Opera Software
 1. Araç Çubukları
 2. Menüler
 3. Paneller
 4. Hızlı Erişim
 5. Yer İmleri
 6. Bileşenler
 7. Notlar
 8. Opera Link
 9. İçerik Engelleme
 10. Sahtekarlık Koruması
 11. BitTorrent
 12. Görünüm
 13. Geliştirici Araçlar
 14. Tercihler
 15. Gelişmiş Ayarlar
 16. Temalar
 17. Klavye Kısayolları
 18. Fare Kullanımı
 19. Ses Kullanımı
 20. E-posta ve Haberler
 21. Bildirimler
 22. Sohbet
 23. Açıklamalar
 24. Operada Yedekleme

Genel tercihler

Slayt geçişi için Page Down ve Page Up düğmelerine basın.

Başlangıç ve ana sayfa

İlk seçenek Operayı açtığınızda hangi sekmenin başlangıç olarak açılmasını seçmenize olanak sağlar. Opera başlatılırken en son kapattığınız şekilde, daha önce kaydettiğiniz bir oturumla ya da ana sayfa ile başlatılabilir. Eğer her başlangıçta nasıl başlatılacağına kendiniz karar vermek istiyorsanız , "Başlangıçta bildirim kutusunu göster" seçeneğini aktif hale getirebilir ve başlangıcı kendiniz seçebilirsiniz.

Sık ziyaret etiğiniz bir sayfa ile başlamak istiyorsanız; Genel sekmesini açıp adres satırına istediğiniz adresi girdikten sonra "Şimdikini kullan" düğmesini tıklayarak o sayfa ile operayı başlatabilirsiniz.

Açılır pencereler

Opera bir sayfaya giriş yaptığınızda sayfa tarafından otomatik olarak yüklenmeye çalışılan açılır pencereleri ayırt edecektir.

Ayrıca, tüm açılır pencereleri engelleyebilir, tümünün açılmasını kabul edebilir ya da arkaplanda açılmalarına izin verebilirsiniz. Site tercihlerini kullanarak da açılır pencere ayarlarını yapabilirsiniz.

Dil

Operanın kullanım dili ve sayfa içeriği için tercih ettiğiniz dil ayarlarını yapabilirsiniz.

Eğer diğer Opera dillerini ayrı olarak indirdiyseniz, " Detaylar" düğmesini kullanarak diğer dilleri aktif hale getirebilirsiniz.