Opera Software
 1. Araç Çubukları
 2. Menüler
 3. Paneller
 4. Hızlı Erişim
 5. Yer İmleri
 6. Bileşenler
 7. Notlar
 8. Opera Link
 9. İçerik engelleme
 10. Sahtekarlık Koruması
 11. BitTorrent
 12. İzleme modları
 13. Geliştirici araçlar
 14. Tercihler
 15. Gelişmiş ayarlar
 16. Temalar
 17. Klavye kısayolları
 18. Fare kullınımı
 19. Ses kullanımı
 20. E-posta ve haberler
 21. Bildirimler
 22. Sohbet
 23. Açıklamalar
 24. Operada Yedekleme

İçerik

Tercihler > Gelişmiş > İçerik

Web sayfası içeriğinin gösterilmesini kontrol eder.

Slayt geçişi için Page Down ve Page Up düğmelerine basın.

Çokluortam

GIF ve SVG animasyonlarının kapatılması bu türdeki resimlerin sıradan grafikler şeklinde görüntülenmesini sağlar.

Eğer bilgisayarınızdan müzik dinliyorsanız ve web sayfalarının oluşturduğu sesin müziği kesmesini istemiyorsanız sesleri kapatabilirsiniz.

Web sayfalarındaki seslerin kapatılması ayrıca Opera'nın sesini de kapatır.

JavaScript ayarları

JavaScript web sayfalarına işlev eklemede kullanılan bir betik dilidir. Javascript nadir durumlarda davetsiz misafir olarak kullanılabilir ve bu yüzden kapatılabilir; ama bu iyi tasarlanmış sayfaların kullanımını da kapatacaktır.

Rahatsız edici, örneğin tarayıcının pencere boyutunu değiştiren, Javascript hareketlerini engellemek için "JavaScript seçenekleri..."ne tıklayın.

Bilgisayarınızda eğer User JavaScript dosyaları(kullanıcı betikleri) kullanıyorsanız web sitelerinin yerel değişikliği için bir ya da daha fazla User JavaScript klasörü kullanabilirsiniz.

Stil seçenekleri

Görünüm

Çerçeveleri ya da içiçe çerçeveleri kapatırsanız, eğer varsa sayfada alternatif içerik görüntülenecektir.

Çerçeveli web sayfası nasıl bir yapıya sahip olduğunu görmek için çevçeve kenarlığını aktifeştirin. Bu durumda çevçeveli sayfaları gezerken, aktif çerçevenin dışı her zaman çizgili olacaktır.

Web sayfalarındaki form elementlerinin ve kaydırma çubuğunun görünümününde web sayfasındaki stillerin mi yoksa standart stillerin mi kullanılacağını seçebilirsiniz.

Stil tablom

Kullanmak istediğiniz stil dosyasını seçmek için "Seç..."i tıklayın. Varsayılan "user.css" dosyası boştur. Bu stil dosyası Stil menüsünde listelenmeyecektir.

Sunum modları

Opera web sayfalarını göstermek için iki moda sahiptir. "Kullanıcı modu" web sayfalarını kendi stilinizde gösterirken, "Yetkili modu" ise web sayfasını yetkilinin tasarladığı biçimde gösterir.

Bir kural olarak kullanmak için mod seçebilirsiniz ve her mod için, gösterim ayarlarını düzenleyebilirsiniz. "Yazı tipi ve renkleri" ve "Bağlantı stilim" Web sayfası tercihlerindeki ayarları kastediyor.

İçucu: Gezinti yaparken iki mod arasında değişiklik yapmak için Shift+Gye basın ya da görünüm çubuğundaki açılır düğmeyi kullanın.

Java

Bazı siteler interaktif içerik sunmak için Java kullanırlar. Eğer Java'yı yüklemediyseniz Java içerikli bir sayfaya geldiğinizde Opera Java'yı yüklemenizi tavsiye edecek. Bilgisayarınızda Java appletleri çalıştırmak istemiyorsanız Java'yı kapatın.

Eklentiler

Webteki çokluortam dosyalarının çoğunun çalıştırılabilmesi için eklenti ismiyle bilinen 3. parti yazılımlara ihtiyaçları vardır.

Eklentileri tamamen kapatabilirsiniz. Böylece önceden Opera'nın kendiliğinden gösterdiği şeyleri dosya olarak göreceksiniz.

Site tercihleri

Sunum modu dışındaki yukarıdaki tüm tercihler site tercihleri olarak da vardır. Genel içerik tercihlerinden site tercihlerine ve tüm engellenen içeriğe doğrudan ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını öğrenin