Opera Software
 1. Araç Çubukları
 2. Menüler
 3. Panolar
 4. Hızlı Erişim
 5. Yer İmleri
 6. Bileşenler
 7. Notlar
 8. Opera Link
 9. İçerik Engelleme
 10. Sahtekarlık Koruması
 11. BitTorrent
 12. Görünüm
 13. Geliştirici Araçlar
 14. Tercihler
 15. Gelişmiş Ayarlar
 16. Temalar
 17. Klavye Kısayolları
 18. Fare Kullanımı
 19. Ses Kullanımı
 20. E-posta ve Haberler
 21. Bildirimler
 22. Sohbet
 23. Açıklamalar
 24. Operada Yedekleme

Sahtekârlık Koruması

Slayt geçişi için Page Down ve Page Up düğmelerine basın.

Sahtekârlık koruması, şüpheli görünen web sayfalarını , "phishing" (şifre çalma) ve "malware" (kötücül yazılım) barındıran site detaylarını içeren veritabanını kontrol ederek, sizi uyarır.

Güvenlik durumu

Sahtekarlık Koruması aktif olduğunda, her web sayfası şifre çalma ve kötücül yazılım filtrelemesine tabi olur ve sayfanın durumu aşağıdaki tabloda belirtildiği şekilde araç çubuğunun sağ tarafında bir ikon ile görüntülenir. İkonu tıkladığınızda (kısayol: Alt + Enter ) siteyi -açıklama ekleyerek- şüpheli bir site olarak rapor edebilmenizi sağlayan yeni bir kutucuk açılacaktır.

Adres Alanı Protokol Durum
HTTPS Maksimum güvenli site ( EV sertifikalı)
HTTPS Güvenli site
HTTPS Sorunlu HTTPS sayfası
HTTP Normal site
Fraud Site
ANY Şüpheli, karalistedeki site

Güvenli bir site, adres alanının sağ tarafında bir kilit simgesi ile temsil edilir ve simgeyi tıkladığınızda size sitenin güvenlik sertifikaları ile ilgili bilgi verilir. EV sertifikalı güvenli bir site, bugün en üst güvenlik düzeyini temsil eder ve ayrıca güvenli üçüncü bir kurum tarafından onaylandığı anlamını taşır.

Eğer ziyaret ettiğiniz bir web sayfası kara listedeyse, bir uyarı sayfası ile karşılaşırsınız ve siteyi ziyaret etmeye devam edip etmeyeceğinize ya da ana sayfaya dönüp dönmeyeceğinize kendiniz karar verebilirsiniz. Sahtekarlık Koruması web sayfasının açılmasında herhangi bir gecikmeye neden olmaz..

Opera Sahtekârlık Koruması hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sahtekârlık Korumasını Etkinleştirme/İptal etme

Sahtekârlık Koruması varsayılan olarak etkinleştirilmiştir. Tercihler > Gelişmiş > Güvenlik ayarlarından , "Sahtekarlık Korumasını Etkinleştir" kutucuğunu işaretleyerek / işareti kaldırarak etkinleştirebilir ya da iptal edebilirsiniz.