Opera Türkiye tartışma alanı açıldı. | Opera 12.14 Final sürümü yayınlandı.

Opera Türkiye Tartışma Alanı

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 01 Mart 2013 | forum Opera opera türkiye tartışma

Yepyeni bir tartışma alanı ile 2013′e merhaba demek istiyoruz. Bu yeni ortamda her şeye çok daha kolay ulaşabilecek, her şeyi çok daha hızlı bir şekilde paylaşabileceksiniz. 

Bildiğiniz gibi Opera Türkiye olarak kendimize özgü herhangi bir tartışma alanımız bulunmamaktaydı. Tüm tartışmalarımızı My Opera forumları üzerinden yapıyorduk. Her ne kadar bu forumlar resmi forumlar olsa da, kullanıcıların ve bizlerin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayamıyordu. Yine bununla beraber hem yönetimi, hem görselliği ve hem de fonksiyonelliği anlamında çok da tatminkar değildi. İşte bu sebepten uzunca bir süredir kendi içimizde görüştüğümüz, ayrı bir tartışma alanı/forum kurma fikri vardı. Nihayet bu konuda ki çalışmaları bitirdik diyebiliriz.

otforum-1

Yeni oluşturduğumuz platform için alışılagelmiş bir forum yapısı dışında, daha yeni ve modern bir yapı kullanmayı tercih ettik. Yeni tercih ettiğimiz sistem Vanilla isimli oldukça modern ve etiket temelli bir sistem. Örneğin şu anki forumlarda bulunan ayrı bölümler veya kategoriler yerine bu sistemi etiketler üzerine kurduk. Herhangi bir konuda aradığınız içeriği  -örneğin opera, mobil, eklenti-  kolayca bulabileceksiniz. Yeni tartışma alanımız elbette sadece etikelerden ibaret değil. Paylaşımların biraz daha derli toplu olabilmesi adına dört an kategori belirledik. 

 • Opera: Opera’ya ilişkin her türlü konuyu paylaşabileceğiniz kategori. Örneğin eklentiler, kullanıcı geliştirmeleri, opera sorunları, özelleştirme, v.b.
 • Haberler ve Duyurular: Bu kategoride haberleri ve duyurularımızı yayınlayacağız. Yine ayrıca paylaşmak istediğiniz haberleri burada paylaşabilirsiniz.
 • Web Teknolojileri: Bu kategoriyi her türlü web teknolojisini tartışabilmek adına açtık. Örneğin tarayıcılar, CSS, HTML, eklenti geliştirme, v.b.
 • Sorular: Bu kategori altında doğrudan soru sorabilirsiniz. Örneğin herhangi bir içerik girmeksizin bir soru soracaksanız da kullanabilirsiniz. Örneğin “Sizce Opera’nın Webkit seçimi doğru bir karar mı?” v.b.

Foruma giriş için halihazırda var olan Opera Türkiye kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanabilirsiniz. Şayet eğer OT’ye kayıtlı değilseniz, sosyal ağ bağlantılarınızı (Twitter, Facebook,Google) kullanarak da OT’ye kaydolabilirsiniz.Sonrasında foruma tekrar giriş yaptığınızda sistem otomatik olarak sizi tanıyor olacak. 

Foruma giriş yaptığınızda sağ üstteki “Yeni Tartışma Başlat” düğmesine basarak yeni bir başlık açabilirsiniz. (Elbette öncelikle benzer bir başlık olup olmadığına bakmanızı tavsiye ediyoruz) Yine ayrıca başlığı açtığınız bu ekranda kategoriyi seçebilir ve konuya yeni bir etiket atabilirsiniz. Sistem size otomatikman var olan bir etiket varsa onu önerecektir, şayet benzer bir etiket yok ise yeni bir etiket oluşturabilirsiniz.

Opera Türkiye Tartışma Alanı

 

Aktiviteler

ot-forum-aktivite

Aktiviteler” bölümünde kullanıcıların yapmış olduğu aktiviteleri görebilir, onlara yorum yazabilir ya da yeni bir yorum başlatabilirsiniz. Bu alanı bir nevi sosyal paylaşım alanı gibi de kullanabilirsiniz. Bu anlamda hızlı ve ortak paylaşımda bulunmak için bu tür bir alanın olmasının gayet yararlı olacağını düşündük.

 

Gelen Kutusu

otforum-mesaj

Forumun diğer bir özelliği de doğrudan mesajlaşma sisteminin olması. Yine ekranın üst kısmındaki “Gelen kutusu” bağlantısına tıklarsanız size özel bir mesajlaşma alnına erişmiş olacaksınız. Bu alanı kullanarak bir veya birkaç kişi ile aynı anda özel mesajlaşma da yapabilirsiniz.

 

Profil Sayfası

otforum-profil

Profil sayfanız size özel ve bazı kişisel bilgilerinizi barındıran bir sayfadır. Bu sayfada sizin yapmış olduğunuz tüm faaliyetlere ilişkin bilgilendirmeler mevcuttur. Katıldığınız tüm tartışmalar, açtığınız tüm başlıklar bu sayfadan takip edilebilir.

 

Bildirimler

otforum-ayarlar

Sistemimiz  ayrıca gelişmiş bir bilgilendirme sistemine sahiptir. Örneğin açtığınız yeni başlığa gelen cevaplarda, katıldığınız bir konuya yeni yorum yapıldığında, adınıza gelen bir mesajda, v.b. durumlarda, nasıl bilgilendirilmeniz gerektiğini kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu ayarlara profil sayfanızın sol tarafındaki “Seçeneklerim” menüsü ile ulaşabilirsiniz.

 

Mobil Arayüz

ScreenShot (3)

 

 

 

Forumun oldukça hoş ve güzel bir mobil arayüzü bulunmaktadır. Aradığınız içeriğe kolayca ulaşabilir ve yine kolayca yeni başlık açabilirsiniz. Mobil arayüzün Facebook tarzı olması da birçok kişinin hoşuna gidebilir diye düşündük ayrıca. 

 

 

 

 

Hızlı Bir İletişim Sistemi

Vanilla’nın kullanımı ile beraber yakın bir zamanda OT yorum sistemini de forumla entegre hale getirmeyi istiyoruz. Vanilla bu konuda yardım sağlıyor elbette. Yeni sistemde Disqus kullanılmayacak. Her yayınlanan haber otomatik olarak forumda da başlık halinde açılacak ve yine her bir haberin altındaki yorumlar/tartışmalar forum üzerinden de yapılabilecek. Bu şekilde çok daha entegre ve akıcı bir yorum sistemine kavuşmuş olacağız ayrıca. Şu an için henüz aktif değil ama kısa zamanda aktifleştireceğiz.

Umarız bu yeni sistemi siz de beğenirsiniz.

Sizlerden gelen her türlü geri bildirimin bizler için önemli olduğunu unutmayın lütfen.

 

 

 • ilker

  hayırrlı olsun :)

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Teşekkürler.

 • Melih Özcan

  Ooo süper olmuş kim yaptıysa bunu ellerine sağlık :D

 • Mehmet Akif Özkalay

  Tartışma alanını adresini yazmayı mı unuttunuz yoksa ben mi bulamıyorum :D

  • Melih Özcan

   Yazıda belirtilmiş ama link olarak verilmemiş. :)

   http://www.operaturkiye.net/forum/

  • http://my.opera.com/ZAHEK Mağruf Çolakoğlu

   Teşekkürler bağlantıyı ekldim.

G+ OT