Opera Software
 1. Araç Çubukları
 2. Menüler
 3. Panolar
 4. Hızlı Erişim
 5. Yer İmleri
 6. Bileşenler
 7. Notlar
 8. Opera Link
 9. İçerik Engelleme
 10. Sahtekarlık Koruması
 11. BitTorrent
 12. Görünüm
 13. Geliştirici Araçlar
 14. Tercihler
 15. Gelişmiş Ayarlar
 16. Temalar
 17. Klavye Kısayolları
 18. Fare Kullanımı
 19. Ses Kullanımı
 20. E-posta ve Haberler
 21. Bildirimler
 22. Sohbet
 23. Açıklamalar
 24. Operada Yedekleme

BitTorrent

Opera , BitTorrent protokol desteği ile yapılandırılmış olarak kurulur. BitTorrent, birbirine eş büyük dosyaları tek sunucudan indirmeyi sağlar.

Her ne kadar sık olarak "" bir BitTorrent protokolünü tüm kullanıcılara dayanmaktadır alıcı ve dağıtıcı olarak indirme sevk. Sel dosyaları. Siz bilgisayarınıza bir BitTorrent arşivi indirdiğinizde, ayrıca diğer kullanıcılara dağıtım için yardımcı oluyor. Ancak, elbette bant genişliği kullanımı konusunda kısıtlamalar ayarlayabilirsiniz Bu indirmek için yükleme olmadan mümkün değildir.

BitTorrent protokolü aynı anda tüm kullanıcıları veri alıp göndermektedir. Siz bilgisayarınıza bittorrent dosyasını indirdiğinizde diğer kullanıcılara dağıtımda da bu dosya kullanılmaktadır. Karşıya yükleme olmadan sadece indirme mümkün değildir fakat bant kullanımı ayarlayabilirsiniz.

Not: BitTorrent varsayılan olarak aktiftir. Ama Opera içinde iptal edebilirsiniz Bilgi bankası makalesine bakın: Opera'da BitTorrent istemcisini nasıl kapatabilirim?

Paylaşım ve indirme

.torrent linkine tıkladığınızda, Opera hangi klasöre indirmek istediğinizi soran bir diyalog penceresi açacaktır. "Evet"'te tıklayarak indirme işlemine başlayabilirsiniz.

Arşivin bir kısmını bilgisayarınıza indirmeye başlarsınız. Ardından alınan parçayı diğer BitTorrent kullanıcılarıyla paylaşırsınız. Bu yardım sayesinde yüklemeler daha hızlı gerçekleşir.

Not: İndirme işlemi tamamlansa bile İçeriği paylaşmaya devam edersiniz. Dosya transferini durdurana ya da Opera'yı kaptana kadar bu işlem devam eder.

BitTorrent Tercihleri

BitTorrent tercihlerine, torrent aktarımı başladığında açılan diyalog penceresi yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Tercihlerde indirme-yükleme işlemlerinde ne kadar bant genişliğinin kullanılacağına karar verebilirsiniz.

BitTorent'in varsayılan otomatik geniş bant kısıtlamaları ile ağınız çok fazla işgal ettiğini düşünüyorsanız , bu ayarları ayarlamanız gerekecektir.

Portları dinleme ve test etme

Bilgisayarınız ayarlanamayabilir bu yüzden BitTorrent dosyalarınızı paylaşabilirisiniz. Tercihler içerisinde ayrıca gelen bağlantılar için hangi portların dinleneceğini belirteceğiniz bir alan bulunmaktadır. "Test" düğmesini ve daha sonra da "Portu dinle" alanını işaretleyerek geçerli ayarlarınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Test başarısız olursa , yöneltici (router) ve/ya da güvenlik duvarı (firewall) ayarlarınızı , belirlenen özel bir porttan gelen BitTorrent bağlantılarını kabul edecek şekilde değiştirmeniz gerekecektir.

Not= BitTorrent tarafından sık kullanılan bazı portlar servis sağlayıcınız ya da sitem yöneticisi tarafından engellenmiş olabilir.

Uyarılar

İlk defa BitTorrent kullanıyorsanız, işletim sisteminiz ya da güvenlik duvarınız Opera'yı bu işlem için engelliyor olabilir.Bu , Opera'nın içerik paylaşımı yapabilmek için gerekli sunucu portlarını açmaya çalıştığında oluşur ve güvenlik duvarı da sizin bilginiz dışında benzer portların açılması konusunda sizin haberdar olduğunuzdan emin olmak ister.

Bu durum meydana gelmeden önce Opera'nın engellenmemiş olduğundan emin olun.

Opera, varsayılan olarak adres çubuğundaki arama için kullanılan açılır menüde BitTorrent araması içerir.

Daha fazlasını öğrenin...

Wikipedia'da BitTorrent(İng.)