Opera Türkiye tartışma alanı açıldı. | Opera 12.14 Final sürümü yayınlandı.

Opera Açılışta Yavaş mı?

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 22 Ağustos 2010 | başlatma e-posta İpuçları Özelleştirme RSS yükleme


Eğer Opera ile beraber birçok e-posta hesabı, RSS hesabı kullanıyorsanız ve açılışta yavaş olduğunu düşünüyorsanız ufak bir önerimiz var…

Opera kullanıcıları malumunuz olduğu üzere; Opera’nın dahili e-posta ve RSS istemcisi sayesinde, birçok e-posta hesabını ve RSS hesabını aynı anda kullanmaktadırlar. Örneğin ben birkaç e-posta hesabı ve yaklaşık 30 civarı RSS hesabı takip ediyorum şu an. Zaman zaman ise kimi oturumları kaydetmek ya da açık olan sayfalarla Opera’yı tekrar başlatmak gerekiyor.

Bu tip bir durumda, Opera başlatıldığı anda (yaklaşık 5 saniye sonra) tüm bu hesapları denetlemeye ve güncelleştirmeye başlamaktadır. Bu da haliyle düğer açık oturumlar ya da sayfaların yüklenme sürelerini geciktirmektedir.

İşte tam bu noktada accounts.ini dosyasında yapacağınız ufak bir değişiklikle bu hesapların kontrol edilme sürelerini istediğiniz şekilde geciktirebilir ve sayfaların yüklenmesine öncelik verebilirsiniz.

Bu dosyanın yerini bulmak için opera:about bağlantısını tıklayarak e-posta dizinine gidiniz. Bu dizin içinde accounts.ini isminde (hesaplarınızın detaylarının bulunduğu) bir dosya olacak. O dosyayı Oper’yı kapattıktan sonra bir metin editörü (örneğin Not Defteri) ile açın.

Dosya içerisinde bulunan “Initial Poll Delay=X” değeri hesabın yüklenme süresini göstermektedir. Buradaki “X” değerini istediğiniz bir değerle değiştirin.

Bu değer saniye değerindendir. Varsayılan olarak “5” olarak geliyor.

Siz bu değeri örneğin “60” olarak değiştirdiğinizde ilgili hesap, Opera’nın açılışından 1 dakika onra güncellenmeye başlayacak ve bu arada da diğer sayfalar da yüklenmiş olacaktır.

 • Pingback: Tweets that mention Opera Türkiye | Opera Açılışta Yavaş mı? -- Topsy.com

 • hamza

  dediğiniz yerde accont.ini dosyası yok.accont diye bir dosya var fakat onun içeriği de farklı.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Dosya ismi accounts.ini olmalı. Eğer bir e-posta ya da RSS hesabı kullanıyorsanız olmak durumunda bu dosya. Eğer yapabiliyorsanız ilgili klasörün resmini çekip bir gönderin bakalım.

 • http://hzzammakam.blogspot.com U.F.U.K

  Peki eğer hiç denetlenmesini istemiyorsak ya da elle(manual) yapmak için ne yapmamaız gerekiyor ?

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   @U.F.U.K
   Değeri sıfır “0″ olarak değiştirip dener misin. Çalışacaktır sanırım.

 • depresan

  Bende sadece aşağıdakiyazılar var

  ; Do not edit this file while Opera is running
  ; This file is stored in UTF-8 encoding

  [Accounts]
  Version=8
  Headers=Subject,Date,From,Organization,To,Cc,Bcc,Reply-To,Newsgroups,Followup-To,Resent-Date,Resent-From,Resent-To,Resent-Cc,Resent-Bcc,Resent-Reply-To,Also-Control,Approved,Archive,Article-Names,Article-Updates,Comments,Complaints-To,Content-Disposition,Content-Transfer-Encoding,Content-Type,Control,Distribution,Encrypted,Expires,In-Reply-To,Injector-Info,Keywords,Lines,List-Id,List-Post,Mailing-List,Mail-Copies-To,Message-ID,MIME-Version,Posted-And-Mailed,Received,References,Resent-Message-ID,Resent-Sender,Return-path,See-Also,Sender,Status,Summary,Supersedes,User-Agent,X-Face,X-Mailer,Xref,X-Mailing-List

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Herhangi bir e-posta hesabı tanımlı mı sende?

 • depresan

  hesap tanımlatmadım hiç

G+ OT