Opera'nın yeni dizaynını gördünüz mü? Windows - Unix - Mac

Font Resizer Eklentisi

Yazan: zahek | 27 Haziran 2011 | Büyütme Eklenti FOnt Küçültme Yazı karakteri 42 kere görüntülendi.

Web sayfalarında gezinirken yazıları okuyamıyor musunuz ya da sadece yazıları mı büyütmek istiyorsunuz. Yazımızı inceleyin.

Çoğu insan için büyük bir sorundur ufak fontlu sayfaları okumak. Hatta gözlerinizi yormayı ve bozmayı dahi başarabilir bu sayfalar. İşte tam bu noktada sizlerin de çok beğeneceğinizi umduğumuz ve sevgili geliştiricimiz Greench (Çağlar Yeşilyurt) tarafından hazırlanan bir eklentiyi tanıtmak istiyoruz sizlere. Font Resizer...

Eklenti gayet basit bir mantıkla çalışıyor aslında, amacı sadece web sayfasındaki yazıları büyütmek. Normalde tarayıcıların odaklanma (zoom) özelliklerini kullanarak elbetteki sayfaları büyütebilirsiniz fakat bu sayfa içerisindeki tüm elementlerin de aynı anda büyümesini sağladığı için biraz rahatsız edici olabilir. Bu eklenti yardımı ile sadece yazıları büyüteceksiniz.

Aslında eklenti neredeyse bir hafta kadar evvel hazırlandı ve test çalışmalarını yaptık fakat sanırım incelenmesi biraz uzun sürdü. Neyse artık Font Resizer da eklenti kataloğundaki yerini aldı.

EKlentiyi bu adresten indirip kurduktan sonra, eklenti arka planda aktif bir halde çalışmaya başlayacaktır. Eklentiyi kullanmak için iki farklı kısayol bulunmakta:

CTRL+Shift+ Üst yön tuşu = Yazı karakterlerini büyütür.

CTRL+Shift+ Alt yön tuşu = Yazı karakterlerini küçültür.

Eklentinin şu an için görsel bir arayüzü (ayar sayfası) bulunmuyor fakat sayfada kaydettiğiniz ayarı ,Opera’yı kapatsanız dahi, otomatik olarak saklamaktadır. Örnek: normal görünüm, büyütülmüş görünüm.

Belki istenildiği anda varsayılan ayarlara geri dönmeyi sağlayan bir özellik eklense daha iyi olabilir eklenti. Sizlerden gelecek talebe göre bunu değerlendirebiliriz.

zahek hakkında

Opera ile haşır neşir olmaktan zamanın nasıl geçtiğini anlamayan meçhul yazar ...

Reklam Alanı

Font Resizer Eklentisi yazısı için 6 Yorum

  1. Evet arkadaşın dediği gibi fontları eski haline getirebilecek bir klavye kısayolu ve ayarı olmalı ayrıca sayfalardaki değişiklikler birbirinden b ağımsız olmalı. A sitesinde yaptığım sayfa küçültmesi B sitesinde yaptığım büyütmeyi etkiliyor OT de denedim bir sayfa büyülttüm bir sayfa küçülttüm sonra diğer sayfaya geçtim ve yeniledim sayfalarda ki yazılar en son yaptığım değişiklik halini aldı. Neyse çok karışık anlattım zamanla gelişecektir.

  2. Yani bunu engellemenin bir yolu yok mu? Adres bazlı çalışsın :)

Bir Cevap Yazın