviri’nin sesli çeviri imkânı var ama bu sürümde yok. Diğer WebKit tabanlılarda da aynı şekilde aynı sorun var. Opera umarım çözecektir bu sorunları.

   • http://www.operaturkiye.net zahek

    Diğerlerinde de aynı ise muhtemelen bilinen bir sorundur.

 • deniz

  opera 15 sürümünde araç çabuğu yok yani yerimi gibi şeyler biri bu sorunla ilgilene bilirmi

 • arkhon

  sanırım çoğu insan benim kadar eski bir opera kullanıcısı değildir. 15 sürümünde operayı opera yapan hiç bir şeyi bulamadım Windows 8 ve son opera sürümü tecrübemden anladığım bir hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. İçinde bulunduğumuz dönem açık kaynak yazılımların kesin bir zaferini ilan etmektedir. Çünkü opera geliştiricileri sanıyorum açık kaynak chrome un tartışmasız başarısını kabullenmiş ve bu başarıyla rekabet edemeyeceklerini anlamış bulunuyorlar.Dikkat edilirse arayüzünden web tarama tabanına kadar herşeyini chrome’a benzetmişlerdir. Opera bence nakavt olmuş durumdadır. Eskiyi unutun artık herşey açık kaynağa benzemeye çalışıyor olay budur ve eski opera bir daha asla olmayacaktır. Hatta windows 8 e bakın arayüzüne bakın chrome dan ne kadar etkilendiklerini görebilirsiniz.Kısacası kullandığımız tarayıcının opera mı chrome mu olduğunu anlamamız için yardım belgelerine bakmamızın zamanı geldi, Olay budur tüm opera kullanıcılarına geçmiş olsun

  • isim

   :(

 • ssakal88

  zahek üstad notları, yer imlerini ve parola yöneticisini de bir ara iletiver ana ekibe tek umudumuz sen oldun bu süreçte:) mail’i de isterdim ancak yeni altyapı yüzünden mümkün olmadığının farkındayım bari bunlar olsun:)

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Yer imleri kesin olacak. Parola yöneticisi de olacak muhtemelen. Notlara da bir çözüm bulunacaktır. Zira Link yakında geliyor. Mailler malesef geri gelmeyecektir.

   • ssakal88

    sevindirici haberler dediğim gibi mailden umudu kestim ancak diğerlerini ne kadar korursa opera o kadar az kullanıcı kaybeder bu geçişte

    • http://www.operaturkiye.net zahek

     Burada aslında iki farklı durum var.

     Birincisi; Opera, alışılmış kendi kullanıcı kitlesini aldığı bu radikal kararlarla biraz küstürmüş durumda fakat onları tam anlamıyla göz ardı etmemek adına 12.x sürümlere olan desteğine devam etmektedir. Çünkü yeni Opera, bizim gibi kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaktan – daha doğrusu beklentilerini karşılamaktan- çok uzak bir durumdadır.

     İkincisi; Opera 15x sürüm ile ciddi anlamda yeni bir kullanıcı kitlesine sahip olmaya başlamıştır ve inanın bu yeni kitlenin ihtiyaçlarını bu tarayıcı karşılamaktadır. Bu kullanıcılar, bizler gibi tarayıcıdan yüksek, gelişmiş, özelleştirilebilen, fonksiyonel özellikler beklemekten ziyade daha çok sorunsuz gezinti yapabilen, hafif ve daha çok günlük kullanım ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir tarayıcı kullanan bir kesimdir.

     Bu süreçte Opera’yı Opera yapan temel bazı özelliklerin tarayıcıdan çıkarılmasını pek de tasvip etmediğimi de ayrıca belirtmeliyim elbette. Bu beni kişisel olarak mutlu etmemekle beraber birçok kişi için de pek bir anlam da ifade etmeyebilir tarayıcının kullanımı açısından.

     Sonuç itibariyle Opera’nın içinden geçtiği bu sürece genel olarak bakıldığında; hem Opera ile yeni tanışan kullanıcıları mutlu eden, hem de alışılagelmiş Opera özelliklerinin entegre edilmesi sonrası klasik Opera kullanıcılarının da onayını alan yepyeni bir tarayıcının pazarda kabul görmeme olasılığına pek ihtimal vermiyorum açıkçası…

 • Jerfi

  Bir yazılımcıyım ve tarayıcı kodlamasından iyi anlarım. Opera’nın tüm gelişkin özelliklerini koruyarak (mail hariç) şimdiki tarayıcı motoruna entegre etmek mümkündü. Burada farklı bir strateji sözkonusu lakin tüm kartları “yeni tarayıcı motoru”na oynamak pek akıllıca olmasa gerek. Piyasa da bu yapıldı. Sadece Chrome’u kullanmak yeterli. Peki olay ne? Kaynak “exe” boyutu azalsın, isteğe göre düzenleyelim, istek geldikçe özellik ekleyelim, önemli olan “gezinti”dir gerisi hikaye tarzı bir anlayış mı gerçekten çözemedim. Bu kadar fazla kullanıcıyı üzmek ise anlaşılır gibi değil.

  Opera’yı geliştiren takımın acil tedaviye ihtiyacı var! Yorumlardan birinde yazılmış profesyonel Opera kullanıcıları belki 18-19.sürüme doğru bir geçiş yapabilirler o da belki, kesin değil.

  Ben Opera’nın başına gelenleren çok Opera’yı geliştiren ekibin başına ne düştüğünü merak ediyorum. “Yazılım intiharı nasıl olur?” diye bir tez hazırlanırsa Opera’yı kaynak gösterin!

 • Furkan

  Operayı tercih etmeme sebep olan bütün özellikleri kaldırıp Chrome tarzı bir şey yapmışlar.
  E o zaman Chrome varken ne diye yeni gelişmekte “opera next” diye bir tarayıcıya mahkum kalayım. Küstüm..

  • furkan

   Ayrıca opera herkese hitap eden bir browser değil. Belli bir kullanıcı kitlesi var. ancak onlar klasik özelliklerinden ötürü tercih ediyor… yani benim gibi..

 • faruk kaya

  dışarıdan yer imlerimi tarayıcıya aktaramıyorum. yer imleri aktarıcısı aktif değil. nasıl çözülür bu problem?

 • Ozmo

  opera 9.10 beri kullanmaktayım kullanmamın tek sebebi o zamanlar hızlı sekme idi ama kullandıkça daha farklı özelliklerini keşif ettim yüksek özelleştirme buttonlar vs vs ama opera 15 ile bütün bunların hepsi öldü şimdilik 12.16 ile yola devam ama gelişmeleri yakından takip ediyorum inşallah eski özellikler gelir…

 • megawolt38

  Tarayıcıların atası nasıl katledilir, nasıl orijinal birşey dura dura çakma şeylere yönelinir hepsi Opera 15′te..pardon Chromium’da..!!!! Tez konusu olsa direk bunu gösterin yeter. Rezaletten öte değil.!

  • http://my.opera.com/ZAHEK Mağruf Çolakoğlu

   Neye dayanarak bunu söylüyorsunuz? Yeni Opera’yı incelediniz mi?

 • Acer

  Berbat bir şey olmuş Opera resmen katledilmiş WebKit motoruymuş da bilmem neymiş onu istesek zahmet etmesinler Chrome kullanırdır. oPERA derhal bu yanlışından dönmeli resmen Chrome kopyası olmuş özelleştirilebilirlik diye de bir şey yok hemen kaldırdım 15′i 12 ye devam çok kullanıcı kaybeder operabu kafayla.

 • Özkan

  yer imlerine normal yoldan nasıl ulaşacağız. Eşitleme kısmından iyi kötü ulaşabilyoruz ama ekleme yapamıyorum.

G+ OT