Opera Türkiye'yi Facebook'da beğendiniz mi?

Opera 10 Türkçe Yazım Denetimi-Spell Checking

Yazan: metude | 25 Mayıs 2009 | Yazım Denetimi 454 kere görüntülendi.
opera101Bu yazımızda Opera Yazım Denetimini nasıl Türkçe olarak kullanabileceğimizden bahsedeceğiz.

Kurulum

1- Buradan 3MB’lik Türkçe dil dosyamızı indiriyoruz.2- Ardından dosyayı açıp Opera Türkçe Forumları içindeki /tr.zip klasörünü ilgili yere kopyalıyoruz; Windows’ta:
C:\Program Files\Opera 10 Preview\locale\tr (Beta sürüm için)
Linux’ta:
/usr/share/opera/locale/tr
3- Öncelikle yazım denetimi yapabileceğimiz bir metin alanı gerekli bize.Bunun için opera türkçe forumlarındaki mesaj gönderme alanını kullanacağız. Not= Bu arada Opera 10 resmi olarak tamamen Türkçe değil bu yüzden aşağıdaki resimlerde halen “Check Spelling” gibi kısımlar İngilizce’dir. Ama isterseniz teknomobil‘in Opera 10 %100 Türkçe çeviri dosyasını kullanabilirsiniz. Bu çeviride 9.64 kararlı sürümdeki hatalı olan yerler de[ düzeltilmiştir.Bu alana (yazı yazdığımız kısma) sağ tıklayıp Language > Add languages yolunu takip ediyoruz.sshot24- Ardından yeni açılan ekranda İleri diyoruz.sshot3l5- Açılan yeni ekranda Türkçe yazım denetimi için “tr“‘yi işaretleyip , “Bitir”e tıklıyoruz.sshot4p6- Sonra yeniden metin yazacağımız alana gelipfare ile  sağ klik tıklıyoruz ve “Language > tr” yi  seçiyoruz. İşlem başarı ile tamamlandı.sshot5pArtık Opera’nızda Türkçe Yazım Denetimini güle güle kullanabilirsiniz.

Uygulama

Herhangi bir metin alanında Türkçe kelimeler yamaya başladığınızda Opera kelimeleri otomatik olarak denetleyip hatalı yazdığınız kelimelerin altını kırmızı ile işaretleyecektir.

sshot1uuc

Hata ve eksiklikleri lütfen bize yahut opera forumlarına bildiriniz.

Opera 10 Türkçe Yazım Denetimi-Spell Checking yazısı için 2 Yorum

Bir Cevap Yazın