Size Zaman Kazandıracak 7 Özellik

Yazan: agresiff | | Facebook Fare hareketleri Hız Hızlı Erişim Klavye Kolaylık Özellik tarayıcı Zaman 76

İnternette zaman geçirirken mümkün olduğunca hızlı hareket istiyoruz elbette. İşte size zaman kazandıracak 7 özellik.

İnternet malum gün geçtikçe yaşamımıza daha çok giriyor. Haliyle herkes çok daha kısa zamanda daha fazla şey okumak ve paylaşmak istiyor. Bugün sizlere Fawbroser’da daha evvel yayınlanmış olan ,size zaman kazandıracak, 7 tarayıcı özelliğinden bahsetmek istiyoruz.

Fare Hareketleri

Örneğin neden bir önceki sayfaya dönmek için basit bir hare hareketi yeterli iken, geri düğmesine tıklayasınız ki, değil mi? Opera’da fare hareketlerini kullanrak her şeyi kolayca ve çok hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

 

 

Arama Motorları Yönetimi

Elbette sadece arama motorları değil.

Düşünün standart bir arama işlemini; Sayfayı açıyorsunuz, daha sonra sayfadaki arama kutucuğuna aradığınız kelimeyi yazıyorsunuz ve sonrasında “Ara/Search” düğmesine basıyorsunuz. Ne kadar uzun değil mi :) Örneğin bizler Opera kullanıcıları olarak sadece arama çubuğuna aramak istediğimiz kelimeyi yazıyor ve éenter” tuşuna basıyoruz. Tanımlı olan arama motorunda sonuçlar doğrudan ekrana geliyor. Elbette istediğiniz bir arama motorunu da kullanabilirsiniz. Örneğin; Google için bir kısayol “g” atayabilir ve “g beni ara” yazarak aramanızı Google üzerinden yahut istediğiniz diğer bir arama motoru (Yahoo, Wikipedia, v.b.) üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Bu kadar basit. Nasıl mı? Tıklayın. 

Bu özellik modern tarayıcıların birçoğu tarafından desteklenmektedir.

 

Oturumlar

Ziyaret ettiğiniz son sayfaları tekrar tekrar açmak cidden size çok zaman kaybettirecektir. bunun için neden bu kadar uğraşasınız ki değil mi. Opera’da bir sonraki oturumun aynı sayfalarla başlamasını kolayca ayarlayabilirsiniz. Yani tarayıcınızı  açtığınızda son ziyaret ettiğiniz sayfalarınız tekrar ekrana gelecek. Bunun için CTRL+F12/Genel sekmesini aşağıdaki gibi ayarlamanız yeterli. Bu arada oturumu (yani o anki aktif olan sekmeleri) kolayca kaydedip daha sonra istediğiniz bir zamanda kolayca ziyaret edebilirsiniz. (O-Menü / Sekmeler ve pencelere / Oturum)

Şu an bu özellik diğer modern tarayıcılarda d afarklı şekillerde bulunmaktadır.

 

Bağlantıları Topluca Aç

Bu özellik muhtemelen bir tarayıcıyı en fonksiyonel hale getiren özelliklerin başında gelmektedir. Sadece farenizin sol / sağ tuşunu kullanarak (eklentiye göre değişiyor) aynı anda birden fazla bağlantıyı seçerek aynı anda topluca açılmalarını sağlıyorsunuz. Kısaca seç ve aç :)

 

Hızlı Erişim

Bu özellik ile favori web sayfalarınızı tek tıklama ile açabilirsiniz. Bu özellik elbette Opera’nın geliştirdiği ve sonrasında şu an tüm tarayıcılar tarafından varsayılan hale getirilen bir özellik. Tabii bu özelliği Opera’da denemeden diğer tarayıcıları denemeyin…

 

Kısayollar

Tarayıcı kısayolları her zaman hızlı hareket etmek için önemlidir elbette. Örneğin CTRL+T ile hemen yeni bir sekme açabilir yahut CTRL+P ile kolayca ayarlar penceresiniz açabilirsiniz. Hatta öyle ki Opera’da klavyenizi kullanarak fareye bile ihtiyaç duymadan tarayıcınızı yöneebilir ve kolayca gezinebilirsiniz. Mümkün olduğunca klavye kısayollarını kullanmak sizi daha da hızlandıracaktır. Opera ile ilgili tüm kısayolları öğrenmek için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz. Tüm taryacılarda ortak birtakım komutlar için bu yazıyı da inceleyebilirsiniz.

 

Facebook Eklentisi

Eğer siz de bir Facebook hayranıysanız ve sürekli ziyaret ediyorsanız, Facebook Preview eklentisi de size zaman kazandırabilir. Bu eklenti ile hızlı erişim ekranınızda Facebook bildirimleriniz görüntülenir ve böylece fazla zaman harcamanıza da gerek kalmaz.Üstelik otomatik oalrak bu bildirimler de denetlenir.

Opera Facebook eklentisini deneyin

Google Chrome için deneyin

 

Kaynak

  • Anonim

    Bağlantıları Topluca Aç özelliğini anlamadım bağlantılara sağ klikleyince sağ tuş menüsü açılıyor biraz daha açar mısın bu özelliği. Snap eklentisinden mi bahsediliyor yani burada.
    Hızlı erişim kısmında “şu e ntüm” yazım hatası.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

    Merhaba, evet bahsedilen şey Snap Links eklentisi.
    Yazım hatası bildirimi için teşekkürler.