Opera Software
 1. Araç Çubukları
 2. Menüler
 3. Paneller
 4. Hızlı Erişim
 5. Yer İmleri
 6. Bileşenler
 7. Notlar
 8. Opera Link
 9. İçerik Engelleme
 10. Sahtekarlık Koruması
 11. BitTorrent
 12. Görünüm
 13. Geliştirici Araçlar
 14. Tercihler
 15. Gelişmiş Ayarlar
 16. Temalar
 17. Klavye Kısayolları
 18. Fare Kullanımı
 19. Ses Kullanımı
 20. E-posta ve Haberler
 21. Bildirimler
 22. Sohbet
 23. Açıklamalar
 24. Operada Yedekleme

Tercihler

Slayt geçişi için Page Down ve Page Up düğmelerine basın.

Operanın tercihler ayarı oldukça fazla kullanışlı ayarı barındırmaktadır; bu ayarların başlıcaları kullanışlıları "Genel", "Parola", "Arama" ve "Web sayfaları" bölümleri altında bulabilirsiniz.

Tercihler bölümüne Araçlar > Tercihler menüsü ile ya da Ctrl+F12 kısayolunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

Gelişmiş Tercihler

Bu ayarlar "Gelişmiş" sekmesi altında bulunur ve tarayıcınızı iyileştirmek için çeşitli ayarları -sekmeli tarama,çerezler,ağ,yazı tipleri ve daha fazlası- içerir.

Hızlı Tercihler

içerik ayarlarını , açılır pencere ayarlarını yahut ağ ayarlarını hızlıca değiştirmek istiyorsanız F12tuşunu kullanarak Hızlı tercihlere ulaşabilirsiniz.Bu ayarlar o an geçerli olan sayfanızı ve ayarı kaydettikten sonraki açağınız sayfaları etkiler.

Site Tercihleri

Bazen özellikle sadece tek bir web sitesi ayarlarını değiştirmek isteyebilirsiniz. Örneğin beğendiğiniz bir siteden açılır pencerelere izin vermek istiyorsanız , Opera sadece o site kaynaklı açılır pencereleri açmanıza izin verebilir. Ayrıca bir banka sitesi gibi güvendiğiniz bir web sayfasını güvenli sitelere ekleyebilirsiniz.

Site tercihlerini , web sayfasında gezinirken sağ-klik/"Site tercihlerini düzenle" menüsü ile kolayca düzenleyebilirsiniz. Bu ayar karşınıza ufak bir pencere ile görünecek ve bu ayarlar ile açılır pencereleri , içeriği , çerezleri ve ağ ayarlarını kolayca ayarlayabileceksiniz.

Not: Site Tercihleri , Hızlı Tercihlerden daha öncelikli yapılması gereken ayarlardır, bunun anlamı Hızlı Tercihlerde yapacağınız bir değişiklik belirlediğiniz site üzerinde etkili olmayacağıdır.Bu bakımdan siteye özel ayara ihtiyaç duyulması halinde "Site tercihlerini düzenle" menüsünü kullanmak dah verimli olacaktır.