Opera 12.02 Final yayınlandı ! Yaz dönemine girdik, tatiller başladı ve yavaşlamaları mazur görün lütfen :)

Opera 12.50 ‘Marlin’ İlk Derleme ve Yenilikler

Yazan: greench | 06 Temmuz 2012 | Marlin Masaüstü Opera 12.5 Presto

Opera 12′nin yayınlanması ertesi çalışmalarına devam eden Opera ekibi 12.50 sürümünün ilk derlemesini ‘Marlin’ kod adı ile sundu.

Bu derlemede gözle görünür bir değişiklik olmasa da Opera’nın çekirdeğine bazı yeni teknolojiler eklenmiş durumda.

 

Clipboard API Desteği

Bu API, web geliştiricilerine kesme, kopyalama, yapıştırma olaylarına erişim sağlamakta. Böylece web geliştiricileri tarafından daha dinamik web uygulamaları yazılabilmekte. Son kullanıcıya gözle görülür bir avantaj sunmasa da web geliştiricilerinin epey ihtiyacını görecek bir web teknolojisi.

 

Klavye Olayları DOM Events Level 3′e göre Güncellendi

W3C’nin bu önergesi tarayıcılar arası farklı çalışan klavye olayları arası uyumluluğu bir adım ileri taşıyacak. Son web standardını desteklemek için Opera çekirdeğinde güncelleme yaptı. Böylece DOM Events Level 3 önergesinde belirtilen klavye olaylarını, web geliştiricileri rahatlıkla kullanabilecek. Bu güncelleme de yine son kullanıcı için gözle görülür bir fark sunmasa da web geliştiricileri için epey yenilik ifade ediyor. 

 

Webkit ön ek desteği

Opera Mobile ve Opera masaüstü sürümleri aynı çekirdeği kullanmaktalar. Bu yüzden Opera Mobile için eklenen webkit ön ek desteği masaüstü sürüm için de geçerli. Bu desteği sunan Opera Mobile’ın lab emülatörü geçtiğimiz haftalarda yayınlanmıştı. Bu derleme ile beraber webkit ön eklerinin bazıları (-webkit-box-shadow, -webkit-transform, -webkit-transform-origin, -webkit-border-radius, -webkit-border-top-left-radius, -webkit-border-top-right-radius, -webkit-border-bottom-left-radius, -webkit-border-bottom-right-radius, -webkit-transition, -webkit-transition-delay, -webkit-transition-duration, -webkit-transition-property, ve -webkit-transition-timing-function) masaüstü sürüm tarafından da destekleniyor. Eğer web geliştiricisi iseniz sadece webkit ön eklerini kullanarak kod yazmaya devam etmeyin! 

 

Mac OS X 10.8 ‘Mountain Lion’ Bildirim Desteği

Bu derleme ile birlikte Mac OS X 10.8 kullanıcıları Growl tarafından oluşturulan bildirimler yerine işletim sisteminin bildirim merkezini kullanmaya başlayacak. Bildirim ayarlarına Tercihler: Gelişmiş: Bildirim bölümü altından ulaşılabileceği gibi Sistem Tercihleri: Bildirim Merkezi: Opera Next bölümünden de ulaşılabilir. Opera böylelikle işletim sistemi ile biraz daha bütünleşip bir yapıya kavuşmuş olacak.

Opera 12.50 ‘Marlin’i dene 

Bu bir Next derlemesidir. Eğer yeni sürümü denemek istiyorsanız indirme sayfamızdan deneyebilirsiniz. Yeni sürümü kurmadan önce uyarıları okumayı ihmal etmeyin.

İndir

 

 • Asdkrl

  Windows için indirme linklerinde 32 bit ve 64 bit indirme seçeneklerini ayrı ayrı ekleyebilirmisiniz.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Düzenledim. (:

   • Asdkrl

    Teşekkür ederim. Ayrıca üstteki final versiyonun linkleri de aynı şekilde düzenlenebilir mi?

 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Güzel bir yazı , teşekkürler.

 • Kadir

  Bu sefer ben kazanacağım, 2014′te çıkar. :D :D

  • http://twitter.com/MBKubat Mustafa Bora KUBAT

   Eylül-Ekim gibi çıkar.

  • http://crystenger.blogspot.com crystenger

   2013 Ocak derim.

 • Qw

  12.00 harika sürümdü. inşallah bu durum böyle gider. gitcek gibide duruyor.

 • jackerz

  opera 12 de sürekli shockwave çöküyor flashın yoğun olduğu sayfalarda hata veriyor.yeni sürümde bu sorunlar giderilir umarım birde opera da hotmail.com dan maillerimizi kontrol etmek yönetmek işkence kulanan bilir zaten yokmu bunun çözümü tıklıyorsun tıklamıyor maile tıklıyorsun bekliyorsun açmıyor.

 • Dsa

  umarım tema sistemine ilaveler yaparlar.

G+ OT