G+ OT

Microsoft’un IE 9 SVG Testi ve Bazı Gerçekler

Yazan: zahek | 18 Mart 2010 | Chrome firefox gerçek IE9 internet explorer Opera SVG SVG Testi Test 871


Microsoft, Internet Explorer 9′un ilk sürümüne ilişkin yaptığı SVG testi sonuçlarını bakın nasıl duyurdu…


Bildiğiniz gibi IE 8 ve önceki sürümler bugüne kadar SVG desteği sağlamamaktaydı. Fakat yeni hazırlanan IE 9 derlemesinde bu destek mevcut hale getirildi. Genel itibariyle SVG desteği sağlaması tabi ki IE için güzel bir haber ve muhtemelen kararlı sürüme kadar da daha da iyileştirilecektir.


Fakat konuyla ilgili hazırlanan, test sonuçlarının yayınlandığı sayfadan anlaşılmaktadır ki IE 9 dışındaki internet tarayıcıları bu konuda tam bir uyum sergilememekte ve IE 9 ise % 100′lük bir uyum göstermekte.

Burada bizleri ve haliyle diğer tarayıcıları kullananları ilgilendiren önemli nokta ise, Microsoft’un bu bilgilendirmeyi insanları yanıltıcı bir şekilde sunmasıdır.


Nedenine gelince…

Bu sayfada yayınlanan test sonuçları sadece Microsoft tarafından hazırlanan 31 farklı SVG testi baz alınarak yapılmıştır. Fakat bu SVG test paketi incelendiğinde görünecek olan şudurki Micrsosft’un test paketi tüm SVG testlerini desteklemiyor. Sadece SVG 1.1 Tiny(temel SVG desteği) test paketi bile 150′den fazla farklı test bulunmaktadır. Dolayısıyla testin sadece bu kadar az farklı değişken kullanılarak yapılması ve sonuçlarının da bu şekilde kamuoyuna duyurulması etik açıdan doğru değildir.

Bunun yanı sıra  CodeDread tarafından çok daha ayrıntılı olarak yapılan SVG uyumluluk testine bakıldığında IE’nin hangi noktada olduğu (aşağıda görüldüğü üzere) açıkça görülmekteyken, tüm bunlara rağmen Microsoft’un sayfasında bu konunun neden bu şekilde yansıtıldığı da anlaşılması oldukça güç (!) bir durumdur.

Başta da belirttiğimiz üzere IE 9′un SVG desteği sunması gerçekten oldukça olumlu bir gelişme olmasına rağmen konunun bu şekilde lanse edilmesinin çok da doğru bir davranış olmadığı kanaatindeyiz. Takdir sizlerin…

Kaynak

 • http://www.operaturkiye.net aFamous

  Artık gülünç davranarak sempati oluşturmaya çalışıyorlar olsa gerek. Bu arada XP SP 3′e kurulmuyor IE 9′un geliştirici sürümü; en az Vista SP 2 istiyormuş. Yani % 65′lik XP kullanıcılarını (% 9′luk diğer işletim sistemlerini zaten saymıyoruz) hiçe sayacak kadar da iddialı. :)

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   :=)

  • http://metude.blogspot.com/ metude

   Belki IE9 ile en azından gerçekten tarayıcı gibi durur diyordum ama aynı tas aynı hamam.

 • http://www.sanasevdam.net Stronq

  Çok güldüm :D Komüklük yapıyor aklında büll geyts amcanın tarayıcısı :D

 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Buyurun bu da sonuç..MS bir açıklama yayınlamak zorunda kaldı…
  http://my.opera.com/haavard/blog/2010/03/20/clarifications-honesty?cid=22097481#comment22097481