Opera 20 masaüstü sürümü yayınlandı. | Opera Android 20 kararlı sürüm yayınlandı.

Opera 15 Next Hazır!

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 28 Mayıs 2013 | blink chromium keşfet Masaüstü opera15 webkit

opera15ss1

Aylardır beklediğimiz yeni Opera nihayet su yüzüne çıktı. Webkit üzerine inşa edilen ilk Opera derlemesi Next olarak indirilebilir durumda.

Bildiğiniz gibi Opera Software aldığı tarihi bir karar ile Presto tarayıcı motorunun yerine Webkit kullanacağını (daha sonra Blink olarak yeniden düzenlendi) ve ona katkı sağlayacağını duyurmuştu. Yeni Opera’nın bu yönde geliştirildiği berirtilmişti. Aylar süren sessizlikten sonra bizler de ortaya nasıl bir ürün çıkacağını çok merak ediyorduk. Nihayet bugün itibariyle aklımızdaki birçok soruya cevap bulabileceğiz.

Elbette yepyeni bir tarayıcı ortaya çıkarıyorsanız zorunlu olarak bazı teknolojik altyapı değişiklikleri yapmanız gerekmektedir. Opera 15 Next, eski sürümlerle çok bir bağlantı olmadan daha güçlendirilmiş bir teknoloji, şık ve modern bir dizayn ve yepyeni fikirler ile tamamen yepyeni bir altyapı üzerinden geliştirilmiştir. 

Opera 15 Next’in şu hali Opera 15′in nihai aşamasını göstermemektedir. Siz değerli kullanıların geri bildirimleri neticesinde final sürümü şekillenecektir. 

 

 

Yepyeni bir Hızlı Erişim

opera15ss4

Yeni hızlı erişim çok daha şık, çok daha rahat ve çok daha işlevsel. Özellikle yeni eklenen klasörleme sistemi sayesinde onlarca, hatta yüzlerce web sayfasını kolayca yönetebilir ve saklayabilirsiniz. Yine ayrıca hızlı erişim ekranına eklenen arama kutuları ile içeriklerinizi çok daha kolay yönetebilirsiniz. Burada iki farklı arama kutusu bulunuyor. İlki en üstteki Google arama çubuğu. Buna aynı zamanda arama önerileri de entegre edilmiş durumda…Bir diğeri ise ekranın sağ üstündeki küçük arama kutusu, bununla hızlı erişim ekranınızdaki içerikler içinde arama yapabiliyorsunuz…

 opera14ss5

Yine herhangi bir öğeyi hızlı erişime eklemek için adres çubuğunun sağ tarafındaki hızlı erişim simgesini kullanabilirsiniz.

Kullanıcıların büyük çoğunluğu hızlı erişimi çok sevdiği için ve yerimleri yerine kullandığı için Opera 15′te yerimleri bulunmuyor. Hızlı erişim sayfanızda yerimleri depolanabiliyor. Aslında bu sürümde Opera yer imlerine yepyeni bir bakış getiriyor diyebiliriz…

 

Cep

opera15ss2

Bu bölüm her türden web sayfasını tam sayfa önizlemesiyle beraber, geçici olarak saklamanıza olanak sağlıyor. Bu bölüme eklenen tüm adresler bir ekran görüntüleriyle beraber alt alta dizilebilmekte ve yine ekran görüntülerinin yükseklikleri sağ taraftaki çubuk sayesinde azaltılabilmekte veya arttırılabilmektedir. Opera Türkiye Ekibi olarak her ne kadar bu bölüm için Cep çevirisini uygun düşünsek de sizden gelecek geri bildirimler neticesinde buranın ismini yeniden düzenleyebiliriz. 

Cep sayfasında da, tıpkı Hızlı Erişim sayfasında olduğu gibi arama yapılabilmekte. O o an kaydettiğiniz sayfalar içinde çeşitli filtreleme imkanlarını size sunmaktadır. 

 

Keşfet Sayfası

opera15ss3

İlk olarak Android sürüm ile tanıştığımız keşfet özelliği birçok alanda yenilikleri takip etmenize ve keşfetmenize olanak sağlayan bir yenilik. Şu an için 30 dilde ve 13 farklı kategoriden yüzlerce web sitesindeki bilgi tarayıcınıza gelmekte. Keşfet özelliğinde henüz Türkiye bulunmuyor. Sizlerin geri bildirimiyle beraber Opera 15 final sürümüne Türkiye de eklenecek.

 

Akıllı Kutu

opera15ss5

Akıllı kutu, yazdıklarını göz önünde bulundurarak yazdıklarınıza uygun arama önerileri sunar ve çeşitli arama sağlayıcıları arasında seçim yapmanıza imkan tanır. Opera 15′te bütün bunlar tek pencere içinde sağlanıyor.

 

İndirme Yöneticisi

opera14ss10

Opera 15′te yaptığınız indirmeler adres çubuğundaki yeni ufak bir düğme aracılığıyla erişilen panelde beliriyor. Tüm indirme listesine bu indirme düğmesinden ve panelinden ulaşabilir, süren indirmeleri duraklatabilir, indirmenin tamamlanması için kalan süreyi öğrenebilirsiniz. 

 

Altyapı Yenilikleri

Yeni sürüm yepyeni kullanıcı arabirimi sunmanın yanı sıra teknolojik altyapıda da epey değişiklik içeriyor.

Opera 15, Chromium 28 üzerine (Blink içeren ilk sürüm) inşa edilmiştir. Kullanıcıların genel olarak Chrome ve Chromium‘u birbirine karıştırdığı görülmektedir. Opera 15 de, Chrome’dan farksız olarak Chromium çekirdeğini kullanmaktadır. Yani Chrome ve Opera aynı ata tarayıcı Chromium’un bir türevidir. Chromium ise Chrome ve Opera’nın aksine tamamen açık kaynak kodlu olarak geliştirilmekte ve açık kaynak kodulu Webkit (artık Blink) moturunu içermektedir. 

Yeni Opera’yı deneyin ve her türlü geri bildiriminizi bizlere ulaştırın. Final sürümüne kadar bildirimleriniz göz önünde bulundurulacaktır.

operanext-indir

 

 

 

 

 

İndirin: Windows | MAC

 

 • Pingback: Anonim

 • Cihat Ertem

  Epostayı ayırmışlar, ayrı bir program olarak kullanıma sundular ki benim gibi epostayı opera üzerinden kullananlar için çok acı bir haber oldu. Belki Opera’yı hafifletip hızlandıracaktır ama yıllardır gelen ve alışkanlık yaratımış bir işlevin kaldırılıp ek bir programla verilmesi üzücü oldu.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Çok fazla kullanıcı bu şekilde düşünüyor.

 • Melih Özcan

  Zamanla daha da güzel olucak umarım. İlk versiyona göre epey iyi durumda eski opera ya göre eksikliklerde var yeniliklerde.

 • Kerem bas

  herkezin emegine saglikda , ne bu sakami ??

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Neden bu şekilde sordunuz?

  • http://my.opera.com/greench greench

   Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Nelerin yeterli olmadığını düşünüyorsunuz? Biraz daha açık olabilirseniz isteklerinizi Opera tarafına iletebiliriz…

 • akifozkalay

  Açıkçası benim hoşuma gitti. Tabi eksikler var ama zamanla oturacaktır.

 • offchu

  Klondan öteye gidebilmiş mi bari?

 • Musa Mustafa GÜL

  Beğenmedim. İstediğim gibi özelleştiremiyorum. E posta yok. İlerleyen derlemelerde umarım bu noksanlar giderilir. Bana bu haliyle chroma benzemiş gibi geldi.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Özelleştirme bir nebze iyileştirilecektir. Mail özelliği artık olmayacak.

   • http://mustafahasturk.com/ Mustafa Hastürk

    Mail özelliği neden olmuyor harika bir özellikti.

    • http://my.opera.com/greench greench

     Kullanıcıların çok büyük bir çoğunluğu e-posta istemcisini kullanmıyormuş.

     • offchu

      Yüzde olarak baktığımızda Opera da az kullanılıyordu ancak bunu rakama dökersek kullanıcı sayısı 300 milyon gibi bir rakamdı. Opera Mailin Opera özellikleri arasında kullanımının da %15′ten aşağı olacağını sanmıyorum. Opera’nın kullanıcıları salak yerine koyduğunun başka bir örneğidir. Hem az kullanılıyor olsaydı ayrı olarak sunmazlardı. Kolaya kaçtıklarını düşünüyorum, eskisi gibi fark yaratmak yerine sürüye katılmayı seçtiler.

     • http://my.opera.com/greench greench

      Sayılarla konuşmak için elde veri olması gerekli. Opera’nın toplamda 300 milyon kullanıcısı olabilir ancak bunun yaklaşık 50-70 milyonu masaüstü kullanıcısı. Bunun 15′inin mail istemcisini kullanması bile oldukça olumlu bir olasılık. Bence iddia ettiğin kadar çok kullanıcının kullandığı bir şeyi tarayıcıdan kaldırarak kullanıcıları kendine küstürmek istemezler. Sonuçta bu iş zor diyerek ellerine bir şey geçmeyecek.

     • offchu

      O 50-70 milyonun büyük bir çoğunluğu da mobil sürümünü kullanıyordur. Ona göre düşünmek lazım.

     • http://eser.ozvataf.com/ Eser Ozvataf

      Kullanicilardan gelen tepkiler tam tersini isaret ediyor gibi.

     • http://my.opera.com/greench greench

      Ben sadece denk geldiğim cevabı yazdım. Sonuçta mail istemcisini kullanmayanların bir şey yazmasına gerek yok. Ben de severek kullanıyorum ve geri gelmesini istiyorum.

 • ziyaretci

  bu ne yaaa.! beklememize değmemiş.

  notlar yok, rss yok,yerimleri yok,arama kutucuğu yok…….vs..

  ilerki sürümlerde olmassa yeni opera hayalkırıklığı olur benim için

  • http://my.opera.com/greench greench

   Notlar ve RSS özellikleri bu sürümde mevcut değil ama yerimleri olarak hızlı erişimin kullanımını öneriyorlar. Arama kutusu da adres satırıyla birleşti. Tek kutudan hem arama yapıp hem de adres girebilirsiniz.

 • sedat

  Berbat olmuş diyemem ama elimde ki bütün araçları almışlar. Sayfayı epostayla gönder diyebiliyordum. Şaka gibi hakkaten. Yıllardır herkese ballandırarak anlattığım opera artık olmayacak sanırım. Off içim sıkıldı.

 • http://eser.ozvataf.com/ Eser Ozvataf

  Linux, x64, Private Tab, Wand, Opera Link, Smooth Scrolling, Import, RSS Reader, Ozellestirmeler, UserJS/CSS, Tab Previews ve Tablar icin Cop Kutusu olmadan Maxthon’u bile sollayabilecegini dusunmuyorum.

 • akifozkalay

  Operayı opera yapan ne varsa zamanla geleceğine inanıyorum. daha hem bu beta bile değil..

 • İsmail AY

  ilk sürüme göre kesinlikle çok iyi. mutlaka eski sürümden alışkanlıklarımızı göz önünde bulundurup eski özelliklerden bir kaçını ekleyeceklerdir. mesela opera link. şu an bi sayfaya yönlendirerek çalışıyo ama belli ki geçici bir durum. Opera Forever ;)

 • anıl

  soldaki paneller gitmiş özellikle notlarım ve yerimlerim bunlar operayı opera yapar özelliklerdi ek olarak şuan biraz hantal gibi geldi eski operanın esnekliği yok notlarım ve yerimlerim tekrar gelecekmi

  • http://my.opera.com/greench greench

   Yerimleri, hızlı erişimle birleştirildiği için geri gelme olasılığı düşük ama notlar olayını bilmiyorum. Geri bildirimler neticesinde olabilecek bir şey.

 • Taylan

  Kullandığım hiç bir özellik yok. Yer imleri, başlangıç çubuğu,notlar,taramada hızı ve yüzdeyi gösteren kısım vs ayrıca ayar özelliğide çok kısır hiç bir ayar yok.Umarım düzelir yoksa Tilki’ye geçerim.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Bu sürüm belirtildiği üzere tamamen yeni bir alt yapı üzerinden inşa edilen ilk sürüm. Vazgeçilmez olduğunu düşündüğünüz özellikleri listeleyip opera’ya ileteceğiz.

 • frgn

  işte bu opera dediğimiz , sevdiğimiz bir çok özellik yok.. paneller, notlar, yer, imleri,.. gelişmiş ayarlardan eser yok. nerede her site için ayrı ayrı ayar yapabileceğiniz opera nerede toplam ayarı anca iki elin parmağı olan bu.
  mail olmaması ile başlı başına keder sahibi etti beni.

  ve sanırım hayatım boyunca opera için böyle bir cümle kullanacağımı düşünmezdim ama kopya olmuş ve hemen hemen kendine özgün bir şeyi yok. yandex’in yolundan da gidilmez ki

  dip not: yeni farkettim ki “içerik engelleme” de yok. ve ne büyük ayıp olmaması.

 • Felasife

  Linux/BSD kullanıcılarını unuttular allehem.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Linux için yakın zamanda bir derleme gelecek.

   • Felasife

    Teşekkürler, merakla bekleyeceğiz mecburen.
    En çok merak ettiğimde bu Webkit meselesi ki BSD tarafında port denilen yapıyı kullandığım için derleyerek kurulum yapıyorum, normalde Chromium’un derlemesi 2 saati geçiyor, bakalım Opera nasıl olacak, sanırım yandık biz.=)

    paneller, notlar, yer, imleri,mail vs. olmaması da sanırım Webkit yüzünden zira gerçekten çok kolay olmuyor derlemek, ana yapıyı az tutup belki bunları eklenti olarak verirler gibime geliyor.

    Birde bizim tarafta next sürümleri kurmanın çok bir anlamı olmuyor, pek kullanılamıyor anca final sürüm çıkıpta depolara girince kullanabiliyoruz.

    Aslında merak edilecek çok özellik var zira Opera Linux/BSD tarafında diğer tarayıcılarda olmayan esnekliğe sahipti, bakalım onlar nasıl olacak.

    Neyse biz genede hayırlı olsun diyelim, bekleyelim:)

    • http://my.opera.com/greench greench

     Sanırım derleme süresi aynı sürede olacaktır. Çekirdekteki ufalmalara bağlı olarak bunun zamanla bir miktar düşeceğini söyleyebilirim.

 • ahmet

  çoğu arkadaşın dediği gibi opera’yı tercih etmemizi sağlayan özelliklerin hiçbiri yok
  Paneller, Yer imleri, E-posta, indirme yönetimi vb…..

  • http://my.opera.com/greench greench

   Yeni derlemeyi denemediniz sanırım. İndirme yöneticisi bulunuyor.

   Panelleri sizin için önemli yapan özelliği nedir? Yerimleri için hızlı erişim kullanılabilir. E-posta konusunda haklısınız.

 • Melih Özcan

  Bir çok kişi Chrome a benziyor, yada şu özellikler yok diye dem vurmuş. Bu kararın zamanında neden alındığını niye alındığını tam olarak anlayamamış yada anlamak istiyor. Bazı özellikler gelicek yada bazıları gelmeyebilir alınmış ve gerçekleştirilmiş bir karar var burada eleştirisel yönün belli bir seviyede be yapıcı olmasından yanayım. Kullanılan alt yapıyı incelemenizi öneririm ve bu sürüm beta ve ilk açık sürüm olduğunu belirtmek isterim.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Beta olarak yorumlamayın bu sürümü. Henüz ilk derleme demek daha doğru olur.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Chrome’a benziyor ama bu onunla aynı olduğu anlamı taşımıyor. Bir off-road mod yok
   ya da hızlı erişim, fare hareketleri yok. Bunlar Opera’yı Chrome yapıyorsa bilemem :)

 • AllonsY

  Hız konusunda gerçekten aşama katettiği görülüyor.Yorumlarda dile getirilen eksik özellikler de yavaş yavaş oturtulacaktır.15 çıkana kadar 13 , 14 çıkacak o zamana kadar özellikler rayına oturur.Mükemmel bir tarayıcı göreceğimize inanıyorum

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Eksik özelliklerin bir kısmı eklenecek elbette. Ama sürüm numaraları masaüstü için 15′ten , mobil için 14′ten devam edecek.

 • Ali İhsan Erdem

  gerçekten hayatımın en kötü günü.
  adobe un macromedia yı, oracle ın sun ı satın almasının üzerine bunu görmek gerçekten hayatımın en kötü gününü yaşattı.
  opera da f4 tuşuna basınca yandaki panelin açılmaması ne demek ya?
  ctrl+shift+c tuşunun bi halta yaramaması ne demek ?
  “durun daha beta düzelicek” diyen arkadaşlar nesi düzelicek allah aşkına sıçmışlar içine bildiğin. msn e “mesene” diyen dangalak nesilin elinde görücez yakında opera yı.

  en son presto lu sürümü kullanıcaz artık başka çaremiz yok, yeni teknolojiler gelir belki bigün.belki bigün presto hiçbirini desteklemez. presto’yla çalışmayan siteye ben girmem. ben operayla büyüdüm, çocukluğumdan beri hayatımın her güzel gününe ait bi not vardır notlarda.
  sevdiğim herkesten gelen bi mail vardır mutlaka,

  bunların hepsi gidicek, sitelerde kendi css lerimizi kullanamıycaz artık, yada view barımız olmayacak, “a” sitesi bana cookie atmasın, “b” sitesi explorer dan giriyorum sansın, “c” sitesindeki resimleri gösterme, ha bide “c” sitesine referer leri gönderme diyemiycez.

  • Melih Özcan

   Böyle bir olayın prestonun bırakılması ile yaşanacağını anlamamanız yada düşünememeniz size bu tür laflar söyleminize hak vermez malesef. Bizde Operayı emin olun ki bir çok senedir kullanıyoruz, zamanında alınan bir karar ve durum şuanda bu aşamada eski alışkanlıkları aramak yerine yenilikleri söylersiniz, eksikleri belirtirsiniz. Bu tür ağır sözler kendizi ifade etmez aksine size suçlu bile yapar.

 • ali

  opera geliştirici grubuna isteklerimizi nasıl ve nerden iletebiliriz operayı opera yapan tüm özellikler gitmiş yandex browserdan farkı yok operaya özgü olan speeddial bile yavaşlamış hantallaşmış özelleştirilebilirlik sıfır neredeyse ayarlar bölümününde sadece adı var işlevi yok boş bu tarz bişey kullanmak isteseydik chrome daha esnek olan yandex browser veya firefox kullanırdık zaten

 • akifozkalay

  Bence final sürümü bekleyelim arkadaşlar.. Kesin birri gibi konuşmak için erken..

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   +1

 • E. Tiryaki

  Yer imlerini geri istiyoruz. Ayrıca yıllardır Opera kullanan ve konu açıldığında her ortamda öneren biri olarak yıllardır alıştığım özelliklerin hiçbirinden vazgeçmek istemiyorum. Sadece adı Opera olan bir Chrome kullanmak istemiyorum. Yoksa zaten Chrome kullanırdım.

  • ali

   çok güzel bir tanım yapmışsınız sadece adı opera olan bir chrome kullanmak istemiyoruz bunu opera geliştiricilerine net ifadeyle duyurmamız lazım aslında

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Teknik olarak tarayıcı Chrome ile aynı değil açıkçası. Ama ilk tepki konusunda size hak verebiliyorum.

 • E. Tiryaki

  Ayrıca tarama hızını ve sayfa yüklenme yüzdesini gösteren göstergeyi umarım bu sürüme eklerler. Bu özelliğin birçok kullanıcı için önemli olduğunu düşünüyorum.

 • sedat

  Açılır pencere engelleyicisi yok sanırım. Linki tıklar tıklamaz sayfa açıldı. Hemde ayrı bir pencere olarak. Eski operada ne olursa olsun opera içinde tab olarak açılıyordu. Benim önerim şöyle olur, eski opera severler için pro seviyesinde opera çıkarsınlar, mail vs detay falan kullanmayanlar için taban opera çıkarsınlar. Genel kullanıcılar için orta seviyeli opera çıkarsınlar. Böyle yürümez.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Açılır pencerelere ait bir ayar bulunuyor.

   opera://settings/search#pop

 • http://eser.ozvataf.com/ Eser Ozvataf

  Opera 15′den bu yorum kutusuna disqus’la login olmak istedigimde crash ediyor.

  Negatifleri asagida yazmistim. Uzerinden bir gun gecti ve yorumum guzel temeller atilmis ama onceki Opera’yi Opera yapan ozellikler buraya gelmedigi surece Maxthon bile daha iyi bir alternatif olarak kalacak. Stash’e bayildim. Discover’da Turkiye olmamasina ragmen o da pek guzel. Download Manager’in bu hali daha iyi.

  Torrent ve IRC client beklemek cok iyimser yaklasim olacak ama en azindan RSS’leri geri getirebilirler.

  Popup’larin da tab olarak gorunmesi gerekiyor. Chromium diyip bunu entegre etmekten kacabilirler. Desktop Team Blog’da cok guzel bir yaziya denk geldim aynen aktariyorum:

  “I understand the choices you made.

  You separated M2 because it’s still Presto based, and a lot more than a simple browser UI to port (or recreate). (And please, don’t say it’s to have a lighter Opera. If it’s UI wise, M2 didn’t change a thing for a typical user before, and if it’s MB wise, the installer was 13MB before vs. 26MB now…)

  You recreated Opera UI from scratch so you had to do simple things first.

  But I’m weeping.

  Technical reasons are not good reasons. You can’t say “It’s too difficult so we won’t do it”.

  If you expect to have the same customers (ie the tech savvy), you can’t dumb down your product.

  I still have high hopes for you guys. I loved Opera because users were treated as equals. You still can go that road. But it seems less likely from this preview.

  I won’t stay with Opera if you talk to me like I’m an idiot.”

 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Arkadaşlar lütfen forumumuzu da takip ediniz yorum yazmadan evvel.

 • SaLvia

  Yorum yazan bütün arkadasların operayı ne kadar severek kullandıgı belli oluyor
  bende dahil beklenti içinde olduk bi süre
  işte yeni çekirdek ile gelicekti
  farklı bi arayüz bekliyorduk
  daha RC sürümü gelir gelmez hemen köpürdük beklentilerimizden farklı bi görüntü ortaya çıkınca
  bende burda birlik olalım isteklerimizi operaya iletelim gerek mail gerek bildirimler yolu ile
  sonra haticeye değil neticeye bakarız bakalım ortaya ne çıkacak daha RC sürümü yayınlanmış bi tarayıcı sürümü için köpürmeye gerek yok…

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Arkadaşlar bu konuyla ilgil igörüşlerinizi farklı bir yöntemle ele alacağız. Biraz daha bekleyin lütfen.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Eskisi gibi yeni sürümler arası bekleme süresü çok uzun olmayacak bu sefer. Sürümler hızlıca değişecek ve her sürümde tabiki dolu dolu yenilikler yapılacak.

 • ahmet

  niçin hep rc sürümü oluyor

  • http://my.opera.com/greench greench

   Yayınlanmış olan sürüm beta sürümdü.

 • ero

  indirmelerde opera kapatılınca artık kaldığın yerden devam edemiyor :(

 • Kadir

  Kaynak belirterek yayınlamamda sıkıntı var mı acaba ? Kullanacağım site: http://supheli.net

  • http://my.opera.com/greench greench

   kaynak belirttiğiniz sürece sıkıntı olmaz. :)

 • kagan

  Eski Opera lar artık desteklenmeyecek mi acaba

  • http://my.opera.com/greench greench

   Eski Opera ile kastettiğiniz masaüstü sürümler ise, bunlar desteklenmeyecek.

   • kagan

    Evet, masaüstü sürümleri kast ediyordum. Öyle görünüyor ki, Opera ‘nın artık kullanıcı sayısı daha da düşecek. Zira çoğu kişi şikayetçi…

    • http://my.opera.com/greench greench

     Şikayetçi dediğiniz sürüm ilk beta sürümü. Özelliklerin eklenmesi biraz zaman alacaktır. Sürümler arasındaki gelişmelere göre karar verin bence…

 • Metin Çelik

  otomatik tamamlama özelliği bu sürümdede yok ne yazıkki

 • ffbxndjdj

  Opera linkteki notlar özelliği var mı yokmu? Eğer yoksa ne anlamı kalır operanın

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Olacaktır.

 • Bera Baskurt

  Mouse gestures yok yahu. Daha ne olsun. Beni baştan kaybetti açıkçası. Hadi mouse gestures’ı geçtim, geri gitmemizi sağlayan farenin sağ tuşuna basılı tutarak sol tuşa basmak, veya ileri gitmemizi sağlayan sol tuşa basılı tutarak sağ tuşa basmak gibi fonksiyonların hepsi kaybolmuş. Çok hayal kırıklığına uğradım. Görünüm olarak çok güzel olmasına rağmen sadece şu yukarıda yazdığım özelliklerin eksikliği bile beni eski sürüm kullanmaya yönlendirecek.

 • Bera Baskurt

  Bir süre kullandım. En büyük sıkıntıları kısayolların kaldırılması olarak görüyorum. Önceden cmd – yer imi numarasına basıldığında hızlı erişimdeki sıralamaya göre istediğimiz siteye gidiyorduk, yok. alt – tab ile sekmelerin kullanılma sırasına göre geziniyorduk, yok. yapıştır ve git komutu veren cmd – shift – v yok. gelmeyecek mi bunlar?

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Ctrl+Shift+V geldi. mac sürümde var mı bilmiyorum ama.

 • Hasan Tosun

  özel/gizli sekme özelliği olmayacak mı? en çok kullandığım opera özelliklerinden birisiydi. firefox’ta tüm sekmeleri kapatarak açıyor, chrome’da (ki artık operada da) sadece yeni gizli pencere şeklinde açıyor. opera’da sekme şeklinde açabilmek büyük kolaylık sağlıyordu. bu sürüme gelecek mi acaba bu bilginiz var mı?

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Aslında bu birkaç sürüm önce vardı biliyor musunuz. Gizli sekme açılıyordu ama bu bir hata olarak yorumlandı ve düzeltildi. :) Eklenir mi bilemiyorum ama oalbilir diye düşünüyorum.

 • Pingback: Opera javascript Sorunu

 • Burak

  En sevdiğim yer imleri özelliği kalkmış tek sevmediğim bu oldu.Onun haricinde hızlı ama yer imleri olayı kötü olmuş.Ben dikey çubuk halinde en sola ayarlamıştım yıllardır öyle kullanıyordum.İmleci direk sayfanın herhangi bir yerinde sola çektiğim gibi yer imlerine direk elim gidiyordu.Şimdi hepsini hızlı erişime eklemek zorunda mıyım? Zorunda mıyım yani? :|

  Yoksa ceple mi uğraşıcam bir sürü yer imim var.Bunu bir düzeltsinler ya.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Açıkçası bundan çok kişi rahatsız. Ben şahsi olarak yer imlerinin bir şekilde yeniden ele alınacağını düşünüyorum. Ve ayrıca yer imlerinize erişebileceğiniz eklentilerde gelecek. En kötü onlardan da faydalanabileceksiniz.

 • osman

  final sürümü yayınlandı fakat discover’da türkiye yok

 • cheshim

  Ha bir de unutmadan sabit sekme özelliği ve sekme gruplama özelliği de benim için vazgeçilmezdi.. onuda listeye ekleyiniz lütfen…

G+ OT