Yeni Bir Yıldız Geldi : Opera Next 12 (Derleme 1076)

Yazan: zahek | | alfa derleme Opera 12 Opera Wahoo yenilik Yer İmleri 139

Az evvel yayınlanan yeni derleme ile Opera’ya yeni bir yıldız geldi. Ne olduğunu merak etmiyor musunuz…

Çok kısa bir süre evvel yeni 1076 derleme numarası ile yeni bir derleme yayınlandı. Bu derlemenin en göze çarpan özelliği ise uzunca bir aradan sonra tekrar kullanılmaya başlanılan yer imlerine ekleme özelliği. Bu özellik de Yıldız simgesi ile bütünleşti elbette. Bundan sonra herhangi bir web adresini kolayca yer imlerinize veya hızlı başlat ekranınıza ekleyebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece adres satının en sağında görünen yıldız simgesine tıklamak

 

 

 

Bu arada yer imlerini istediğiniz klasöre de ekleyebiliyorsunuz. Yapmanız gereken sadece Yıldız simgesinin yanındaki Ok İşaratini tıklamak ve klasörü seçmek.

 

 

Eklemiş olduğunuz bu yer imlerini elbetteki yer imleri panelinden veya yer imleri yöneticisinden ve hızlı başlat ekranınızdan kolayca silebilirsiniz.

 

Elbette değişiklikler sadece bununla sınırlı değil. Üstteki bu eğlenceli yeniliğin yanı sıra çekirdekte büyük anlamda geliştirmeler yapıldı. Birçok hata düzeltilmesi de yapıldı elbette. MAC sürümlerde için derleyicide yükseltme yapılarak JavaScript performansında gözle görülür artışlar elde edildi.

Bir diğer yeni eklenen özellik ise ; bugüne kadar Linux ve FreeBSD kullanıcılarının yararlanabildiği -pd (private directory)  kurulum özelliğinin artık Windows ve MAC kullanıcıları için de kullanılabiliyor olması. Bu özelliği kısaca; Opera’yı temiz bir profil dosyası ile kullanabilme olarak tanımlayabiliriz. Sadece tek bir tıklama ile Opera sıfır bir kuruluma kavuşmuş olmaktadır. Bu özellik şayet bir geliştirici iseniz ya da sürekli Opera’yı test ediyorsanız çok işinize yarayacak. Ayrıntılar için burayı inceleyebilirsiniz. 

Tüm değişiklik listesini görmek için ve yeni derlemeyi denemek için tıklayın.

Konuyu Türkçe forumlarda tartışmak için tıklayın

  • Hamit61

    slm millet, opera 11.51 kullanıyorum son zamanlarda özellkle facebookta dolaşırken operada yönlendirme problemi çıkıyor bu diğer tarayıcılarda omuyor sadce operada böle bi sorun çıktı,biraz araştırdım otomatik yönlendirmeyi aktif yapın deniliyor,ayarlara baktığımda zaten aktif,bu sorun nsl düzelir??

  • Çağlar YEŞİLYURT

    Bütün sayfalarda mı oluyor bu?