G+ OT

Opera 11.62 final sürümü yayınlandı. My Opera Mail artık Türkçe. Güle güle kullanın...

Opera 12 Sizce Nasıl Olmalı?

Yazan: zahek | 16 Ağustos 2011 | İstek Öneri Opera 12 Talep yenilik 498

Opera 12 sürümünden ne beklediğinizi bizlerle paylaşmanızı istiyoruz. Varsa somut talepleriniz, önerileriniz bize ulaştırın lütfen.

Opera 12 sürümü çok yakın bir tarihte olmasa da yakın bir tarihte gelecek. Biz de şimdiden bu sürümde kullanıcıların neler talep ettiklerini öğrenmek, bir tartışma ortamı yaratmak istiyoruz. Bu amaçla forumda bir başlık açtık ve tartışmaya başladık. Şu an kadar donanım hızlandırma desteği, eklentiler için daha fazla API desteği sunulması, HTML5 parser desteği, vb. gibi somut beklentiler olduğunu gördük…

Eğer sizin de bu konuyla ilgili beklentileriniz, önerileriniz yahut yorumlarınız var ise lütfen görüşlerinizi bizlerle paylaşın. İster forumda tartışabilir isterseniz de bu yazıya yorum olarak bildirebilirsiniz.

İerleyen günlerde bu talepleri toplu olarak Opera yönetimine de bildirmeyi düşünmekteyiz.

 

 • dsad

  arama kutusunda siteleri sürükle bırakla sıralanabilir. aynı şey eklenti butonları içinde gerekli. başka da bir şeye gerek yok. zaten opera 11.50′de her şey var. :)

 • http://sinavizyon.net/ shadowknight

  yukarıdaki konulara ek olarak küçük bir iki şey ekleyim:) operada her sekme ayrı bir işlem gibi çalıştırılabilir olabilir. yani her sekme için ayrı .exe olabilir chrome’daki gibi. çünkü bir sekmede bulunan bir sitede donma yaşanınca bazen tarayıcı tamamen çöküyor. tek bir sekme çökünce tüm tarayıcı gitmemeli.

  bir de içerik engelleyici yeterince performanslı çalışmıyor gibi bende. bazen engellediğim bir içerik tekrar yükleniyor. sayfayı yenileyince gidiyor. ayrıca sağ tık>içerik engelle yerine direkt olarak içeriğe sağ tıklayıp engelle desek sanki daha kolay olur.

  bu bir iki küçük şey haricinde operadan gayet memmunum. şu an operada her şey var zaten :D

 • hamit61

  öncelikle stabil ve kasmayan hafif,ram ve cpu canavrı olmayan bir tarayıcı dileğiyle :) zaten 11.50 özellik olarak diğerlerinden eksiği yok artısı war,işte dediğim gibi mesela facede zynga oyunları war bu oyunlar chrome ile hiç kasmadan oynanılabilyor ama operada malesef birazcık kasıyor bunlar düzeltilsin,özellikten ziyade performans konusunda iyileştirmeler beklyrm,hızlı olmasınada çok hızlı sadce flash oyunlar ve sitelerde sorun oluyor

 • mert

  İlk önce facebooka biraz uyum sağlanılsın. Diğer tarayıcılarda su gibi giderken operada biraz takılıyor. Birde bu 12 bana 11.50 den daha yavaş geldi. Bunun dışında Arkadaşın dediği gibi bir sekmede birşey olunca tüm tarayıcı çöküyor. Önün önüne geçilmesi lazım..

 • http://sinavizyon.net/ shadowknight

  fazla önemli değil ama şöyle bir özelleştirme olursa hoş olur bence. durum çubuğu mouse ile üzerine geldiğimizde gözükse onun haricinde görünmese… :)

 • mehmet

  opera 12 de daha fazla hız istiyorum. Opera Link daha aktif ve kullanışlı olmalı. Https bağlantılarında çok fazla hata veriyor. Flash desteği artırılsa daha iyi olur. daha fazla eklenti şart. Ve birçok site Opera’yı desteklemiyor. Daha kullanışlı estetik bir arayüz kullanılmalı. Mini ve Mobile için klavye desteği artırılmalı. Olabilirse chat için ayrı bir pencerede olsa bile sohbeti kullanabilelim. Sürekli hafıza ile hata veriyor. Menü=paylaş menüsüne

  • http://my.opera.com/ZAHEK zahek

   Merhaba, Yorum için teşekkürler.
   -Eklenti desteğinin arttırılması eklenti saysını da arttıracaktır.
   -Mini ve Mobile için Türkçe klavye desteği konusunda gerekli bildirimleri yaptık ve görüşmelerimiz devam ediyor. Çözüleceğini umuyoruz.
   -Chat(sohbet)ile ilgili zaten bir ayrı panel, pencere bulunmakta. Bu özelliği kullanıyor musun bilmiyorum.
   http://www.operaturkiye.net/yardim/Windows/10.00/tr/chat.html

 • mehmet

  mini ve mobileda paylaş menüsüne google+ eklensin. Bir de opera mini 1.7 6.1den daha hızlı.

  • http://my.opera.com/ZAHEK zahek

   Mini için bu da düşünülebilir elbette.

   Bir de opera mini 1.7 6.1den daha hızlı

   Bunu pek anlayamadım açıkçası??

  • hamit61

   mini 1.7 düşük bellek kullanan sürümdür o yüzden olması gerek, bazı tellerde o daha hızlı çalışır

   • http://my.opera.com/ZAHEK zahek

    Bahsettiğiniz sürüm çok eski. 6.1 e göre 4.3 de gayet hızlıdır ona bakarsanız. O kadar eski bir sürüm kullanmanızı tavsiye etmem.

    • hamit61

     hayır eski değil oda 6.1 gibi güncellenen sürüm sadece daha düşük model teller için çıkartılmış az bellek kullanan bi sürümdür,,m.opera adresinde ikisinin indirme bağlantısıda war

     • http://my.opera.com/ZAHEK zahek

      hay hay tabii ki. telefonlarınız nedir bilemiyorum ama eğer o adrese giriş yaptığınızda farklı bir alternatif var ise denenebilir elbette.

 • http://sinavizyon.net/ shadowknight

  durum çubuğu üzerine gelindiğinde ortaya çıkacak şekilde ayarlanabilir. daha hoş bir görüntü olur :)

  • http://my.opera.com/ZAHEK zahek

   Bu belki tam ekran modunda yapılabilir.

 • a

  yer imi çubuğunu hızlıca açıp kapamak için bir kısayol eklenmesi gerekir.

  • http://my.opera.com/ZAHEK zahek

   Merhaba, aşağıdaki adresteki (sol taraftaki) düğmeyi kullanabilirsiniz.
   http://76.11.58.186/lang/tr/#TB16
   Not: Tıklayın ve ekleyin ya da Shift tuşu ile sürükleyin ve istediğin araç çubuğuna ekleyin.

 • dsa

  bir sekmeyi kilitlediğimizde tarayıcıyı kapattıktan sonra tarayıcıyı açtığımızda, kilitli sekmenin orda durması güzel olurdu. opera’da hali hazırda “oturumu kaydet” seçeneği var ama böyle olsa daha kullanışlı olurdu sanki.

  • http://my.opera.com/ZAHEK zahek

   Opera’yı tekrar başlattığınızda kilitli sekmeler zaten aynı şekilde kalır, kapanmazlar.
   Ayrıca Opera başlangıç ayarlarının aşağıdaki şekilde olduğundan emin olunuz. Bu sayede açık olan tüm sekmeler diğer oturumda da açık halde gelecektir.
   “CTRL+F12/Genel/Başlangıç/En son kaldığım yerden devam et” ayarını seçiniz.

 • Mesen

  Opera çok fazla siteyi desteklemiyor. Bazen Opera’yı kapatmak zorunda kalıyorum sırf bunun için. Ayrıca cache dosyaları yönetiminde daha başarılı olmalı. Bazen çok kasılıyor çünkü. Özellikle cnet gibi çok popüler sitede Opera tamamen kasılıyor. Web site uyumluluğu kesinlikle en başta giderilmeli. Bu sorunlar giderildiğinde Opera’nın zaten fazla bir sorunu kalmıyor. Eklenti falan bunlar zamanla giderilecek sorunlardır zaten. Ayrıca Opera zaten yeterince hızlı. Daha hızlı olmasını istemek açgözlülük olur gibime geliyor :) Ayrıca Windows 7′de klasik xp temasına geçtiğimizde temada bozulma gerçekleşiyor. En üstte fazladan bir windows barı oluşuyor. Bu da düzeltilebiliyorsa düzeltilsin derim. Bir de tıpkı Firefox ve Chrome’daki gibi etkin sekmede linki sekme ile açınca yeni sekmeyi etkin sekmenin sağına, cntrl+t yapınca da sekmelerin en sağına yeni sekme açma özelliği getirilse kullanım için daha kolay olur. Ya hep etkin sekmenin yanına açıyor ya da hep en sona yeni sekme açıyor. Opera 12′yi dört gözle bekliyorum özellikle GPU desteğini çok merak ediyorum. Başarılar!

 • Haluk_hark

  ssymbian s60v3 telefonlar için n95  ve n79 vb. serileri için flash videoları facebook videolarını izlemek üistiyoruz skyfire web browser gibi

  • http://my.opera.com/greench greench

   Bu uzunca bir süredir istenen bir özellik. Youtube özel olarak destekleniyor. Videoyu media oynatıcınızda oynattırıyor. Facebook için nasıl yaparlar bilmiyorum. Bu konuda Türkiye için bir gelişme olabilir belki.