Opera Türkiye sayfasını

Opera’ya İlgi Artıyor

Yazan: zahek | 05 Mart 2010 | Avrupa Birliği Chrome firefox indirme internet explorer Opera Peacekeeper seçim tarayıcı seçim ekranı 302 kere görüntülendi.


Opera’nın yeni yayınlanan 10.50 sürümü sonrası ve Avrupa’daki tarayıcı seçim ekranı uygulaması sonrası Opera’ya olan ilgili hızla artıyor…Opera bildiğiniz gibi; Microsoft’un tarayıcı seçim uygulaması başlangıcı sebebiyle hızla 10.50 kararlı sürüm çalışmalarını bitirip yayınlamıştı. Rolf Assev¹, “Bu yeni uygulama sonrası -ülkeden ülkeye değişmesine karşın- Opera’nın indirilme istatistikleri, uygulamaya geçiş öncesine nazaran 3 katlık bir artış sergiledi.” diyor Reuters ile yapmış olduğu röportajda. Assev ayrıca, “Yapılan incelemelerde indirme isteklerinin büyük bir kısmı tarayıcı seçim ekranı tarafından geliyor.” diyor.

Bunun yanı sıra bu uygulamayı başlatma kararı alan AB yetkililerinden Joaquin Almunia² ise “Tarayıcı seçimi konusunda farklı alternatifler yaratılmasının, bu alanda daha rekabetçi ve gelişime yönelik bir uygulama olabileceğini ve Avrupalı internet kullanıcılarına daha faydalı olacaktır.” diyor.

Reuters ayrıca diğer tarayıcı üreticilerinin (Google, Mozilla, vb.) bu konudaki sorulan sorulara cevap vermediğini de bildiriyor yazıda.

Bu haberin yanı sıra, Opera şu anda Peacekeeper testlerinde en fazla denenen internet tarayıcısı olarak görünmektedir. Aşağıdaki resimden de anlaşılacağı üzere, Opera diğer tarayıcılara göre açık ara farkla daha fazla kişi tarafından test edilmiştir.

Tüm bu gelişmeler göstermektedir ki; Opera birçok kişi tarafından indirilmekte, test edilmekte ve yine muhtemelen birçok kişi tarafından da kullanılmaya başlanılmaktadır.

2010 yılı Opera’nın altın çağı olacak olsa gerek…

¹ Opera Strateji Şefi

² Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu Başkanı

zahek hakkında

Opera ile haşır neşir olmaktan zamanın nasıl geçtiğini anlamayan meçhul yazar ...

Reklam Alanı

Opera’ya İlgi Artıyor yazısı için 1 Yorum

  1. Bende operayı severek kullanıyorum. Tarayıcılar arasında Firefox, Explorer ve Chrome’ye göre yüzlerce artısı var.

Bir Cevap Yazın