G+ OT

Opera 11.62 final sürümü yayınlandı. My Opera Mail artık Türkçe. Güle güle kullanın...

Taşınabilir (Portable) Opera’yı Varsayılan Tarayıcı Yapın

Yazan: hasantr | 22 Şubat 2012 | İpuçları Özelleştirme Upera USB Varsayılan Tarayıcı 227

Eğer taşınabilir bir Opera kullanıyorsanız muhtemelen siz de Opera’yı varsayılan tarayıcı  olarak tanımlamayı düşünmüşsünüzdür. Bu yazı ile bunu öğrenebilirsiniz.

Öncelikle taşınabilir sürümün ne olduğunu ve nasıl kurulacağını bilmeyenler için aşağıdaki bağlantıları incelemelerini tavsiye edeyim.

Bilgisayarda kurulu olmayan bir tarayıcı bilinen yöntemlerle varsayılan olarak ayarlanamıyor maalesef. Fakat basit bir ayarlamayla taşınabilir Opera’yı varsayılan tarayıcı olarak ayarlayabilirsiniz.

Yapmanız gereken, Opera ile web formatlarını ilişkilendirmek.

Bunun için aşağıdaki ayar menüsüne ulaşın ve  Opera’nın açmasını istediğiniz uzantıları seçin.

Ctrl+F12 => Gelişmiş => Programlar =>  Varasyılan tarayıcı olup olmadığını denetle [Bu seçenek işaretli olmalı]

Sonrasında bu ayarın karşısındaki “Ayrıntılar” düğmesini tıklayarak seçiminizi tamamlayın.

Sadece .html ve .xml seçmeniz de yeterli olacaktır fakat dilerseniz daha fazla uzantıyı da Opera ile ilişikilendirebilirsiniz. Bilgisayar yazılımları bir web sayfasını açtıklarında da varsayılan olarak operanın açılması için http ve https seçili olmalıdır (örn: messenger üzerinden hotmaili açmak). Yine bunun yanı sıra çeşitli protokolleri de (ftp, news, mailto, vb.) tanımlayabilir, varsayılan e-posta istemcisi olarak da ayarlayabilirsiniz…

 

  1. Bu işlemi Opera üzerinden geri alamazsınız. Başka bir tarayıcı ile ilişkilendirmedikçe, Opera varsayılan olarak belirlediğiniz formatları açacaktır.
  2. Operanın konumunu değiştirmeniz durumunda yukarıdaki işlemleri tekrarlamanız gerekebilir.