Opera 12.02 Final yayınlandı ! Opera Mini 7.5, Android için hazır durumda !

Opera URLFilter Downloader

Yazan: zahek | 05 Nisan 2010 | engelleme içerik filtreleme reklam Reklam engelleme urlfilter URLFilter Downloader


Opera’nın içerik filtreleme için kullandığı urlfilter.ini dosyasını indirmek için kullanacağınız bir araç var artık…Opera, içerik filtreleme (reklam engelleme) için bildiğiniz gibi kendi dahili filtreleme dosyasını (urlfilter.ini) kullanabilmektedir. Herhangi bir içeriği engellemek için buradaki işlemi yapmanız yeterlidir. Öncelikle kısaca bu dosyaya değinelim.

Urlfilter.ini: Bu dosya engellenmek istenen içeriği barındıran bir dosyadır. Opera bu dosyayı her sayfa açılışında otomatik olarak tarayarak ilgili sayfadaki içerikle karşılaştırır ve eğer içerik bu dosya içerisinde var ise onu engeller. Dosya profil dosyalarınızın bulunduğu Opera klasörü altında bulunmaktadır.

Dosyanın en güncel versiyonu Fanboy tarafından takip edilmektedir. İstendiği taktirde bu dosya indirilerek ilgili klasöre kopyalanıp kullanılmaya başlanılabilir.Tanıtım

Bu araç Dawid Majka tarafından hazırlanmış; urlfilter.ini dosyasını otomatik olarak Fanboy’un sitesinden ya da kendi belirleyeceğiniz farklı bir adresten indirmeye ve üzerinde değişiklikler yapmaya yarayan basit ve kullanışlı bir yazılımdır. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Kurulum

Yazılımı indirdikten sonra arşiv dosyasını açarak doğrudan kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yazılım Java Runtime Environment 6′ya gereksinim duymaktadır. Linux ve Windows sistemlerinde çalışabilmektedir.


Kullanım

Yazılımı kullanmak için indirdiğiniz dosyadaki URLFilter.jar dosyasına tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir:

Kaynaklar

Bu bölüm urlfilter.ini dosyasının çekileceği adresi belirtmektedir. Eğer alternatif bir adresten dosya indirecekseniz, “Alternatif“ kutucuğunu işaretleyerek alttaki alana dosyanızın adresini girmeniz gerekecektir.

URLFilter Veriyolu

Profil dizini: Bu dizin sizin kullanıcı dosyalarınızın bulunduğu dizindir. Yazılım bu adresi otomatik olarak tanımlayacaktır.

Özel: Bu seçeneği seçmeniz gurumunda “Gözat” düğmesini tıklayarak dosyanın indirileceği konumu el ile seçebilirsiniz.

Downloader dizini: Bu seçeneği işaretlerseniz, dosya yazılımın bulunduğu dizine indirilecektir.

URLFilter Editör’ü Aç: Bu düğmeyi kullanarak düzenleyiciyi açarsınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekrandan ilgili dosya üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz, yedekleriniz yönetebilirsiniz.


Dil Seçimi

Yazılım varsayılan olarak İngilizce dilinde kurulacaktır. Fakat şu an için halihazırda Türkçe, Japonca, Yunanca ve Almanca dil dosyaları mevcuttur. Yazılımın kaynak kodlarını indirerek içerisindeki dil dosyalarını kullanabilirsiniz.

Yeni bir dil dosyası yüklemek için; dil dosyasını yazılım klasörü içerisinde bulunan “Language” klasörü altına kopyalamanız yeterli olacaktır. Daha sonra yazılımın üst kısmındaki “Languages” menüsünü kullanarak Türkçe dilini seçebilirsiniz.

Türkçe dil dosyasını doğrudan indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.


İndirme Adresleri

 • Yazılımı indirmek için burayı tıklayın.
 • Kaynak kodlarını indirmek için burayı tıklayın.


Dış Bağlantılar

 • http://metude.blogspot.com/ metude

  Güzel bir programmış…

 • cüneyt

  Bu tip çeşitlilik hoş ve operanın saygınlığını arttırıyor bence

 • mahmut

  firefox ad-block plus ‘taki engelli sitelerimi bunun içerisine nasıl import edebilirim ?

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   mahmut,
   urlfiltrer.ini dosyasını açarak manuel olarak bu dosyaya ekleme yapabilirsiniz.

G+ OT