Opera Software
 1. Araç Çubukları
 2. Menüler
 3. Paneller
 4. Hızlı Erişim
 5. Yer İmleri
 6. Bileşenler
 7. Notlar
 8. Opera Link
 9. İçerik Engelleme
 10. Sahtekarlık Koruması
 11. BitTorrent
 12. Görünüm
 13. Geliştirici Araçlar
 14. Tercihler
 15. Gelişmiş Ayarlar
 16. Temalar
 17. Klavye Kısayolları
 18. Fare Kullanımı
 19. Ses Kullanımı
 20. E-posta ve Haberler
 21. Bildirimler
 22. Sohbet
 23. Açıklamalar
 24. Operada Yedekleme

Güvenlik

Güvenlik tercihleri

Tercihler > Gelişmiş > Güvenlik

Slayt geçişi için Page Down ve Page Up düğmelerine basın.

Tarayıcı güvenliği internet üzerinden iş yapmak isteyen bireylerin ve kurumların kimliğinin saptanmasına bağlıdır ve bunu yapmada güvenli bir kanal kullanılır. Güvenlik tercihlerinde Opera tarafından sağlanan güvenlik çevresini yönetebilirsiniz.

Ana parola ayarlamak

İstemci sertifikaları, bazen kişisel sertifikalar olarak adlandırılır, sizi tanımak için bankalar ve diğer güvenli web siteleri tarafından size verilir. Opera ana parola ayarlayarak sizin onları korumanıza ihtiyaç duyar çünkü istemci sertifikalarının bilgisayarınızda depolanması sizin kimliğinizin tespit edilmesi anlamına gelir.

Opera istemci sertifikası yüklerken ilk defa ana parola ayarlamak isteyip istemediğinizi soracak. Tahmin edilmesi imkansız bir parola seçmelisiniz ve onu saklayın. İstemci sertifikanızı kullanmak istediğiniz zaman Opera girdiğiniz bu ana parolayı soracaktır.

Ana parolanızı sonradan değiştirmek için ya da istemci sertifkası yüklemeden ana parolanızı ayarlamak istiyorsanız "Ana parolayı ayarla..." düğmesine tıklayın. Ana parola sadece istemci sertifikalarınızı koruma dışında kayıtlı parolalarınızı da koruyabilir.

Parolayı sor

Bir kere ayarladığınız ana parolayı seçtiğiniz aralarla sorulmasını ayarlayabilirsin. Varsayılan olarak ara "İhtiyaç olduğu zaman"a ayarlıdır. Bunun anlamı; istemci sertifikası kurduğunuz zaman sorulacaktır. Eğer "Kayıtlı parolaları korumak için ana parolayı kullan"ı işaretlediyseniz bir parola kaydetmek istediğinizde de ana parola olduğunda sorulacaktır.

Kayıtlı parolaları korumak için ana parolayı kullan

"Kayıtlı parolaları korumak için ana parolayı kullan" kutusunu işaretlerseniz parola kaydetmek istediğiniz zaman ya da "Parola sor" bölümünde belirttiğiniz sürede bir ana parola sorulacaktır.

Sahtekarlık korumasını etkinleştir

Sahtekarlık koruması sizi bilinen "phishing" ve "malware" 'lere karşı web sitelerinin veritabanında arayarak şüpheli web sayfaları hakkında uyarır. Varsayılan olarak etkindir ve "Sahtekarlık korumasını etkinleştir" kutusunu işaretleyip işaretlememekle bu özelliği açıp kapatabilirsiniz.

Sertifikaları düzenle...

Kurulu sertifikalarınıza bakmak için "Sertifikaları düzenle..." düğmesine tıklayın.

Kişisel
İstemci sertifikaları güvenli web siteleriyle işlem yaparken sizi tanır
Yetkililer
Sertifika Yetkilileri web sitelerinin kimliklerini doğrular
Orta seviye
Orta Düzey Sertifika Yetkilileri web sitelerinin kimliklerini doğrular
Kabul edildi
Kabul ettiğiniz güvenlik tehdidi bulunan sertifikalar
Reddedildi
Reddettiğiniz güvenlik tehdidi bulunan sertifikalar

Güvenlik protokolleri

Güvenlik protokolleri sitelere hassas verilerle, örneğin kredi kartı bilgisi, güvenli iletişim kurmakta kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Web siteleri üzerinde güvenlik protokolleri kullanırken adres alanının içinde sarı güvenlik çubuğu ya da Extended Validation (EV) kullanan siteler için yeşil çubuk görünür. EV sitelerindeyken asma kilidi yanında sertifikada yazan kurum ismi vardır. Ek bilgi için çubuğa tıklayın.

Güvenlik hakkında daha fazlasını öğrenin(ing)