Opera Software
 1. Araç Çubukları
 2. Menüler
 3. Paneller
 4. Hızlı Erişim
 5. Yer İmleri
 6. Bileşenler
 7. Notlar
 8. Opera Link
 9. İçerik engelleme
 10. Sahtekarlık Koruması
 11. BitTorrent
 12. İzleme modları
 13. Geliştirici araçlar
 14. Tercihler
 15. Gelişmiş ayarlar
 16. Temalar
 17. Klavye kısayolları
 18. Fare kullınımı
 19. Ses kullanımı
 20. E-posta ve haberler
 21. Bildirimler
 22. Sohbet
 23. Açıklamalar
 24. Operada Yedekleme

Açıklamalar

Slayt geçişi için Page Down ve Page Up düğmelerine basın.

Bu sayfa Opera'daki bazı farklı pencereler hakkında bilgi verir.

Başlangıç penceresi

Opera başlarken hangi sayfayla başlayacağınıza karar vermek istiyorsanız, "Genel" tercihlerde başlangıç bildirim kutusunu etkinleştirin. Eğer Opera kapatılmaya zorlanırsa veya beklenmedik bir şekilde kapatılırsa başlangıç penceresi her zaman gelecektir.

İpucu: Opera'nın başlamasında sorunlar varsa hiç bir sayfa olmadan başlatın.

Oturum pencereleri

Opera'da birden fazla sekme ve pencere açıkken bunların adreslerini diskinize "oturum" adıyla kaydedebilirsiniz. Bu oturum dosyasını başka bir oturumun ortasında ya da başlangıçta yüklediğinizde bu sekmeleri geri alacaksınız.

Kişisel verilerin silinmesi

Eğer payaşılan bir bilgisayar kullanıyorsanız gezinti etkinlikleriniz hakkındaki bilgileri silmenize yardımcı olur. Ama yararlı bilgileri dikkatsizce silmediğinizden emin olun.

Dikkat: Kişisel verilerin silinmesinden sonra şifreleri tekrar girmeniz ve site tercihlerini tekrar ayarlananız gerekir.

Paylaşılan bilgisayarda gizliliği ve güvenliği sağlama hakkında daha fazlasnı öğrenin(İngilizce)

Görünüm

Bu pencere Opera'nın görünümünü ve izlenimini değiştirebileceğiniz yerdir.

Tema Bir tıklamayla Opera'nın görünümünü ve renk şemasını değiştirebilirsiniz
Paneller Hangilerini nerede görmek istiyorsanız seçebilirsiniz
Araç çubukları Hangilerini nerede görmek istiyorsanız seçebilirsiniz
Düğmeler İhtiyaçlarınıza göre araç çubuğu elementlerini yeniden düzenleyebilirsiniz

Site sorununu bildir

Web siteleri ve servisler Opera'da beklediğiniz gibi tam olarak çalışmayabilir. Web sitesi yetkilileri, kendi servislerini belli bir tarayıcıya göre hazırlamaları bu durumu doğurur.

Eğer bir web sitesi Opera'da düzgün gösterilmiyor ve ya davranmıyorsa, aktif sayfadaki bu pencereyi kullanarak durumu bize bildirebilirsiniz. Sorunun kaynağı olan yeri ve sorunun ne kadar ciddi olduğunu yorum olarak belirtin.

Tarayıcı ayarlarınız ve bilgisayarınız hakkında bazı bilgiler de sitedeki sorunu bulmamıza yardımcı olmak için gönderilecek. Penceredeki "Yapılandırma ayrıntıları" düğmesine tıklayarak bu bilgilere bakabilirsiniz.

Eğer tarayıcının kendisinde bir kusur olduğundan eminseniz, lütfen hata bildirin.

Dosya indir

Bir dosya indirirken indirme penceresi görünür.

Dosyayı indrirme dizinine kaydedip açmak için "Aç" a basın. Dosyanın aktarımı tamamlandığında kendiliğinden açılacaktır.

Dosyayı özel bir yere kaydetmek için "Kaydet"e basın. Dosyanın aktarımı tamamlandığında onu İndirme panelinde çift tıklayarak açabilirsiniz.

Not: İndirdiğiniz dosyayı çalıştırmadan önce güvenlik yazılımlarıyla dosyayı taratın.

İndirme tercihleri hakkında daha fazlasını öğrenin.

Mesaj silmek

Normal görünümde bir e-posta mesajı silerken mesaj gerçekten silinmez, sadece çöp kutusu görünümüne taşınır. Silinen mesajı geri almak için çöp kutusu görünümü açın ve "Geri al" düğmesine tıklayın.

Mesajı kalıcı olarak silmek için çöp kutusu görünümündeyken silin. Çöp kutusundaki tüm mesajları silmek için E-posta Panelinden çöp kutusuna sağ tıklayın ve "Çöp kutusunu boşalt"ı seçin.

Sertifika uyarıları

Sertifikalar, web sitelerinin güvenli olup olmadığını doğrulamada kullanılır. Çoğu zaman sertifikalar tam olarak geçerlidir ve işinize güvenle devam edebilirsiniz.

Sertifika hakkında şüpheli şeyler varsa uyarı penceresi görünecektir. Devam etmeyi seçebilirsiniz fakat bu noktadan sonra tam güvenlik garantili değildir.

Sunucu sertifikasının süresi dolmuş

Sertifikalarında tıpkı kredi kartları gibi gerçerlilik süresi vardır ve sitenin bakımını yapan insanlar tarafından düzenli aralıklarla yenilenmelidir.

Geçerliliği bitmiş bir sertifikayı kabul etmek güvenliği azaltmaz, bununla birlikte gezdiğiniz sitenin ne kadar süredir sertifikanın geçerliliği bittiğine dikkat edin.

Yanlış sertifika adı

Bir sertifika yetkililer tarafından bir sitede kullanılmak üzere yayınlanır ve siteler arasında sertifika aktarımı olmaz. Bu durum sertifika kavramını tümüyle geçersiz kılar.

Başka sitelere ait sertifikaları kabul etmeniz önerilmiyor.

Sertifika imzası bulunamadı

Sertifikalar yetkililer tarafından imzalanır. Örneğin, Oslo Üniversitesi web sitesinin güvenlik modeli Thawte organization tarafından yetkilendirilmiştir.

Listenizdeki yetkililer arasında sertifikayı imzalayan bulunmazsa web sitesiyle ilişkisinden emin değilseniz sertifikayı kabul etmeyin.

Bazı sertifikalar hazır imzalıdır. Yetkililer değil de siteyi çalıştıran insanlar ya da dernek imzalar. Örneğin patronunuzdan gelen hazır imzalı sertifikalar güvenli olarak nitelendirilebilir.

Eğer imzalayanın güvenlilir olabileceğini biliyorsanız ve tüm sitelerde bu imzalayan tarafından gelen sertifikaların güvenilir olarak nitelendirilmesini istiyorsanız imzalayanı yetkili listenize eklemek için sertigikayı kurun.

İpucu: Yetkililerin listesini görmek için güvenlik tercihlerinde düğmesine basın.

Opera'da güvenlik ve gizlilik hakkında daha fazlasını öğrenin