Opera Software
 1. Araç Çubukları
 2. Menüler
 3. Paneller
 4. Hızlı Erişim
 5. Yer İmleri
 6. Bileşenler
 7. Notlar
 8. Opera Link
 9. İçerik Engelleme
 10. Sahtekarlık Koruması
 11. BitTorrent
 12. Görünüm
 13. Geliştirici Araçlar
 14. Tercihler
 15. Gelişmiş Ayarlar
 16. Temalar
 17. Klavye Kısayolları
 18. Fare Kullanımı
 19. Ses Kullanımı
 20. E-posta ve Haberler
 21. Bildirimler
 22. Sohbet
 23. Açıklamalar
 24. Operada Yedekleme

Tarama

Tercihler > Gelişmiş > Tarama

Opera'nın sayfa kullanımını sadeleştirin.

Slayt geçişi için Page Down ve Page Up düğmelerine basın.

Sayfa görüntüleme

"Görüntüleme" ayarları altında, sayfanın yüklenmeye başladıktan sonra ne kadar süre içerisinde görüntülenmesini istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Sayfa simgeleri

Bir web sayfası kendisini küçük simgelerle tanımlayabilir. Opera bu simgeleri adres alanında, yer imlerinde, sekmelerde ve benzeri yerlerde gösterir.

Bunu yapmanın standart yöntemi web sayfası kodları içerisine link rel="shortcut icon" kodunu yazmaktır. Ancak bazı sunucular simgeyi, sayfa kodları arasından çağırmak yerine , sitenin ana klasörü içerisine "favicon.ico" isimli bir doysa koyarak bunu yaparlar.

Opera, varsayılan olarak her iki yöntemi de destekleyecektir. Simgelerin görünüp görünmeyeceğini kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Kaydırma

Kaydırma çubuğu normalde ekranın sağ tarafında bulunur ve uzunlamasına bir görünümü vardır ve sizin bulunduğunuz pozisyona göre ekranda durur. Kaydırma çubuğunu ekranın sağ alt ve üstündeki oklara basarak aşağı yukarı hareket ettirebilir yahut farenizle kaydırma çubuğunu tutarak da sürükleyebilirsiniz. Eğer kaydırma çubuğunu görmek istemiyorsanız bu ayar kutucuğunu işaretlemeyin.

Eğer farenizin orta tuşunu kullanarak ya da ekrandaki ok işaretleriyle kaydırma çubuğunu kontrol ediyor ve tek seferde hızlı bir kaydırma yapmak istemiyorsanız yahut daha yumuşak bir kaydırma yapmak istiyorsanız "Akıcı kaydırma"yı aktif hale getirebilirsiniz..

Sayfa boyutları ve ipuçları

Başlık çubuğu ekranın en üst tarafında görülen ve geçerli sayfa ismini gördüğünüz çubuktur.

"Başlık çubuğunda sayfa ebatlarını göster" seçeneğini aktif hale getirerek o an görüntülenmekte olan sayfanın ebatlarını sayfa başlığından önce başlık çubuğunda görebilirsiniz. Örneğin bir web sayfası yaptınız ve farklı pencere boyutlarında nasıl göründüğü merak ediyorsunuz bu tip durumlarda bu özellik işinize yarayacaktır.

Opera içerisinde yahut bazı web sayfalarında bazı öğeler üzerine fare imleci ile geldiğinizde Opera size bazı ipuçları gösterir. Eğer bu ipuçlarını görmek istemiyorsanız "İpuçlarını göster" seçeneğini işaretlemeyin.

Opera ayrıca, yanlışlıkla programı kapattığınız durumlarda problem oluşmaması için size programı kapatırken çıkış yapmak isteyip istemediğinize dair sizi uyaran bir pencere ile soru sorabilir. Bunun için "Çıkışta onay iste" kutucuğunu işaretlemeniz yeterlidir.

Pencere menüsü

Eğer pencere ve sekmeleri menü aracılığıyla kapatmak, yeniden şekillendirmek yahut konumlarını değiştirmek istiyorsanız "Pencere menüsünü göster" seçeneğini aktif hale getirerek ana menüde görünmesini sağlayabilirsiniz.