Bizimle İrtibata Geçin

Kapat

OT'ye sponsor olmak ister misiniz...

Opera 11.01 – Final hazır!

Yazan: metude | 16 Aralık 2010 | 11.00 11.01 Final Opera 3.263 kere görüntülendi.

Opera 11.01′in Final sürümü bugün yayınlandı. Uzun süredir geliştirmeler devam eden Opera 11 birçok geliştirme ve düzeltme içeren Opera 10.6x’den sonra güzel bir sürüm oldu.

1996′da Cascading Style Sheet yani CSS’in yeni bir çağı daha iyi bir tasarım ile başlatmasıyla Web değişmişti. Norveç, Oslo’daki küçük bir şirketin ilk tarayıcısı sadece tek bir diskete sığıyordu, yaptıkları ile o zamanlar sadece hayal olarak düşünülen şeylerdi.

2010′da ise web şimdi tekrar daha iyi olmak için değişiyor.  Opera’nın yeni sürümü eklentiler ve görsel fare hareketleri, sekme gruplama gibi yenilikler içeren sürümüyle yayınlandı.

Tanıtım VideosuBüyütmek için görsele tıklayın.


Neler var?

Bu makalemizde baştan sona Opera’nın 11.01 sürümünün neler getirdiğini anlatacağız. Aşağıda hızlı liste Opera 11′de nelerin geldiğini görebilirsiniz.

 • %30 daha küçük kurulum paketi ile hızlı ve kolay kurulum.
 • Eklentiler ile daha özelleştirilebilir tarayıcı.
 • Linux sürümü üzerindeki özel çalışmalar ile 10.6x’e göre %35 daha hızlı.
 • Yeni HTML5 standart destekleri.
 • Daha iyi adres çubuğu
 • Görsel fare hareketleri
 • Sekme gruplama
 • Yenilenmiş ve geliştirilmiş posta paneli ile beslemeleri klasörleyebilme. Ayrıca daha iyi etiketleme özelliği ile kontrolünüzü artırın.
 • Google arama önerileri varsayılan olarak aktif.
 • 3. parti eklentileri sadece istendiğinde aktifleştirerek düşük sistem özelliklerine sahip bilgisayarlar ya da daha fazla güvenlik isteyenler için geniş kontrol.
 • Yeni opera:plugins sayfası.
 • İçerik engelleme senkronizasyonu.
 • Yenilenmiş ve geliştirilmiş Opera Dragonfly.
 • Çok daha güvenli bir web deneyimi.
 • Daha gelişmiş web standartları desteği.
 • ve daha birçok şey…

Tanıtım kısmını geçip, indirmek için tıklayın…

Yenilenmiş Bir Yükleyici

Eskisine göre daha küçük ve etkili bir yükleyici ile gelen Opera 11.01,  MSI ve Classic yükleyicileri birleştirip, az laf – çok iş formatına uygun bir yükleyici sunuyor.

Seçenekler kısmında Taşınabilir Kurulum (USB) seçeneği ile birlikte dahili bir portable tarayıcıyı da barındırıyor. Tek tıkla kurulumu bitirip, kullanıcıyı sorulara boğmadan tarayıcıyı açıyor…

Standart ayarlarıyla kurulması 3 saniye süren Opera 11, kurulum sonrası boyut konusunda da diğer tarayıcıları geçiyor. Firefox 4 beta 10,8 Mb paket, 64.2 Mb kurulum boyutu ile Opera’yı 2′ye katlıyor. Opera’nın paketi 7,1 Mb, sahip olduğu onlarca varsayılan özellik ve kullanışlılık ile kurulum 23,4 Mb…


Yeni Adres Çubuğu

Opera 11.01 ile birlikte daha temiz, daha kullanışlı bir adres çubuğu var. Kullanıcı adres çubuğuna odaklanmadığı zamanlarda HTTP, HTTPS gibi ön eklerin kaldırıldığı, alan adı harici diğer kısımların sönük bir renk verildiği, query string gibi çoğu zaman kullanılmayan kısımların kaldırıldığı sade bir çubuk bekliyor olacak.

Yeni güvenlik butonu ile sitenin geçmiş kayıtları ve bağlantı türü kullanıcının gözünün önünde tutularak daha güvenli bir gezinti sağlanıyor. Ayrıca Turbo modu aktif olduğunda varolan siteden ne kadar sıkıştırma sağlandığı da bilgilendiriliyor. (Eğer tam adresi her zaman görmek istiyorsanız opera:config#UserPrefs|HideURLParameter ‘i devre dışı bırakmanız gerekmekte.)

Görsel Fare Hareketleri

Birçok kullanıcının severek kullandığı küçük, hızlı ve etkili fare hareketleri özelliği artık daha görsel… Opera 5.1 ile Nisan 2001′de tanıtılan bu akıllıca özellik 10 yıl sonra küçük bir katkı ile daha akıllı. Bu görsel özelliği görmek için sağ tık’a basılı tutmanız yeterli. Ya da sağ tıkla yarısını gerçekleştirdiğiniz bir hamle ile neler yapabileceğinizi görmek için örnek olarak sağ tık basılı halde aşağı doğru çekip biraz beklemeniz…

Bu özelliği opera:config#UserPrefs|ShowGestureUI adresinden devre dışı bırakabilirsiniz.

Fare hareketleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Yeni Posta Paneli, Klasörlenebilir Beslemeler, Etiketler

Yeni posta paneli

10.70 derlemelerinde yenilenen posta paneli güncellemeleri devam ediyor. Klasör oluşturup daha organize olabileceğiniz gibi, tut-taşı ile daha kolay düzenlemeler yapabileceksiniz. HTML posta düzenleyicide çeşitli düzeltmelerin yanı sıra, açılış ve kapanış hızlarında geliştirmeler oldu.

Çok istenen özelliklerden bir olan beslemeleri klasörleyebilme özelliği ile çok besleme takip ediyorsanız daha rahat yönetim imkanınız olacak.

Klasörlenebilir RSSler

Etiketleme özelliğinde ise bazı yenilikler mevcut. Bugüne kadar etiketler üzerinde düzenlemeler yapmak (ad değiştirmek hariç) mümkün değildi fakat bu derleme ile beraber artık istediğiniz gibi kolayca yeni etiketler ekleyebilir istediğiniz gibi etiketlerde de klasörlemeler yapabilirsiniz.

Yine bunun yanı sıra e-posta panelinde yapacağınız arama sonuçlarını kaydedebilirsiniz. Bu kayıtlar da yine aynı panelde (etiketlerin bulunduğu bölümde) otomatik olarak kaydedilecektir. Bu şekilde ilerleyen zamanlarda bu aramalara tıklamanız yeterli olacaktır.

Sekme Gruplama

Bugüne kadar pek gerçekleşmeyen bir olay ile Opera, Firefox’un halen geliştirdiği Panorama özelliğine benzer bir Sekme Gruplama özelliğini tarayıcıya dahil etti. Bugüne kadar ilk sekmelerden, açılır pencere engelleyiciye, sekme önizlemelerinden, kapatılan sekmeyi geri almaya kadar bir çok özelliği ilk defa yapan Opera bu sefer kopya çekti.

Sekmelerinizi birbiri içine yerleştirip, aynı kategoriye sahip olanları bir arada tutmanızı ve yönetmenizi kolaylaştıan sekme gruplama ile farklı pencere açmadan daha etkili gezinti elde edebilirsiniz.

Aşağıdaki görsel Opera’nın sekme yönetimine getirdiği yenilikleri görebilirsiniz.

Güncellenmiş Presto ile server-sent events, web:socket destekleri

HTML5Opera 11.01, daha zengin ve dinamik web uygulamaları için server-sent events (event source) ve websockets desteği sunuyor. Opera’nın tarayıcı motoru Presto, 2.7 sürümüne yükseldi.

websockets standardındaki bir güvenlik açığı nedeniyle Opera ve Firefox (varsayılan olarak) deaktif olarak destekliyor bu özelliği. İsteyen kullanıcılar opera:config#UserPrefs|EnableWebSockets adresinden aktifleştirebilir.

CSS3Multi-Column layout” desteği ile CSS3 Gradient destekleri yakında eklenecek.

Yer İmleri Çubuğu

Önceden Kişisel Çubuk adıyla kullanılan yer imlerinin tarayıcı çubuğunda görüntülenmesi artık Yer İmleri Çubuğu adıyla göreceğiz. Yoğun istek üzerine adres çubuğunun alt tarafına alınan çubuğu isteyen kullanıcılar eski yerine alabiliyor.

Eklentileri Gerektiğinde Aktifleştirme

Gerektiğinde etkinleştir

Flash gibi harici eklentilerin kullanıcının komutuyla çalışmasını sağlayan bir seçenek eklendi. Tercihler → Gelişmiş → İçerik kısmından ulaşılabilecek bu seçenek daha hızlı ve hakim bir gezinti isteyenler için güzel bir özellik. Bu sayede tarayıcı %30 kadar hızlanıyor…

Opera Eklentileri

Opera kullanıcıları zaten Unite, userJS ve Widgets‘lerle tarayıcılarını genişletebiliyordu. Artık Opera’nızı eklentiler ile çok daha geniş özelliklere kavuşturabileceksiniz.

addons.opera.com adresinden ulaşabileceğiniz Opera Eklenti Kataloğu, tarayıcınızın özelliklerini ve kullanışlığını artıracak eklentilerle dolu. Yayınlanmasının üzerinden henüz bir ay gibi kısa bir süre geçmiş olmasına karşın, 200 eklentiye ulaşan Opera Eklenti Kataloğu, 11.01 final sürümü ile birlikte yaklaşık 400 eklentiye sahiptir…

Eklentiler SimgesiW3C Widget özelliklerine sahip olan eklentiler HTML, CSS, JavaScript teknolojileri üzerine kurulu… Bu Chrome’un (ve tabii ki Safari’nin) eklenti mimarisine benziyorken, Firefox‘unkinden farklı olduğu gösteriyor. Eklenti geliştirmek, kurmak, kullanmak, kaldırmak son derece hızlı ve basitYeniden başlatma gerektirmeyen, ve performansı neredeyse hiç etkilemeyen bir yapıya sahip.

Eklentiler otomatik olarak güncellenebiliyor. Ayrıca Dragonfly, eklentiler için özel olarak güncellemeler aldı. Geliştirici Modu sayesinde geliştiriciler, eklentilerini paketlemeden hızlıca çalıştırıp, test edebiliyor.

Eklenti geliştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek içi Dev.Opera‘daki makalelere göz atabilirsiniz ve ayrıca Opera Eklenti Rehberi‘mizi de inceleyebilirsiniz. Eğer HTML, CSS, JavaScript’e hakimseniz, makale yazacak kadar da İngilizceniz varsa yazacağınız -eklentiler ve diğer web teknolojileri- makalelerinden 350$ kazanacağınızı unutmayın.


Arama Önerileri

Daha önce Wikipedia gibi sitelerde varsayılan olarak gelen arama önerileri artık -biraz geç bir adım da olsa- Google arama motorunda da var.

Yeni opera:plugins Sayfası

Opera’ya 3. parti olarak eklenen eklentileri yönetmek daha kolay. Artık kolayca etkisizleştirip, aktifleştirilebilip, eklentilerin hangi uygulamaları etkilediğini görebilirsiniz. Bunu opera:plugins adresine giderek, kolayca yapabilirsiniz.

İçerik Engelleme Senkronizasyonu

Opera kullanıcıları yukarıdaki görselde listelenmiş öğelerine (yer imleri, yer imleri çubuğu, yazılan adres geçmişi, hızlı erişim, notlar, arama motoları…) istedikleri tarayıcıdan, istedikleri zaman ulaşabiliyordu. İsterlerse Opera’larına dahil edip bir nevi sadece My Opera kullanıcı adı ve şifre ile taşınabilir Opera elde etmiş oluyorlardı. Tarayıcıya 2005 yılında Opera 8 ile dahil edilen bu özellik, bir adım daha ileriye alınarak engellenmiş içeriklerin de eşleştirilip, kullanıcıların her zaman reklamsız gezinmelerini sağlanacak.

Kilitlenmiş Sekmeler

Opera 11.01′den önce kilitlenmiş sekmeler -varsayılan temada- bulundukları yerde, sağlarındaki kapatma logosunun yerini alan asma kilit ile duruyordu. Opera 11 ile birlikte artık kilitlenmiş sekmelerin sadece faviconları görünüyor ve tüm kilitli sekmeler en sola gidiyor.

Yenilenmiş Opera Dragonfly

Opera Dragonfly ile ilgili de çalışmalar halen devam etmekte. Şu an için RC sürüm olarak adlandırılabilecek olan cutting-edge versiyon yayınlanmış durumda.  Konuyla ilgili ilk bilgilendirme yazısına bu adresten ulaşabilirsiniz. Eğer son sürüm Dragonfly’ı denemek istiyorsanız  opera:config#DeveloperTools|DeveloperToolsURL ayarınızı https://dragonfly.opera.com/app/cutting-edge olarak kaydederseniz, son yenilikleri rahatça takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer bir eklenti geliştiricisi iseniz; yeni Dragonfly’ı eklentileri düzenlemek amacı ile rahatça kullanabilirsiniz. Yine yeni Dragonfly’ı çalıştırdığınızda o anki çalışan eklentilerle ilgili de düzenlemeleri yapabilirsiniz. Dragonfly’a ilişkin geliştirmeler açık kaynak olarak halen devam etmektedir ve Opera 11 final sürümü ile beraber yenilenmiş olarak karşımıza gelecektir. Eğer gelişmeleri takip etmek istiyorsanız Dragonfly depoyu takip edebilirsiniz.

Düzeltme, Düzeltme, Düzeltme…

Opera 10.60′dan sonra ilk olarak yeni sürümün 10.70 olacağını duyurdu, sonrasında 10.80 olabileceği yönünde bazı duyumlar geldi… Son olaraksa 10.6x’den sonraki sürüm Opera 11 olarak sunulmaya karar verildi. Tabi bu süre zarfında Opera geliştiricileri hiç boş durmadı. Her hafta onlarca düzeltme ile yayınladıkları desktopteam bloğundaki derlemeler ile yüzlerce sorunu düzelttiler. Şu an ki en güncel Final sürümü ise 11.01‘dir.

Opera’ya hata bildirimi yapmak için tıklayın, nasıl yapılacağını öğrenmek içinse buraya tıklayın…

Dış Bağlantılar:

Opera 11 indir

Windows, Mac ve Linux ve FreeBSD için sürüm değişiklikler Browser.js dosyasında güncelleme olduğundan RC3 kullanıcılarının da güncelleme yapması tavsiye edilir.

:: Konuyu resmi forumlar üzerinde tartışmak için tıklayın.

http://twitter.com/operaturkiye/status/5235247985721344

Tüm haberlere ilk önce ulaşmak için bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

Reklam Alanı

Opera 11.01 – Final hazır! yazısı için 43 Yorum

 1. Geri izleme: Tweets that mention Opera Türkiye | Opera 11 – RC 2 Hazır! -- Topsy.com

 2. Yeni sürümleri indirip denemeye yetiştiremiyorum :D
  Düzeltme  ve geliştirme yaptıkça sık sık yeni sürümleri kullanıcılarla paylaşmaları çok güzel, şahsen benim için haftada bir yeni bir opera indirip yeni özellikler ve iyileştirilmiş bir performansa sahip bir tarayıcı denemek çok güzel bir şey.:)
  İlk kez bu sürümle kabul ediyorum ki opera sayfaları chromeden daha hızlı yüklüyor.:)

 3. resler

  Az önce PCLABS haberlerinde RC1 yayınlandı haberini okuyunca buraya baktım RC2 yayınlandı haberini gördüm. Hemen kuruyorum.

 4. İrfan Güllü

  Çok iyi final sürümün çıkmasını bekliyorum forever opera.

 5. @hasantr O kısmı ben de çok seviyorum. Çökse de, hata verse de yenilikleri kullanmanın farklı bir havası var.
  @resler Boşuna demiyoruz Opera hızlı diye.
  @İrfan Final sürümüne az kaldı sayılır…

 6. Güzel bir yazı olmuş gerçekten.
  Bu arada RC3 de yayınlandı. Küçük düzeltmeler içeriyor.

 7. Hakan

  yayınlandı da nerede bu download linki

 8. Geri izleme: Tweets that mention Opera Türkiye | Opera 11.00 – Final hazır! -- Topsy.com

 9. echelon

  Hayırlı olsun :)  
   
  düzeltme düzeltme konu başlığının altında indirme linki.  tanıtım videosu türkçe alt yazılı olacak mı?

 10. resler

  Eklentiler sayfası açılmıyor. Server talebe cevap veremediği için çökmüş olabilir mi ?

 11. Geri izleme: Opera 11 Final

 12.  

  Hakan: yayınlandı da nerede bu download linki

  Yazının sonunda indrme linki var…

  echelon: tanıtım videosu türkçe alt yazılı olacak mı?

  Muhtemelen bu haftasonu videoyu Türkçe alyazılı yayınlayacağız.

 13. echelon

  teşekkürler.
  eklentilere baktım,ancak mail hesabımı kontrol edebileceğim bir eklenti göremedim, gmail checker var ama hotmail ile ilgili bulamadım

 14. @echelon Hotmail’in böyle bir eklenti için API desteği var mı bilmiyoruz ama eklentilerin büyük çoğunluğu Opera kullanıcıları tarafından yapılıyor. Zamanla istenilen tüm eklentiler olacaktır.

 15. Geri izleme: Opera Türkiye | Opera’nın Noeli İstanbul’da!

 16. İrfan Güllü

  1 günde 6.7 milyon download edilmiş bravo opera tebrik ederim.

 17. hebele

  bu sürüm bende devamlı kitleniyor, hata verip göçüyor. sinir oldum 10.63 e döneceğim çok dandik olmuş. yuh yani.

 18. İrfan Güllü

  Opera 11 süper olmuş hemen güncelledim yeni sürümde gözle görülür bir hız artışı var ayrıca yeni adres çubuğu eklentiler vb. özellikler çok hoşuma gitti gayet başarılı katkıda bulunanların yapanların emeğine sağlık.

 19. Geri izleme: Opera Türkiye | Opera 11 Tanıtım Videosu (Türkçe)

 20. opera 11  alfa çıkınca kurdum sorunlar olunca geri eski sürüme döndüm.11 beta çıkınca yükledim.Sorun yoktu ancak final sürümü java ve flash ağırlıklı sitelerde kilitleniyor.Opera Türkiye olarak sorunları bildirirseniz iyi olur.Başarılar.

 21. MSS

  Arkadaşlar ben Apple Mac mini kullanıyorum. sistemim MacOsX 10.4.11 vede işlemci Povver PC G4 şimdiye kadar mac için en verimli kullandığım gezgin Opera oldu. özellikle Opera 10.10 sürümü çok stabil çalışıyordu. ondan sonraki sürümler ise flash sorunları nedeniyle düzgün çalışmadı hiç . biz PPC işlemcili yani Intel olmayan Mac kullanıcıları Opera 11 i heyecanla beklerken bir de ne görelim Sadece lintel için yayınlandı ilk kez. PPC DESTEĞİ SONLANDIRILMIŞ. BUNU BUR sitem OLARAK İLETMENİZİ İSTERİM. lütfen çözüm varsa cevaplarmısınız.

  • Opera Desktop Team sayfasından alıntı
   http://my.opera.com/desktopteam/blog/2010/08/30/tea
   “Halen PowerPC mimarisdeki kullanıcılarımıza, tüm kullanıcılarımızın %0.1′ine, üzücü bir haberimiz var.

   Sonraki sürümden başlamak üzere, sonraki derlemeden de itibaren,arisini b Mac ve Linux üzerindeki PowerPC mimırakacağız. Opera 10.6x bu mimarilerdeki en son sürüm olacak. Üçüncü taraf satıcı desteğinin gittikçe azalmasıyla birlikte Opera bu mimariler üzerinde artık geliştirilmeyecek.

   PowerPC mimarisi bırakıldıktan sonra popüler mimarilerde çağdaş web kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap verebilecek kalitede tarayıcı yapmaya odaklanabileceğiz.

 22. megawolt

  Opera 11 acayip oranda kasılıyor, kitleniyor, sürekli çöküyor anlamadım. format attım bilgisayara sıfırdan da operayı kurdum ama durum yine aynı. Yani nasıl böyle büyük bir hata yapıp çıkarıyorlar anlamıyorum. Her yerde okuyorum bu sorun çoğu kişide var.
  Büyük hayal kırıklığı oldu bende Opera 11. Artık 10.63 e geri döndüm. Yeni güncellemesi gelene kadar, bu hata giderilene kadar yeni sürümden uzak duracağım.

 23. İrfan Güllü

  Nedense opera 11 bazı sitelere http yerine https bağlantısını kullanarak giriyor buda sitenin yavaş açılmasına neden oluyor örneğin twitter’a girmek istediğimde http://twitter.com/ yerine https//twitter.com/ olarak giriyor ayarlara baktım bununla ilgili bir seçenek göremedim daha önceki opera sürümlerinde böyle bişey olmuyordu  nedenini bilen varsa cevaplarsa memnun olurum.

 24. İrfan Güllü

  Opera 11 çoğu sitelerde sayfaları aşağı yukarı çıkarttığımda acayip şekilde kasıyor opera 10.63′e geri dönmeyi denedim olmuyor kurulmuyor.

 25. müslümx

  textbox hatırlayıcısı  varmı siz bana onu söyleyin ? hala en büyük eksikliklerden biri

 26. mathrix

  Opera 11.0 inanılmaz cpu kullanıyor. Halbuki 10.63 ve önceki sürümlerde bu sorun hiç yoktu.Bilgisayar kasılıp kalıyor ve hiç keyifli bir kullanım olmuyor.
    Ama eklenen diğer özelliklere diyecek birşeyim yok , çok iyi hepsi.
     Acilen CPU sorununa çözüm getirilmeli

 27. @İrfan Güllü
  Temiz kurulum yapmayı denediniz mi ? Bahsettiğiniz türde bende bir kasma olayı yok ve twitter’a giriş yaparken de http bağlantısını kullanıyor.

 28. İrfan Güllü

  agresiff:
  @İrfan Güllü
  Temiz kurulum yapmayı denediniz mi ? Bahsettiğiniz türde bende bir kasma olayı yok ve twitter’a giriş yaparken de http bağlantısını kullanıyor.
  Opera 11′i kaldırıp 10.63 versiyonuna dönmeyi başardım gerek kalmadı sorun yok şu anda teşekkürler. 

 29. İrfan Güllü, sizin sorunlarınızın aynılarını ben de yaşadım, opera 11 i yükleyince çok fazla yavaşladı kişisel verileri silden bütün verileri silmeme rağmen yine düzelmeyince advanced system careyle temizledim opera düzeldi, (cclaner de olabilir) ama en iyisi app datadan internet önbelleğini ve scriptleri kendin silmen.
  Sayfaları aşağı yukarı çekerken kasılmasına da bilgisayarında ekran kartının sürücüsünün yüklü olmaması ya da eski olması sebep olabilir. Windows7 de windows ekran kartımın sürücüsünü kendi yükledi ekran kartımın kendi sürücüsünü yüklemeye üşendim sonra format attım xp kurdum xp de sürücü olmadan çok fazla kasıyordu sürücüyü yükledim şimdi pencereleri hareket ettirirken hiç donma yaşamıyorum.

 30. İrfan Güllü

   

  hasanTR: İrfan Güllü, sizin sorunlarınızın aynılarını ben de yaşadım, opera 11 i yükleyince çok fazla yavaşladı kişisel verileri silden bütün verileri silmeme rağmen yine düzelmeyince advanced system careyle temizledim opera düzeldi, (cclaner de olabilir) ama en iyisi app datadan internet önbelleğini ve scriptleri kendin silmen. Sayfaları aşağı yukarı çekerken kasılmasına da bilgisayarında ekran kartının sürücüsünün yüklü olmaması ya da eski olması sebep olabilir. Windows7 de windows ekran kartımın sürücüsünü kendi yükledi ekran kartımın kendi sürücüsünü yüklemeye üşendim sonra format attım xp kurdum xp de sürücü olmadan çok fazla kasıyordu sürücüyü yükledim şimdi pencereleri hareket ettirirken hiç donma yaşamıyorum.

  Anladım bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.

 31. QwertyF

  Opera ilk kurulduğunda hızlı erişimde 3 tane hazır link geliyor. Bunlara ek olarak Opera yüklendiğinde bu 3 linke ek olarak http://www.operaturkiye.net adresi  4 üncü link olarak gelse Opera ile ilk kez tanışacaklar için Türkçe ve geniş kapsamlı bir rehber kaynağa erişme imkanı sunulabilir. Aynı uygulama diğer diller içinde yapılabilir. Birde eklentiler için doğal olarak genelde ingilizce açıklamalar yazılıyor. En azından çok popüler olanlar gönüllüler aracılığıyla diğer dillere çevrilip eklentiler sayfasının da çok dilli olması sağlanabilir.

 32. Geri izleme: Opera Türkiye | Opera 11 Yüksek CPU Tüketimi Sorunu

 33. Geri izleme: Opera 11.00 – Final hazır! | Teknoloji & Web Portalı

 34. Geri izleme: Opera Türkiye | Opera 11.01 Yayınlandı

 35. Geri izleme: Opera Türkiye | Mutlaka Kullanmanız Gereken 17 Eklenti!

Bir Cevap Yazın

*