Opera Software
 1. Araç Çubukları
 2. Menüler
 3. Panolar
 4. Hızlı Erişim
 5. Yer İmleri
 6. Bileşenler
 7. Notlar
 8. Opera Link
 9. İçerik Engelleme
 10. Sahtekarlık Koruması
 11. BitTorrent
 12. Görünüm
 13. Geliştirici Araçlar
 14. Tercihler
 15. Gelişmiş Ayarlar
 16. Temalar
 17. Klavye Kısayolları
 18. Fare Kullanımı
 19. Ses Kullanımı
 20. E-posta ve Haberler
 21. Bildirimler
 22. Sohbet
 23. Açıklamalar
 24. Operada Yedekleme

Geçmiş

Slayt geçişi için Page Down ve Page Up düğmelerine basın.

Sık sık ziyaret edilen web sayfaları, genel anlamıyla "geçmiş" olarak bilinen dosyalar, Opera tarafından depolanır bu yüzden onları daha sonra inceleyebilirsiniz. Tarayıcı geçmişindeki bir noktaya dönmenin en kolay yolu "Geri" () düğmesini kullanmaktır, fakat sadece bu değil tabii ki: ziyaret ettiğiniz sayfaları tarih sıralamasına göre ya da içeriğine göre de araştırabilirsiniz.

Bunu genişletmek de mümkün; adres satırına opera:cache yazarak ön bellek geçmişini de görüntüleyebilirsiniz. Tercihler bölümünde yapacağınız ayarlara bağlı olarak geçmiş girdileri de sonunda listeden silinebilir.

Tarihsel sıralanmış geçmiş

Bütün geçmişi görüntülemek için, adres satırına opera:history yazın. Alternatif olarak, geçmiş panelini açarak da (kısayol:Ctrl + H), geçmişi sınıflandırılmış olarak da görüntüleyebilirsiniz. "Bugün", "Dün", "Bu hafta içinde", "Bu ay içinde", ve "Daha eski".

İnternette gezinirken, Opera ziyaret edilen web sayfalarının tüm içeriğini kullanarak sizin için araştırılabilir bir geçmiş varitabanı oluşturur. Bu veritabanına erişmek için, adres satırına sizin için anahtar olabilecek bir kelime yazıp arayabilir ya da geçmiş panelindeki "Hızlı bul" alanını kullanarak da arama yapabilirsiniz. Aynı bilgilere opera:historysearch sayfasından da ulaşabilirsiniz.

Yazılan adres geçmişi

Opera "yazılan adres geçmişi" olarak adlandırılan özel geçmiş kategorisi içermektedir. Bu kategori bir bağlantı linki aracılığı ile ziyaret edilen sayfalardan ziyade açık bir şekilde adres satırına girilen adreslerin kaydını tutmaktadır. Yazılan adres geçmişine adres satırının sağ tarafındaki ok işarete basıldığında görünen bir açılır menü vasıtasıyla erişebilir ya da adres satırında iken klavyenizin aşağı ok tuşuna basarak da erişebilirsiniz. Ayrıca Opera Link aracılığı ile de yazılan adres geçmişinizi diğer bilgisayarla yahut araçlarla paylaşabilirsiniz.

Tercihler

Tercihler > Gelişmiş > Geçmiş

Geçmiş için ziyaret adresleri hatırla ve otomatik olarak tamamla

Operanın hatırlayacağı maksimum ziyaret edilen sayfa sayısını tanımlayabilirsiniz. Unutmayınız ki çok büyük bir hatırlama geçmişi, Opera'nın açılış süresini uzatabilir.

Tüm listeyi silmek için, düğmesini kullanabilirsiniz.

Gezilen sayfalardaki içeriği hatırla

Bu kutucuk işaretlendiğinde, geçmişte araştırılabilir geçmiş aktif hale gelecektir.

Önbellek

Daha hızlı erişim sağlamak için Opera sık ziyaret edilen sayfaları saklamak için bilgisayarınızın belleğini kullanır. Opera'nın bu ayarı otomatik olarak yapması genel olarak iyi bir fikirdir.

Disk önbelleği

Opera ziyaret edilen sayfaları hem önbellekte hem de diskte tutar, Opera yeniden başlatılırsa bu bölümler kullanılabilir olur. Web sayfalarının daha fazla yerel kopyasını tutmak istiyorsanız disk önbelleğini arttırabilirsiniz ve onları daha uzun süre tutabilirsiniz.

Varsayılan olarak, Opera web sayfalarındaki tüm içeriği (belgeler, resimler ve diğer içerik) saklar.

Diskinizdeki tüm verileri silmek için düğmesini kullanabilirsiniz. Disk önbelleğinin Opera'dan her çıkışınızda otomatik olarak silinmesini istiyorsanız, "Çıkışta boşalt" kutucuğunu işaretlemeniz yeterlidir.

Not: Disk önbelleğinin kapatılması hiçbir şeyin diske yazılmayacağı anlamına gelmez fakat mümkün olduğu kadar az veriyi diskinize yazar.

Önbellekteki sayfanın sunucudaki güncelliğini denetle

Web sayfalarını tekrar ziyaret ettiğinizde, Opera -birçok web içeriği çok sık güncelleştirilmemesine rağmen- normal olarak ziyaret edilen içerikle ilgili bir güncelleştirme olup olmadığını sorar. Güncelleştirmeleri daha az kontrol etmeniz gezinme hızınızı arttırabilir.

Not: Değişiklikleri çok seyrek kontrol ediyorsanızs, web sayfalarındaki yeni içeriği görmek için bazen sayfayı yeniden yüklemeniz gerekebilir.