G+ OT

Facebook Kaynaklı Videoları İzleyemiyor musunuz

Yazan: zahek | 07 Temmuz 2010 | Facebook Sorun video 1.689


Eğer bir web sayfasındaki Facebook kaynaklı bir videoyu Opera ile izleyemiyorsanız bu yazıyı inceleyin…Son zamanlarda bazı kullanıcılarımız, kimi sitelerdeki Facebook kaynaklı (video.ak.facebook.com ) videoları izleyemediklerini belirtmektedirler. Görünen o ki sorunun temelinde yönlendirici bilgisi* bulunmaktadır. Normalde Firefox bu yönlendirme bilgisini Flash eklentisine göndermediği için videolar FF’de sorunsuz olarak başlatılabilmektedir. Fakat Opera bu bilgiyi göndermektedir.

Bu sorun Facebook’a yeni eklenen ek bir güvenlik önleminden kaynaklanıyor olabilir.  Genelde siteler görüntü/video dosyalarının başka sitelerde doğrudan gösterilmesini engellemek için bu tür denetimler kullanabilmektedirler.

Bu soruna çözüm olarak yapılması gereken birkaç ufak adım bulunmakadır ve sonucunda bu yönlendirici bilgisinin gönderilmesi engellenmiş olacaktır.
Çözüm:

 1. video.ak.facebook.com adresine gidin.
 2. Sayfada fareniz ile sağ tıklayarak(ya da F12′ye basarak)  “Site tercihlerini düzenle” menüsüne girin.
 3. ” sekmesinden “Yönlendirici bilgilerini gönder” seçeneğinin işaretini kaldırın ve “Tamam” ile kaydedin.

Artık bundan sonra “”Video not found or not available in your country” hatasını almayacaksınız.

Test videosu

Not: “video.ak.facebook.com” adresi hata veriyor ama siz adımları uygulamaya devam edin.

*Yönlendirici bilgisi: Kullandığınız tarayıcı tarafından ziyaret ettiğiniz siteye hangi kaynak üzerinden geldiğinizi bildiren referans bilgisidir.

Kaynak : offcu

 • ahmet

  dediğiniz şekilde olmadı hala aynı problem var ve ayrıca opera teknik açıdan zayıf bir tarayıcı çoğu sitelerde performans göstermiyo sitelerin çoğu IE için tasarlanması opera için çok büyük dezavantaj sağlıyo onun için opera nın biran evel düzenleme yapması gerekiyo tabi IE nin de onun da sorunu pc yi kasması bakalım önce kim yapacak düzenlemeyi.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   ahmet,
   Görüşleriniz için teşekkürler fakat ” opera teknik açıdan zayıf bir tarayıcı ” görüşünüze katılmadığımı belirtmek isterim. Ayrıca bunu neye dayanarak söylediğinizi de açıklarsanız iyi olur. Bu çok afaki bir tanımlama olmuş. Diğer bahsettiğiniz site uyumsuzluğu konusu için forumlarımıza bakabilirsiniz (http://my.opera.com/turkish/forums/findpost.pl?id=7503782)

 • http://facebookferhatşavran Bluemadboy@hotmail.com

  MERHABA IE KASTIĞI İÇİN OPERAYI KURDUM HIZINDAN ÇOK MEMNUN OLDUM FAKAT VİDEOLARI AÇAMADIM HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI BİR YOLU VARDIR HERALDE OPERADAN VAZGEÇMEK İSTEMİYORUM BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM facebook Ferhat Şavran

  • http://my.opera.com/ZAHEK zahek

   Merhaba Ferhat bey,
   Bahsettiğiniz videolar nerede acaba. Bir bağlantı verebilir misiniz.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Sadece facebook’taki videoları mı izleyemiyorsunuz? Eğer öyle ise içerik engellemeye bazı dosyalar takıldığı için videolar yüklenmiyor olabilir. Bütün videolar açılmıyorsa Adobe Flash Player’ı tekrardan kurmanız gerekmektedir. Eğer bazı facebook videolarını izleyip bazılarını izleyemiyorsanız. TİB’in engellediği bir video sitesinden yayın yapılıyor olabilr. Saayfada o an bir hata olmuş olabilir. Bazı dosyalar içerik engellemeye takılmış olabilir. Flash Player eklentisi devre dışı olabilir. Kullandığınız eklentiler ve userjs dosyaları videonun açılmasını ve çalışmasını engelliyor olabilir. Reklam engelleyici bir eklenti kullanıyorsanız yanlışlıkla videoları engellemiş olabilirsiniz.