Twitter RT çekilişi sonrası hediyeler gönderilmiştir.

Opera Dragonfly

Eğer bir web geliştiricisi iseniz muhtemelen Firefox‘daki Firebug‘u, Internet Explorer‘ın Geliştirici Araçlarını ya da Opera‘nın Dragonfly‘ını kullanıyorsunuzdur.

5 Mayıs 2011′de Opera Dragonfly’ın 1.0 sürümünün yayınlanmasıyla eğer diğer araçları kullanıyorsanız fikriniz değişebilir. Opera Dragonfly artık daha gelişmiş, daha sade, rakiplerine göre daha iyi…

Opera Dragonfly tam boyutu ile görüntüle

Geçtiğimiz haftalarda Opera, Opera Dragonfly 1.0 sürümü ile kullanıma açıldı.Opera Dragonfly, ilk olarak 2008 yılında tanıtılan, web geliştiriciler için kodlamayı ve hata ayıklamayı kolaylaşıran bir araçtır. 1.0 ile daha sade ve daha şık bir görünüme bürünen, Dragonfly geliştirilmeye devam ediyor. Son haberleri operaturkiye.net, twitter.com/dragonfly, twitter.com/dstorey, opera.com/dragonfly, my.opera.com/dragonfly adreslerinden takip edebilirsiniz.

Opera Dragonfly tam boyutu ile görüntüle

Web teknolojileriyle geliştirilmiş modern bir uygulama

Opera geliştiricileri, Opera Dragonfly’ı web teknolojileri kullanarak geliştirmeye başlamıştı. O zamanlar HTML5‘in üzerindeki ilgi bugünkü kadar yoğun değildi fakat yine de doğru bir seçim yapılmış görünüyor.

Opera Dragonfly muhtemelen HTML, CSS, JavaScript ve SVG ile yazılmış en karmaşık web uygulamalarından biridir. Dragonfly’ın web teknolojileri ile hazırlanması, bu teknolojilerin kullanmasının ve limitlerine kadar zorlamalarını sağladı. Dragonfly geliştirilirken değerli deneyimler kazanıldı ve bunlar Opera geliştiricileriyle ve kalite kontrolü yapan ekiple paylaşıldı. Çok geç olmadan anlaşılması güç hataların keşfedilmesini sağladı. Web, Opera Software, bu işe bağladığından beri hem genişletilmiş yetenekler ve hem de iyileştirilmiş performansın isteğiyle olgunlaştı. Opera, tüm bu iyileştirmelerin avantajlarından, Opera Presto‘da belirdiğinden beri yararlanıyor.

Anahtar Özellikleri

Opera Dragonfly‘da bir kısmını bu kısa yazıda keşfedilebileceğiniz bir çok özelliği var. JavaScript hata ayıklayıcı ile DOM ve CSS Teftişçisi gibi olması gereken tüm özellikler zaten var. Hazırladığınız uygulamada saklanan verileri ve ağ trafiğini takip etmenize olanak tanır. Kaynak Teftişçisi, sitenizde kullandığınız belgeleri önizlemenizi sağlar.

Opera Dragonfly en başından beri uzaktan hata ayıklamayı destekleyecek şekilde tasarlanmıştır, böylece büyük veya küçük bir ekrana geçiş yaptığınızda herhangi bir aracınızı bırakmak zorunda değilsiniz. Ayrıca dizayn konusunda renk seçici ve öğe vurgulayıcı için kılavuz gibi çeşitli yardımcılar var. Dilerseniz istediğiniz en rahat edeceğiniz şekilde ekranda görünmesini istediğiniz yazı biçimi ve büyüklüğünü bile seçebilirsiniz.

Opera Dragonfly‘a yerleştirilen her bir özelliği incelemek için özellikler ön izlemesine göz atın. Dragonfly’ın DOM Teftişçisi mükemmeldir. HTML element ağları, yazılar ve CSS özellikleri kolaylıkla incelenebilir yada değiştirilebilir. SVG grafiklerinin bile anında hatalarını ayıklayabilir ve değiştirebilirsiniz. Özellikler, ayrıca metin dizgisi tarafından filtrelenebilir. Bu imkan diğer hiç bir araçta henüz yoktur.

Opera, her zaman JavaScript’in hata ayıklaması için harika imkanlar sunmakta. Dragonfly’ın bu geleneği devam ettiriyor, herhangi bir kaynak dosyayı inceleyebileceğiniz ve kontrol veya durdurma noktalarını ayarlayabileceğiniz  “Betikler” sekmesi var. JavaScript konsolu bir katman olarak beliriyor, böylece ana arayüz içerisinde hala bilgilerinize bakabilir ve gezinebilirsiniz.

Opera Dragonfly tam boyutu ile görüntüle

Benzer şekilde “Hatalar” sekmesi HTML, JavaScript, CSS, XML, XSLT, SVG, Opera bileşenleri ve diğer şeyler ile ilgili tüm hataları rapor ediyor. Varsayılan olarak vendor-prefixler (-moz-, -o-, -webkit- gibi) sebebiyle CSS’e eklenen özelliklerin, filtrelenmesi sunulan en önemli özelliklerden birisidir. 

Opera Dragonfly tam boyutu ile görüntüle

Ağ ve Kaynaklar bir bakışta tüm yüklemelerinizin istek ve tepki süresini size sunuyor. Dosyalar kendi sekmeleri içerisinde detaylı teftiş için açılabilir.

Opera Dragonfly tam boyutu ile görüntüle

“Depo” sekmesi size çerezlere, HTML5 yerel depolama, HTML5 oturumları ve bileşenlere bakmanızı, değiştirmenizi ve içindeki bilgileri silmenize izin veriyor. Firebug henüz bu özelliği sunmuyor. Webkit deneticisi daha zarif olmasına rağmen, Dragonfly‘ın kullanımı, uygulama için daha kolay ve daha iyi düzenleme seçenekleri sunmaktadır.

En son sekme olan “Araçlar“, ekran görüntüsü alıcı, yakınlaştırma, renk seçici ve palet gibi araçlar sunmaktadır. Tasarımcılar için harika olduğu gibi, Dragonfly’a özeldir.

Sonuç olarak, bu size yeterli gelmiyorsa Dragonfly, size cep telefonu, tablet, televizyon ve Opera Mobile olan diğer cihazlar için uzaktan hata ayıklama olanağı sağlamaktadır.

Kısa tanıtım videosu

8 Dakikalık İnceleme Videosu


Buradan başlayın

Opera zaten bilgisayarınızda kuruluysa, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Opera’ya sahip değilseniz Opera.com‘dan yükleyebilirsiniz. Şimdi yapmanız gereken sayfada seçerek vurgulanmış hale getirdiğiniz öğeye sağ tıklayarak “Öğeyi teftiş et” (İngilizce kullananlar için “Inspect element”) demeniz. Ya da dilerseniz Windows için Ctrl+Shift+I kısayolunu kullanarak en son kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Belki de bu harika aracı nasıl kuracağınızı kendinize soruyorsunuz. Dragonfly, kullandığınız zaman yüklenen veya güncellenen ön belleğe yerleştirilmiş bir HTML5 uygulamasıdır. Kullanmak için opera.com‘dan Opera tarayıcısını edinmeniz gerekmektedir. Eğer zaten sisteminizde yüklüyse yapmanız gereken Sayfa > Geliştirici Araçları > Opera Dragonfly (İngilizce kullananlar için Page > Developer Tools > Opera Dragonfly) adımlarını takip etmenizdir. Dilerseniz Ctrl + Shift + I kısayolunu da kullanabilirsiniz. Alternatif olarak kısayol simgesi oluşturmak için:

  1. Araçlar veya durum çubuğuna sağ tıklayarak Özelleştir > Görünüm adımlarını izleyin (İngilizce kullananlar için Customize > Appearance).
  2. Düğmeler (İngilizce kullananlar için Buttons) sekmesini, daha sonra “Tarayıcı Görünümü” (İngilizce kullanlar için “Browser View”) seçeneğine tıklayın.
  3. Daha sonra Opera Dragonfly’ın simgesini dilediğinz bir araç çubuğuna sürükleyin.

Opera Dragonfly’ın içerisinde daha fazlası mevcuttur, bu yüzden sizi bütün ayrıntılarını öğrenmeniz için Opera Dragonfly rehberine yönlendirmek isterim.

Opera, diğer rakiplerine göre müthiş bir tarayıcı geliştirme aracı geliştirdi. Hız ve kararlılık mükemmel olmasına rağmen finalde, beta’dan kalma birkaç ufak hata ile karşılaştım fakat hataların çabucak düzeltileceğinden emin olabilirsiniz.

Geri Bildirim

Dragonfly’lar güçlü yırtıcılardır. Sinek gibi ölü böcekleri kahvaltı, öğle ve akşam yemeği için yemektedirler. Umarız ki Opera Dragonfly’da rahatsız edici hatalarla karşılaştığınızda veya uygulamanızda neler olup bittiğini anlamanızda sizin için güvenilir bir arkadaş olacaktır.

Eğer gördüğünüz şeyi beğendiyseniz lütfen favori iletişim aracınız veya Twitter üzerinden #dfl1 hashtag’ini kullanarak paylaşınız. Sizden gelen her türlü geri bildirimi memnuniyetle karşılamaktayız. Herhangi bir sorunuz varsa, Dragonfly baş geliştiricisine Twitter’dan @dstorey ulaşabilirsiniz. Ya da sorunları ve istekleri Dragonfly’ın bitbucket proje sayfasından iletebilirsiniz.

Teşekkürler, umarım yazımızdan Opera ekibinin geliştirdiği gibi siz de zevk almışsınızdır!

    Reklam Alanı

Opera Dragonfly yazısı için 1 Yorum

  1. Geri izleme: Opera Dragonfly 1.0 İncelemesi | Opera Türkiye

Bir Cevap Yazın

İsminiz

Web Siteniz