Opera Türkiye tartışma alanı açıldı. | Opera 12.14 Final sürümü yayınlandı.

Rakamlarla 2012

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 26 Aralık 2012 | 2012 opera türkiye yeni yıl

operaturkiye

Artık 2012 yılını neredeyse bitirmek üzereyiz. Eminiz hepinizin hayatında önem teşkil eden ya da az da olsa dikkatinizi çeken bazı özel kelimeler, rakamlar olmuştur bu yıl. Biz de sizlerle 2012 yılına dair bazı bilgileri rakamlar yardımı ile paylaşalım istedik. Keyifli okumalar.

 

Hızlı İstatistikler

Bu yıl 415.000+ farklı kişi tarafından ziyaret edildik. 

850.000′in üzerinde sayfa gösterimi gerçekleşti. Bu ziyaretlerin %83 lük bir dilimi yeni ziyaretçilerden oluşmaktadır.

Bu yıl 180 adet yeni yazı yayınlandı. Yaklaşık iki günde bir yazıya denk geliyor. 

Destek sayfamız üzerinden bizlere ulaşan 196 soruya cevap verildi.

Facebook’taki takipçi sayımız 2000+, Twitter’daki takipçi sayımız ~600 kişi civarı. 

 

Demografik Dağılım

Siteyi ziyaret edenlere göz attığımızda oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Elbette çok büyük bir yüzde Türkiye olarak dursa da peşi sıra Azerbaycan, Amerika, Almanya ve hatta Sudan, Mısır, Rusya ve Irak‘tan gelen ziyaretçilerin de olduğu görünmektedir. Uluslararasında da kendi çapında ünlü bir ekibiz… :)

Türkiye’den gelen ziyaretçilerin şehirlere göre dağılımına bakıldığında; İstanbul %30 lik bir paya sahipken, peşinden Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Samsun, Antalya, Kayseri ve Konya gelmektedir.  

 

Sistem

Site ziyaretçilerinin erişim için kullandığı sitemlere bakıldığında; Opera Mini ile erişim yapanların yüzdesinin %31, Opera tarayıcı kullananların %21, Chrome kullannaların %19, Internet Explorer kullananların %11 ve Firefox kullananların ise  %7 seviyelerinde olduğu görülmektedir

Yine ayrıca ziyaretçilerin %60′lık kadar kısmının Windows kullanıcılarından oluştuğu belirtmekte yarar var. Bu da Wİndows’un piyasada ne kadar büyük bir pay sahibi olduğunun ufak bir kanıtı olsa gerek.

Erişim için kullanılan servis sağlayıcılarına bakıldığında ise ilk sırayı %33‘lük bir oranla Opera Software ASA‘nın aldığı görülmektedir. Elbette firma bir sağlayıcı değil fakat Turbo teknolojisinin kullanımı nedeniyle erişim istatistiklerinde bu şekilde algılanmaktadır. Bundan yola çıkarak da mobil internette Turbo teknolojisinin ne kadar popüler olduğunu görebilirsiniz.

Opera Türkiye’ye erişim için kullanılan yöntemler incelendiğinde, ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğunun arama motorlarını tercih ettiği görülmektedir. bu anlamda sıralamadaki ilk üç arama motoru Google, Yandex ve Bing olarak karşımıza çıkıyor. Arama motorlarında yapılan sorgulamalarda en çok aranan söz öbeği ise “opera mini indir“. 

 

Bizler ,Opera Türkiye aile olarak, bizlere göstermiş olduğunuz destek için sizlere ayrıca teşekkür etmek istiyoruz. 2013 yılının hepinize sağlık, mutluluk ve elbette ki bol kazanç getirmesini temenni ediyor ve bol Opera’ı günler diliyoruz . :)

 

G+ OT