Opera Software
 1. Araç Çubukları
 2. Menüler
 3. Paneller
 4. Hızlı Erişim
 5. Yer İmleri
 6. Bileşenler
 7. Notlar
 8. Opera Link
 9. İçerik Engelleme
 10. Sahtekarlık Koruması
 11. BitTorrent
 12. Görünüm
 13. Geliştirici Araçlar
 14. Tercihler
 15. Gelişmiş Ayarlar
 16. Temalar
 17. Klavye Kısayolları
 18. Fare Kullanımı
 19. Ses Kullanımı
 20. E-posta ve Haberler
 21. Bildirimler
 22. Sohbet
 23. Açıklamalar
 24. Operada Yedekleme

Görünüm biçimleri

Opera , donanımınız ve tarayıcı davranışınızı en uygun hale getirebilmek için farklı görünüm biçimleri seçebilmenize olanak verir.

Slayt geçişi için Page Down ve Page Up düğmelerine basın.

Özellikle " Genişliğe uydur" ve "tam ekran" biçimleri özellikle dizüstü kullanıcıları için oldukça kullanışlıdır.

Genişliğe uydur

Operanın yorumlama motoru tüm web sayfalarının tekrar biçimlendirilmesi konusunu desteklemektedir. Birçok web sayfası özel bir ekran çözünürlüğü ve ekran boyutunda tasarlanmaktadır. Genişliğe uydur seçeneği size web sayfasını ekran boyutuna göre ayarlayabilmenize olanak sağlar.

Genişliğe uydur biçimini, web sayfası ayarlarından sürekli olarak aktif/sabit hale getirebilirsiniz.

Eğer normal görünüm biçiminde gezinmeyi tercih ediyorsanız, ekranınız için çok geniş bir web sayfası ile karşılaştığınızda Ctrl+F11 kısayolunu kullanarak ya da Görünüm > Genişliğe uydur menüsünü kullanarak ekranınızı kolayca ayarlayabilirsiniz.

Tam ekran

Tam ekran biçimi bilgisayar ekranınızın tamamını kullanarak gezinmenize olanak sağlar. Bu biçimde ekrandaki tüm araç çubukları ve menüler ortadan kalkar fakat elbette sayfadaki menüleri, fare hareketlerini ve klavye kısayollarını kullanabiliyor olacaksınız.

Tam ekrana geçmek için; F11'e basabilir, sayfa üzerindeyken sağ-klik menüsünden bu biçimi seçebilir, ya da Görünü > Tam ekran menüsünü kullanabilirsiniz. F11 ve sağ-klik menüsü ayrıca normal görünüm biçimine dönmenize de olanak sağlar.

Opera Show

Eğer web sayfası bir medya stilinde "sunum olarak" hazırlanmışsa, tam ekran biçimine geçtiğinizde Opera bir sunum aracına dönüşür. Page Up ve Page Down tuşlarını kullanarak slaytlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Kiosk biçimi

Opera komut satırından /KioskMode yazarak da başlatılabilir. Kiosk biçimi kullanıcılara, örneğin okullarda, kütüphanelerde, genel kullanım amaçlı yerlerde tam ekran görünümde sınırlı bir tarayıcı kullanma olanağı sağlar.

Küçük ekran

Küçük ekran biçimi, Görünüm > Küçük ekran menüsünden aktif hale getirilebilir.Bu biçim özellikle site tasarımcılarına ,operanın diğer platformlarda nasıl çalışacağı yönünde bilgi vermesi amacıyla kullanılan ve geçerli sayfanın eğer bir mobil cihazda açılmış olsaydı nasıl gösterileceğine dair bilgi veren bir biçimdir.

Küçük ekran biçimini ayrıca Web panellerini en uygun boyutta görüntüleyebilmek için de kullanabilirsiniz.

Baskı önizleme

Baskı önizleme biçimi web sayfasının yazdırılması halinde nasıl görüneceğine dair size bilgi verir. Shift+P tuşları ile ya da Dosya > Baskı önizleme menüsü ile bu biçime geçebilirsiniz.

Daha fazlasını öğrenin