Opera Türkiye tartışma alanı açıldı. | Opera 12.15 Final sürümü yayınlandı.

Opera 14 Dedikoduları…

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 29 Mart 2013 | haber Masaüstü opera 14 webkit yeni

webkit-opera-logoMalumunuz Opera tarihi bir kararla Webkit’e geçiş yapacağını açıkladı ama yeni sürümlere ilişkin detaylar hala netlik kazanmış değil. Ama bazı dedikodular da yok değil…

Opera’nın Webkit’e geçeceğini açıklamasından bu yana yaklaşık bir buçuk aylık bir süre geçti fakat halen yeni bir sürüm yayınlanmadı masaüstünde. Bu arada mobil platformda yeni Opera’nın ilk sürümü (Android) yayınlandı ve hatta iki de güncelleme aldı. Muhtemelen her iki platformda da aynı anda ve hızlıca geliştirmeler devam ediyor elbette ama özellikle kullanıcılar masaüstünde neler yapıldığını, ilk sürümle beraber nelerin değişeceğini ya da be gibi yeniliklerin geleceğini merak ediyor haliyle. Tüm bunlar için artık çok fazla beklemeye gerek kalmadı…

Muhtemelen ilk Webkit’li masaüstü Opera sürümünü çok yakın bir tarihte göreceğiz. Bu muhtemelen Nisan ayı başlarında olacak. Yalnız henüz alfa mı yoksa beta mı olacağı belli değil. Yine bunun yanı sıra Opera’nın ilk sürümünün, normal olarak 12 serisi sonrası beklenildiği üzere, 13 seri nosu ile yayınlanmayacağı da görünüyor. Yeni Opera’nın yeni kod numarası 14 olarak başlayacak.

Birçok platformda Webkit’li bir Opera’nın hangi özellikleri ne ölçüde barındırabileceği tartışıla dursun, bizler Opera’nın Webkit’i mümkün olduğu ölçüde Opera özelliklerini koruyabilecek bir yapıda kullanmayı arzu ettiklerini düşünüyoruz. Bu elbette teknik anlamdaki olanaklar çerçevesinde mümkün olacaktır. Örneğin Opera’nın geliştirici aracı Dragonfly‘ın yeni Opera’da kullanılıp kullanılmayacağı konusu halen net değil fakat Opera ekibinin bu anlamda çalışmalar yaptıklarını biliyoruz. Bu diğer özellikler için de halen kesin değil halen.

Bunlara ek olarak yeni Opera’da bazı köklü değişiklikler/kararlar da (mesela daha sade bir Opera) olacağa benziyor. Şu an çok daha fazla dedikodu veremiyoruz ama yeni sürümde alışık olmadığınız bir Opera ile karşılaşırsanız şaşırmayın… :)

Yukarıda belirtilen bilgiler resmi olarak teyit edilmemiştir.
 • hasanTR

  Umarım operanın özgün çizgilerini bozmadan chromededen fazla esinlenmeden yeni tema yayınlarlar.

 • Gh0sT

  Opera Dragonfly olmalı ayrıca standart opera görünümü çok değiştirilmemeli :S

 • yasar yegin

  Benimde en çok merak ettiğim Opera Webkit’e geçince derleyerek kurulumu ne kadar sürecek?
  Örn. BSD de Opera’nın hali hazırda derleyerek kurulumu bir iki dk. sürüyorken Chromium’um derlemesiyse 2 saati geçiyor mesela.
  Tabii hazır paketten kurulum olayı Webkitte olsa her dağıtımda kısa sürer ama derleme olayı farklı olacaktır, bakalım ne kadar etkileyecek, belki Opera kapalı kod olayı yüzünden kısada sürebilir bilemiyorum.

  Dragonfly olmazsa Operayı şikayet edelim btk’ya :)

 • offchu

  Ben “orta” şekerli severim, “sade” olmasın. :D

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Ben de :-)

 • konuk

  menu çubuğunu gösteremezsem birdaha kullanmam Opera chrome benzeyeceğine googleye satılsın daha iyi

G+ OT