Opera Türkiye tartışma alanı açıldı. | Opera 12.14 Final sürümü yayınlandı.

Opera Sessizliğini 12.13 Derlemesi ile Bozdu

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 18 Ocak 2013 | derleme Geliştirme opera 12.13 Performans

Uzunca bir süredir tüm Opera kullanıcıları yeni bir derleme bekliyordu. Nihayet bugün 12.13 kodlu ilk derleme yayınlandı.

Yılbaşı tatilinden bu yana Opera kullanıcılarının herhangi bir yeni sürüm deneme şansları olmadı. Özellike son yayınlanan 12.12 final sürümü sonrası ortaya çıkan bazı sorunlar neticesinde de bazı kullanıcılar bu durumdan şikayet eder durumdaydı. Hem yılbaşı tatili, hem yapılan çalışmalar dolayısıyla biraz gecikmeli olsa da nihayet Opera 12.13 kodlu ilk derleme yayınlandı.

Bu sürüme bakıldığında hem hız hem de performans anlamında daha iyi olduğu görülmekte. Özellike web sitelerinin ve eklentilerin arka planda kullanılmakta olduğu verilere ilişkin bazı optimizasyonlar yapılması performans anlamında iyileştirmeler sağlamış görünüyor. Bununla beraber, Opera’nın kapatılması ile ortaya çıkan; web sayfaların ve eklentilerin kullandığı veri iletişim kopuklukları ile ilgili problemler de giderilmiş görünüyor.

Yine ayrıca bu sürümde iki dahili araçta da güncelleme yapılmış. Kısaca bunlar otomatik güncelleme ve ayarların korunmasına ilişkin çalışma mekanizmalarında yapılan güncellemeler. Bu sayede sonraki sunulacak güncellemelere ilişkin olası bazı problemlerin daha kolay tanımlanması ve farklı şekilde ayarların değiştirilmesinin önüne geçilmesi sağlanmış olacak.

Bu derleme ile arama motorları varsayılan değerlere sıfırlanacaktır bilginiz olsun. Dolayısıyla manuel olarak profil klasörünüzdeki search.ini dosyasının yedeğini almak isteyebilirsiniz. Tabii çok da önemli değil.

Bunlar dışında birçok performans güncellemesi yapılmış görünüyor. Yine aynı zamanda bir süredir şikayet edilen; internet bağlantısı olmadan Opera’nın açılması sonrası sayfaların yüklenmeme sorunu da bu derlemede çözülmüş. Kimi Google sayfalarındaki cevap vermeme sorunu ortadan kaldırılmış. Tarayıcı çekirdeği ile ilgili kimi güncellemelere gidilmiş…

Test ettiğinizde göreceksiniz ki daha önceki sürümlere göre ciddi anlamda daha kararlı bir sürüm sizi bekliyor olacak

Lütfen herhangi bir sorunla karşılaşırsanız bizlere bildirin ki bunları yetkililere iletelim.

İndirin: Windows | Mac OS X | Linux/FreeBSD(64bit FreeBSD yoktur bu sürümde)

 

  • Juglans

    daha önceki sürümlerde 64bit versiyonu yayınlanıyormuydu? ben de bazı sorunlar alıyordum deneyelim bakalım.

G+ OT