Opera Türkiye tartışma alanı açıldı. | Opera 12.14 Final sürümü yayınlandı.

Opera Mini, Bada Platformu ile Resmen Tanıştı

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 10 Mayıs 2012 | bada mini Opera Mini samsung

 

Opera Mini’nin Bada platformu için hazırlanan resmi sürümü birkaç gün önce yayınlandı. Mini bu adımla pazar payındaki çıtayı bir kat daha yukarı çıkaracak.

Opera firması geçtiğimiz günlerde Opera Mini’nin resmi ilk sürümünü yayınlayarak bir sürpriz yaptı. Bada platformlar için hazırlanan bu sürümle ilgili ön bir bilgi verilmeksizin, Samsung uygulama mağazasında yayınlanan bu sürümle, Mini pazar payındaki artışı sürdürmeyi hedefliyor. Mini, 6.5 versiyon numarası ile yayınlandı fakat Mini’nin Android market ve diğer platformlardaki sürümlerine bakıldığında yayında 7 nolu versiyonun olduğu görülmektedir. Muhtemelen Bada platformlar için ilk versiyon olduğundan 6.5 versiyonla başlanılmış görünüyor.

Aslında Bada platformlarda Mini, Java tabanlı oalrak daha önceleri de çalışıyordu fakat Bada’ya özel bir versiyon getirilmesiyle elbette Java’ya göre yapacakları da geliştirildi. Örneğin; arka planda çalışabilme özelliği, çoklu dokunma desteği, daha az batarya kullanımı , YouTube videolarını doğrudan telefonunuzun medya oynatıcısı ile açabilme özelliği yeni ve artı bir takım özellikleri. Elbette performans anlamında da çok daha iyi ve diğer 6.5‘in diğer tüm özelliklerini de sunuyor. Muhtemelen yakın zamanda da Mini 7 sürüm güncellemesi de eklenecektir.

Bada Türkiye forumalarında yapılan tartışmalarda ayrıca görülmektedir ki bu sürüm uzun zamandır beklenen bir sürümdü fakat elbette halen beklentileri tam olarak karşılamamaktadır. Örneğin HTML5 desteği gibi…Bu anlamda Bada kullanıcıları da daha gelişmiş bir mobil deneyim için Opera Mobile sürüm desteği talep etmektedirler. Biz de bu anlamda elimizden gelen desteği göstermeye çalışacağız elbette…

 

.: Opera Mini Bada’yı indirmek indirmek için tıklayın :.

  • echelonx

    Sonunda…teşekkürler Opera :)

  • Mustafa ayilan

    Opera mini bada versiyonunda 2 gündür bir sorun var. sayfalar düzgün açılamıyor ve yazılar birbirine giriyor bu sorun çözülecek mi ?

G+ OT