G+ OT

Haftanın Özeti #1

Yazan: crystenger | 10 Şubat 2012 | 11.62 12.00 64 bit Chrome chrome mobile derleme Dragonfly Google Lab Mobile OOPP overjoid 190

Opera Türkiye ekibi olarak bir süredir -fark edebileceğiniz üzere- aktif değiliz. Hepimizin kişisel yaşamlarıdaki yoğunluk, sanal yaşamlarındaki yoğunluk ile birleşince Opera Türkiye’de yazılar yazmak, yeni fikirlerle, hareketlerle aktiviteler düzenlemek için gereken zamanı da bulamaz olduk. Her konudaki görüşlerinizi dinlemek için burada olduğumuzu, yeni takım arkadaşlıklarına hazır olduğumuzu unutmayın ve takipte kalın: Takip et Takip et Takip et Takip et Bir de buluşmayı unutmayın!

Bundan sonra vakit buldukça her Cuma tarayıcı dünyasındaki ve Opera alemindeki son gelişmeleri sizlerle kısaca paylaşacağız. Bu aralar Çağlar Yeşilyurt’un (greench) üzerinde çalıştığı iki çalışmaya da gözatmanızı öneririm: HTML, CSS ve JS konusunda W3C bünyesinde eğitimin “Türkçe eğitim grubu” kısmı ve Opera ile uyumsuz web siteleri konusunda geniş kapsamlı bir eklenti olan Fix the Web hazırlığı.

 

Bu yazıdaki derlemeler deneyimli kullanıcılar içindir. Bu derlemelerde sorunlar, çökmeler, veri kayıpları oluşabilir. Bu nedenle yedekleme yapmadan kullanmamayı ve bu derlemelerin geribildirim toplamak amacıyla yayınlandığını göz önünde bulundurunuz.

 

11.62: Bakım sürümü yakında 

 

Kısa bir süre önce yayınlanan 11.6 serisindeki sorunlara ilişkin önemli düzeltmelerin yer aldığı 11.61‘in ardından 11.62 ile bir düzeltme paketi daha sunulacak. Böylece son kullanıcıların uzun süre beklemeden daha sorunsuz bir Opera’ya ulaşmaları sağlanacak. Çoğunlukla çekirdek düzeltmeleri olan son derlemeye buradan ulaşabilirsiniz.

 

12.00: Adres satırı iyileştirmeleri 

Uzun bir aradan sonra gelen 12.00 derlemelerindeki son çalışma adres satırı üzerine. Son bir kaç derlemedir adres tamamlama ve bu alandaki adreslerin gösterimindeki öncelik sıralamasına ilişkin yenilikler var. Halen geliştirme devam ediyor ve fikir ve görüşleriniz bekleniyor. Son derlemeye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Lab: 64-bit ve OOPP

Opera 12.00 ile gelmesi muhtemel özelliklerden olan 64-bit ve OOPP (Out-of-process plugins, 3. parti eklentileri farklı işlemde çalıştırma) desteğine ait ilk Lab derlemesi yılbaşından önce sunulmuştu. 64-bit desteği ile Opera yüksek donanımlı bilgisayarlarda daha hızlı işlem yaparak yüksek bir verimle çalışacak.

OOPP desteği ise Flash Player gibi dış etkenlerden kaynaklanan çökmeleri engellemek amacıyla geliştirildi. Bu sayede yabancı eklentiler farklı bir işlemde çalıştırılıyor ve herhangi bir sorun ile çökme olursa tüm tarayıcının kapanması yerine sadece sayfada, o eklentiyi kullanan kısımlar görünmez oluyor. Sayfayı yenilemek gibi kısa ve basit bir yol ile sorun düzeliyor. OOPP sayesinde tarayıcı ile eklenti arasındaki iletişim daha rahat izlenip, kontrol edilebildiğinden güvenlik ve stabilite imkanları artıyor.

Geçtiğimiz gün bu çalışmaya yeni bir derleme geldi. Son derlemede bir çok sorun olduğunu, bu derlemenin sadece 64-bit özelliği ve OOPP üzerine geribildirim toplamak amacı olduğunu unutmayın. İyi testler!

 

Chrome Mobile İncelemesi

Overjoid, My Opera’daki en aktif Android üzerine incelemeler ve haberler paylaşan kaynak.

Google bu hafta Chrome’un cep telefonları ve tabletler için mobil sürüünü beta olarak yayına sundu. Şimdilik sadece Android 4.0 için sunuldu. Overjoid ekibi uzun bir inceleme yaptı, işte Overjoid ekibinin Google Chrome Mobile incelemesi… Sınırsız sekme imkanı ile gizli gezinti göze çarpan özelliklerinden.

 

Yusufçuk büyüyor!

Opera’nın geliştirici aracı Dragonfly açık kaynak olarak geliştirilmeye devam ediyor. Ağ veri takibinde iyileştirmeler, CSS kısaltmalar desteği, betik ipuçları, daha dinamik JavaScript değer tespitinde geliştirmelere eklemeler devam ediyor.

Bu özellikler henüz tamamlanmadığında denemek ya da kullanmak için deneysel sürümü kullandığınıza emin olun.

 

 • Atilla GÖĞÜSLÜ

  Opera bir sürüm için kaç tane geri bildirim alıyor?

  • http://crystenger.blogspot.com crystenger

   Belirli bir sınırı yok, sürüm için değil de daha çok yapılan düzeltme ve özelliklerin farklı platformlar ve donanımlarla uyum sorunu yaşayıp yaşamadığını, ya da özelliğin My Opera’da nasıl karşılandığını takip ediyorlar.

 • Misafir

  Adres satırı iyileştirmelerin de öncelik olarak yer imlerin çıkması güzel olur. birde ikonlar çıkıyordu eski sürümlerde, oda tekrar gelse, daha iyi olur.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Simgelerin görüntülenmesi için opera:config bölümüne ek bir ayar yerleştirilecek.