Opera Türkiye'yi Facebook'da beğendiniz mi?

Multipopup UserJS

Yazan: zahek | 25 Ocak 2009 | Özelleştirme UserJS 270 kere görüntülendi.
Multipopup , Emrah Başkaya (hesido) tarafından yazılmış ve daha sonra birkaç kullanıcı yardımı ile geliştirilmiş kullanışlı ve oldukça yararlı bir kullanıcı betiktir.

Tanıtım

Web sayfasını gezerken sayfadaki link,title,resim,simge vb. objelere ilişkin otomatik yahut manuel olarak açıklamalar gösterir.Bu açıklamaların; operanın standart olarak gelen “tarayıcı ipuçlarını göster” seçeneğinin çok daha geliştirilmiş verisoyonu olduğunu söyleyebiliriz.Kimi tarayıcılarda herhangi bir link üzerine imleci getirdiğinizde ekranın alt kısmındaki araç çubuğu üzerinde link adresi yahut ilgili açıklamayı görebilirsiniz.Bu betik yardımı ile bu açıklamaları imlecin hemen altında bir popup penceresi olarak görecek ;isterseniz bunu imleçle beraber gezdirebilecek, isterseniz görünmez yapabilecek yahut isterseniz de sabitleyeceksiniz.Ayrıca herhangi bir resim linkini de önizleme de yapabileceksiniz.Daha fazla açıklama için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.Multipopup Opera Blog Multipopup(hesido) web page Multipopup in Opera Forum

Kurulum

1- Multipopup UserJS’yi download edelim. Download multipopup.zip2- İndirdiğimiz arşiv dosyasını bir klasöre açalım.Klasör içeriğireadme.txt: betiğin kurulumu ile ilgili detaylı bilgi içeren dosya. multipopup.js: ana betik dosyası external files: diğer işlevsel betiklerin olduğu klasör multipopup_plugins.js: ek özellikler getiren betik (örneğin resim önizleme) preferences/preferences.js: betik ayarlarının bulunduğu diğer bir betik. skins: bu klasörün içerisinde de farklı temalar bulunmaktadır.3- multpopup.js + multipopup_plugins.js + preferences.js dosyalarını kullanmakta olduğumuz betiklerin bulunduğu klasöre kopyalayacağız.Şayet herhangi bir betik kullanmıyorsanız ve bunu ilk defa yapacaksanız aşağıdaki bağlantıyı inceleyin öncelikle.Java betiklerinin kurulumuNot= Kurulum sonrası operanızın “araç çubuğu ipuçlarını göster seçeneğini ” iptal etmeniz gerekmektedir. CTRL+F12=>GELİŞMİŞ=>TARAMA=>Araç çubuğu ipuçlarını göster[Kutucuktaki işareti kaldırın]

Kullanımı

Betik otomatik olarak çalışırken title(başlık) gösterir. CTRL ile imleci kullanınca(tuşa basılı tutarak) ikincil görüntüdeki(otomatik olmayan) değerler okunur. CTRL tuşu ile beraber SHIFT tuşuna basarak farklı modlar kullanılabilir.(SHIFT tuşuna bir kere basmanız ile beraber modlar aktif hale gelmeye başlar)Modlar 1)  Bilgi kilidi (Hareketli ,bilgi sabit) CTRL ile beraber bir(1)kere SHIFT’e basınca kilit modu açılır.Kilit modunda o anki ekrandaki bilgi kilitlenir ve popup penceresi imlecinizi takip eder(imleçle beraber hareket eder), böylece bir görüntünün arkasında kalmışsa oradaki bilgileri okuyabilirsiniz.Bu sırada CTRL+SHIFT’e basılı tutmanıza gerek yoktur,eller serbest pozisyondur!Bundan sonra sadece SHIFT’e basarak modlar arasına geçiş yapabilirsiniz.2) Pozisyon + bilgi kilidi(Hareketsiz,pozisyon ve bilgi sabit) SHIFT tuşuna ikinci kez basmanız halinde aktif hale gelecek olan bu modda açılan popup penceresinin pozisyonu ve bilgi sabit halde kalacaktır.3) Pozisyon kilidi: SHIFT tuşuna 3.kez basmanız halinde pencere areketsiz halde kalacak fakat içerisindeki bilgi aktif olacaktır.Yani imleci hareket ettirdikçe gezilen objelerin bilgileri yenilenecektir. Not= Bu modda(pozisyon kilidi sırasında) popup penceresi üstünde CTRL’ye basarak tutarak popup’ın pozisyonunu ayarlayabilirsiniz.Not= Otomatik popup, bazı şeyleri görmenizi engelliyorsa ; SHIFT’e basılı tutarak mouse’u gezdirirseniz otomatik popup çalışmaz.

Test

Yukarıdaki şekilde kurulumu gerçekleştirdiyseniz buradaki sayfaya gidin ve sayfanın ortasındaki “[B]Live Test”[/B] bölümündeki şekiller üzerinde denemnizi yapın.Herhangi bir resim üzerine geldiğinizde ipuçları ekrana gelecektir.Ve yine yukarıdaki anlatıldığı şekilde kullanabilirsiniz.

Resim Önizleme

Betik yardımı ile herhangi bir resim linki üzerine geldiğinizde CTRL tuşu yardımı ile ilgili resmi önizleme yapabilirsiniz.Aşağıdaki link ile test edin. testlinkNot= Resim önizlemeyi  imagelink thumbnail betiği ile yapıyorsanız şayet , bu betiği kaldırmanız gerekecektir.Yoksa ekranda iki farklı görüntü oluşacaktır.

Tema Kullanımı

Skins klasörü içerisinde 4 farklı tema içeren klasörler bulunmaktadır.Örneğin vista temasını ele alalım.Vista temasını kullanmanız halinde açılacak olan popup pencereleri aşağıdaki şekillerde olacaktır.

Skins klasörü içerisinde ayrı klasörler ve bu klasörlerin herbirinin içeirinde bir betik ve bir de style.css dosyası bulunmaktadır.Dosyaların kullanımı; multipopup_skin.js: Bu dosya yukarıda da anlatıldığı gibi diğer betikleriniz konduğu klasörün içerisine konulacak.xxx.css: Bu dosya ise stil dosyalarınız bulunduğu yere (opera:config#user prefs|Local CSS Files Directory) konulacaktır.Bu dosyayı koyduktan sonra operayı tekrar başlatınız ve Görünüm/Stil/ menüsünü kullanarak bu dosyayı aktif hale getirin.Artık popup pencereniz bu tema ile çalışacaktır.Not= Şayet temanızı değiştirmek isterseniz hem betik hem de stil dosyasını değiştirmeniz gerekmektedir.Kaynak: 1 | 2

zahek hakkında

Opera ile haşır neşir olmaktan zamanın nasıl geçtiğini anlamayan meçhul yazar ...

Bir Cevap Yazın